REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT-NZ, PIT-NZS, PIT-CFC, PIT/CFI - Ministerstwo Finansów pracuje nad nowymi wzorami formularzy podatkowych

PIT-NZ, PIT-NZS, PIT-CFC, PIT/CFI - Ministerstwo Finansów pracuje nad nowymi wzorami formularzy podatkowych
PIT-NZ, PIT-NZS, PIT-CFC, PIT/CFI - Ministerstwo Finansów pracuje nad nowymi wzorami formularzy podatkowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Ministerstwie Finansów rozpoczęły się konsultacje podatkowe dotyczące nowych wzorów formularzy PIT-NZ, PIT-NZS, PIT-CFC, PIT/CFI. Opinie na temat nowych wzorów można zgłaszać do 21 sierpnia 2023 r.

Nowe wzory formularzy podatkowych PIT

Przedmiotem konsultacji są projekty wzorów formularzy składanych przez podatników PIT, tj.:
1. PIT-NZ(2) i PIT-NZS(2), dotyczące podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków (tzw. exit tax), o którym mowa w art. 30da updof,
2. PIT-CFC(5), PIT/CFI(3), dotyczące podatku od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej, o którym mowa w art. 30f updof.

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

Nowe, udostępnione wzory formularzu PIT-NZ(2) i PIT-NZS(2) będą miały zastosowanie do rozliczeń dokonywanych przez osoby fizyczne podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków od dnia ich publikacji. Natomiast udostępnione wzory formularzy PIT-CFC(5) i PIT/CFI(3) będą miały zastosowanie do rozliczeń dokonywanych przez osoby fizyczne podatku od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej, za rok podatkowy tej jednostki, który rozpoczął się po 31 grudnia 2022 r.

Jakie zmiany w formularzach?

Zmiany wprowadzone we wzorach formularzy PIT-NZ(2) i PIT-NZS(2) mają charakter aktualizacyjny i dostosowawczy do wzorów innych formularzy. Aktualizujące zmiany dotyczą opisów w częściach C.1 i C.2, we wzorze formularza PIT-NZ(2) oraz w części C we wzorze formularza PIT-NZS(2). Zostały także uaktualnione Dzienniki Ustaw, w których ogłoszono teksty jednolite ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa. Dostosowawcze do innych formularzy zmiany dotyczą dodania poz. 8 w części A, części B.1, oraz opisów w częściach D.2, E, F i zmiany w objaśnieniach pkt. 1 i 2, a także została zmieniona treść pouczenia poprzez wskazanie podstawy prawnej do wystawienia tytułu wykonawczego, we wzorze formularza PIT-NZ(2). Analogiczne zmiany dostosowawcze do innych formularzy zostały wprowadzone w części A, D.2, E i w objaśnieniach w pkt. 1 i 2 we wzorze formularza PIT-NZS(2).

Zmiany wprowadzone we wzorach formularzy PIT-CFC(5) i PIT/CFI(3) wynikają przede wszystkim ze zmiany updof wprowadzonej ustawą z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Ustawą tą został zmieniony ust. 3a w art. 30 updof, w wyniku tego nastąpiła zmiana w kryteriach kwalifikacji do uznania zagranicznej jednostki za zagraniczną jednostkę kontrolowaną. W wyniku tej zmiany zostało określone, że do wyliczenia różnicy między faktycznie zapłaconym podatkiem dochodowym przez zagraniczną jednostkę a podatkiem jaki byłby od niej należny z zastosowaniem stawki podatku, o której mowa w art. 19 ust. 1 pkt 1 updop, przy spełnieniu warunków określonych w art. 30f ust. 3 pkt 4 lit. b i pkt 5 lit. d updof, nie uwzględnia się zagranicznego zakładu zagranicznej jednostki kontrolowanej, który nie podlega opodatkowaniu lub jest zwolniony z podatku w państwie siedziby zagranicznej jednostki kontrolowanej. Przed zmianą przepisu art. 30f ust. 3a updof  takie zastrzeżenie dotyczyło tylko wyliczenia różnicy, o której mowa w art. 30f ust. 3 pkt 3 lit c updof. Tak więc w PIT/CFI dane o zapłaconym podatku dochodowym przez zagraniczną jednostkę, o którym mowa w art. 30f ust. 3 pkt 3 lit. c updof i o którym mowa w art. 30f ust.3 pkt 4 lit. b lub pkt 5 lit. d updof były wykazywane w osobnych blokach.

Zmiany w formularzu PIT/CFC(3) dotyczą wykazywania danych o faktycznie zapłaconym podatku przez zagraniczna jednostkę w jednym bloku – B.3. Ponadto w zmienianym formularzu PIT/CFC(3) zmieniony został opis do poz. 35, który ułatwi jego wypełnianie.

Z kolei zamiany w formularzu PIT-CFC(5) wynikają z dostosowania do zmiany w PIT/CFI – w opisie w części C, a także do treści innych formularzy – zmiany w części G i H. Zostały także uaktualnione Dzienniki Ustaw, w których ogłoszono teksty jednolite ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opinie na temat nowych wzorów formularzy PIT-NZ, PIT-NZS, PIT-CFC, PIT/CFI można przesyłać do 21 sierpnia 2023 r. na adres: Konsultacje.WzoryPIT@mf.gov.pl.

Źródło: Komunikat MF z 7 sierpnia 2023 r. pt. „Konsultacje podatkowe wzorów formularzy PIT-NZ, PIT-NZS, PIT-CFC, PIT/CFI” – opubl. na www.mf.gov.pl

oprac. Katarzyna Wojciechowska 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA