REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmienią się księgowe zasady łączenia przedsiębiorstw

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska

REKLAMA

Koszty związane z zakupem przedsiębiorstwa nie będą pomniejszać tzw. wartości firmy przejmowanych spółek. Zostaną wykazane w rachunku wyników.

ZMIANA PRAWA

Autopromocja

Rada ds. Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB) wraz z radą amerykańską (FASB) przygotowują wspólnie zmiany w standardach dotyczących połączeń jednostek gospodarczych (MSSF 3) oraz przygotowania skonsolidowanego sprawozdania finansowego (MSR 27).

Jak twierdzi Roger Romański z PricewaterhouseCoopers, przewiduje się, że nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Wprawdzie zmiany nie dotyczą ogólnej koncepcji połączeń jednostek gospodarczych, jednak niosą ze sobą sporo szczegółowych modyfikacji, które mogą istotnie wpłynąć na aktualnie stosowane praktyki księgowe.

- Przykładowo wprowadzony zostanie tzw. model jednostki ekonomicznej. Oznacza to, że większego znaczenia nabiorą kwestie faktycznej kontroli sprawowanej nad przedsiębiorstwem niż fakt posiadania udziałów - twierdzi nasz rozmówca.

Wyjaśnia, że w konsekwencji zmiany dotyczące ilości udziałów posiadanych przez spółkę, które nie prowadzą do utraty kontroli nad jednostką zależną, będą ujmowane bezpośrednio w kapitałach własnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast koszty związane z zakupem przedsiębiorstwa nie będą pomniejszać wartości firmy przejmowanych jednostek, lecz będą rozpoznawane w rachunku wyników jednostki przejmującej.

Z kolei Krzysztof Gmur z PricewaterhouseCoopers zwraca uwagę, że w przypadku gdy zakup przedsiębiorstwa będzie odbywać się etapami, przy każdym kolejnym zakupie dodatkowych udziałów spółki będą musiały dokonać ponownej wyceny posiadanych udziałów i wartości firmy w zakupionych przedsiębiorstwach. Wszelkie zmiany tych wartości będą ujmowane w rachunku wyników.

- Będzie również istniał obowiązek rozpoznawania w wartości godziwej aktywów i zobowiązań warunkowych związanych z transakcją zakupu udziałów - wyjaśnia rozmówca.

Dlatego wszelkie kwoty zapłaty warunkowej będą musiały zostać wycenione w wartości godziwej, a późniejsze zmiany ich wartości będą wykazywane w rachunku wyników.

Ponadto ekspert zwraca uwagę na fakt, że zmieniony standard będzie również dopuszczać przyporządkowanie części wartości przedsiębiorstwa udziałowi akcjonariuszy mniejszościowych. Zastosowanie tej metody może mieć istotny wpływ na wycenę wartości firmy i kapitałów własnych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.

Warto podkreślić, że przewidywane zmiany nie będą musiały być stosowane retrospektywnie.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

  Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

  Obniżony VAT dla branży beauty. MF wyda w marcu nowe rozporządzenie

  Rozporządzenie, którego celem jest wprowadzenie obniżonej, 8-proc. stawki VAT na usługi branży beauty zostanie wydane w marcu. Tak wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac Ministerstwa Finansów.

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 27 lutego, z cyklu Kawa z INFORLEX

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX, które odbędzie się w dniu 27 lutego br.

  Twój e-PIT - ulga na dziecko urodzone w 2023 roku. Czy jest uwzględniona?

  Czy w usłudze Twój e-PIT jest automatycznie uwzględniona ulga na dziecko urodzone w 2023 roku?

  11 mln zł zaległego podatku CIT - tyle zapłaciła spółka po kontroli KAS

  Kontrola KAS wykazała nieprawidłowości przy rozliczeniu podatku CIT. Spółka wpłaciła do budżetu państwa ponad 11 mln zł zaległego podatku.

  REKLAMA