REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT-NZ, PIT-NZS, PIT-CFC, PIT/CFI - Ministerstwo Finansów pracuje nad nowymi wzorami formularzy podatkowych

PIT-NZ, PIT-NZS, PIT-CFC, PIT/CFI - Ministerstwo Finansów pracuje nad nowymi wzorami formularzy podatkowych
PIT-NZ, PIT-NZS, PIT-CFC, PIT/CFI - Ministerstwo Finansów pracuje nad nowymi wzorami formularzy podatkowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Ministerstwie Finansów rozpoczęły się konsultacje podatkowe dotyczące nowych wzorów formularzy PIT-NZ, PIT-NZS, PIT-CFC, PIT/CFI. Opinie na temat nowych wzorów można zgłaszać do 21 sierpnia 2023 r.

Nowe wzory formularzy podatkowych PIT

Przedmiotem konsultacji są projekty wzorów formularzy składanych przez podatników PIT, tj.:
1. PIT-NZ(2) i PIT-NZS(2), dotyczące podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków (tzw. exit tax), o którym mowa w art. 30da updof,
2. PIT-CFC(5), PIT/CFI(3), dotyczące podatku od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej, o którym mowa w art. 30f updof.

Autopromocja
Ważne

Nowe, udostępnione wzory formularzu PIT-NZ(2) i PIT-NZS(2) będą miały zastosowanie do rozliczeń dokonywanych przez osoby fizyczne podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków od dnia ich publikacji. Natomiast udostępnione wzory formularzy PIT-CFC(5) i PIT/CFI(3) będą miały zastosowanie do rozliczeń dokonywanych przez osoby fizyczne podatku od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej, za rok podatkowy tej jednostki, który rozpoczął się po 31 grudnia 2022 r.

Jakie zmiany w formularzach?

Zmiany wprowadzone we wzorach formularzy PIT-NZ(2) i PIT-NZS(2) mają charakter aktualizacyjny i dostosowawczy do wzorów innych formularzy. Aktualizujące zmiany dotyczą opisów w częściach C.1 i C.2, we wzorze formularza PIT-NZ(2) oraz w części C we wzorze formularza PIT-NZS(2). Zostały także uaktualnione Dzienniki Ustaw, w których ogłoszono teksty jednolite ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa. Dostosowawcze do innych formularzy zmiany dotyczą dodania poz. 8 w części A, części B.1, oraz opisów w częściach D.2, E, F i zmiany w objaśnieniach pkt. 1 i 2, a także została zmieniona treść pouczenia poprzez wskazanie podstawy prawnej do wystawienia tytułu wykonawczego, we wzorze formularza PIT-NZ(2). Analogiczne zmiany dostosowawcze do innych formularzy zostały wprowadzone w części A, D.2, E i w objaśnieniach w pkt. 1 i 2 we wzorze formularza PIT-NZS(2).

Zmiany wprowadzone we wzorach formularzy PIT-CFC(5) i PIT/CFI(3) wynikają przede wszystkim ze zmiany updof wprowadzonej ustawą z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Ustawą tą został zmieniony ust. 3a w art. 30 updof, w wyniku tego nastąpiła zmiana w kryteriach kwalifikacji do uznania zagranicznej jednostki za zagraniczną jednostkę kontrolowaną. W wyniku tej zmiany zostało określone, że do wyliczenia różnicy między faktycznie zapłaconym podatkiem dochodowym przez zagraniczną jednostkę a podatkiem jaki byłby od niej należny z zastosowaniem stawki podatku, o której mowa w art. 19 ust. 1 pkt 1 updop, przy spełnieniu warunków określonych w art. 30f ust. 3 pkt 4 lit. b i pkt 5 lit. d updof, nie uwzględnia się zagranicznego zakładu zagranicznej jednostki kontrolowanej, który nie podlega opodatkowaniu lub jest zwolniony z podatku w państwie siedziby zagranicznej jednostki kontrolowanej. Przed zmianą przepisu art. 30f ust. 3a updof  takie zastrzeżenie dotyczyło tylko wyliczenia różnicy, o której mowa w art. 30f ust. 3 pkt 3 lit c updof. Tak więc w PIT/CFI dane o zapłaconym podatku dochodowym przez zagraniczną jednostkę, o którym mowa w art. 30f ust. 3 pkt 3 lit. c updof i o którym mowa w art. 30f ust.3 pkt 4 lit. b lub pkt 5 lit. d updof były wykazywane w osobnych blokach.

Zmiany w formularzu PIT/CFC(3) dotyczą wykazywania danych o faktycznie zapłaconym podatku przez zagraniczna jednostkę w jednym bloku – B.3. Ponadto w zmienianym formularzu PIT/CFC(3) zmieniony został opis do poz. 35, który ułatwi jego wypełnianie.

Z kolei zamiany w formularzu PIT-CFC(5) wynikają z dostosowania do zmiany w PIT/CFI – w opisie w części C, a także do treści innych formularzy – zmiany w części G i H. Zostały także uaktualnione Dzienniki Ustaw, w których ogłoszono teksty jednolite ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opinie na temat nowych wzorów formularzy PIT-NZ, PIT-NZS, PIT-CFC, PIT/CFI można przesyłać do 21 sierpnia 2023 r. na adres: Konsultacje.WzoryPIT@mf.gov.pl.

Źródło: Komunikat MF z 7 sierpnia 2023 r. pt. „Konsultacje podatkowe wzorów formularzy PIT-NZ, PIT-NZS, PIT-CFC, PIT/CFI” – opubl. na www.mf.gov.pl

oprac. Katarzyna Wojciechowska 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA