REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy limit zmniejszy liczbę ryczałtowców

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Od 1 stycznia 2008 r. zmienia się limit dla ryczałtu z 250 tys. na 150 tys. euro. Ryczałtu nie będzie się płacić, gdy obroty w 2007 roku przekroczą mniejszy próg. Nowe kwoty spowodują, że mniej podatników skorzysta z tej formy rozliczeń.

ANALIZA

REKLAMA

Autopromocja

Od przyszłego roku obniżeniu ulegnie limit, który uprawnia do opodatkowania przychodów ryczałtem ewidencjonowanym z 250 tys. na 150 tys. euro. Po przekroczeniu tego limitu traci się prawo do korzystania z tej formy opodatkowania. Mimo że zmiana wejdzie w życie za niecałe dwa miesiące to nowy limit ma już zastosowanie do obrotów z 2007 roku. Jeśli przekroczą one w tym roku równowartość w złotych 150 tys. euro, to w 2008 roku przedsiębiorca nie skorzysta z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przepisy przewidują bowiem, że podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie w wysokości nieprzekraczającej 150 tys. euro lub uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki nie przekroczyła 150 tys. euro.

Jakie konsekwencje przyniesie obniżenie limitu? Zdaniem ekspertów przede wszystkim wpłynie na zmniejszenie liczby przedsiębiorców rozliczających się w tej formie. To z kolei spotęguje zjawisko, które jest widoczne od 2002 roku. Od tego czasu notowany jest spadek przedsiębiorców opłacających ryczałt z działalności gospodarczej. W 2002 roku było ich 647 507, podczas gdy w 2006 roku tylko 548 129 (odwrotna tendencja występuje wśród podatników opłacających ryczałt m.in. z najmu; liczba takich osób z roku na rok wzrasta).

Specjaliści wskazują także, że zmniejszenie liczby przedsiębiorców płacących ryczałt może przełożyć się na wzrost wpływów budżetowych. Podatnicy, którzy do tej pory płacili relatywnie niskie stawki ryczałtu (patrz ramka), będą musieli zacząć rozliczać się na zasadach ogólnych. Mają tu do wyboru albo skalę podatkową ze stawkami 19, 30 i 40 proc., albo liniową 19-proc. stawkę PIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powody zmian

Nadchodząca zmiana to konsekwencja dwóch czynników. Doktor Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW wskazał, że po pierwsze, Ministerstwo Finansów już od dawna chciało zupełnie zlikwidować zryczałtowane formy opodatkowania. Nie zrobiono tego wprost i jednorazowo, lecz obniżenie limitu może być krokiem ku stopniowej likwidacji ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Po drugie, obserwowany już od dwóch lat stopniowy wzrost wartości złotego wobec euro spowodował, że utrzymanie dotychczasowej wysokości limitu w euro oznaczałoby de facto jego podwyższenie w wymiarze złotowym.

- W praktyce nowy limit oznacza, że w 2008 roku z formy zryczałtowanego opodatkowania będzie mogło skorzystać znacznie mniej podatników niż w 2007 roku, bowiem limit zostaje obniżony aż o 40 proc. W wyniku zmiany duża liczba podatników będzie musiała przejść na rozliczenie podatkowe na zasadach ogólnych, czyli za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów - podkreślił dr Janusz Fiszer.

Dodał, że będzie to dotyczyło tych, którzy w 2007 roku osiągnęli przychód wyższy niż wartość limitu. Może to oznaczać relatywne, skokowe zwiększenie obciążeń podatkowych tych podatników.

- Przygotowanie się do nadchodzącej zmiany powinno dla tych osób oznaczać zapoznanie się z zasadami opodatkowania na zasadach ogólnych, prowadzenia urządzeń ewidencyjnych oraz obliczania i dokonywania wpłaty zaliczek - radził dr Fiszer.

Przekroczenie limitu

Eksperci są zgodni, że obniżenie limitu przychodów uprawniającego do korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 250 tys. do 150 tys. euro (565 200 zł zgodnie z kursem średnim euro z 1 października 2007 r. ogłoszonym przez NBP) najprawdopodobniej spowoduje dalsze, istotne zmniejszenie liczby podatników rozliczających w tej formie przychody z działalności.

Monika Ławnicka, konsultant w Zespole Doradztwa Podatkowego Accreo Taxand uważa, że podatnicy, którzy w 2007 roku przekroczą wspomniany limit, do końca tego roku rozliczają się ryczałtem. Jednak od 1 stycznia 2008 r. muszą zaprowadzić właściwe księgi (podatkową księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe) i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

- Jeżeli przekroczenie limitu nastąpi w którymś z miesięcy 2008 roku, będzie skutkowało utratą uprawnienia do rozliczania się w tej formie od następnego miesiąca - argumentowała Monika Ławnicka.

Podatnicy, którzy w 2007 roku osiągnęli przychody z działalności gospodarczej powyżej 565 200 zł, muszą rozpocząć opodatkowanie na zasadach określonych w ustawie o PIT.

Nowe obowiązki

Barbara Pyzel, doradca podatkowy KPMG, wyjaśniła, że podstawą opodatkowania będzie ich dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Do jego określenia będzie konieczne prowadzenie księgi podatkowej lub pełnej księgowości.

- Podatnicy będą musieli nabyć nowe umiejętności lub skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów. Ponadto powinni podjąć decyzję, jaką formę opodatkowania dochodu wybierają, czy będzie on opodatkowany według skali podatkowej czy stawką liniową. W przypadku wyboru stawki liniowej należy zgłosić ten fakt na piśmie naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia 2008 r. - podkreśliła Barbara Pyzel.

Straty dla przedsiębiorców

Marcin Rogalski, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, zwrócił uwagę, że zmiana limitu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od 1 stycznia 2008 r. jest niekorzystna dla tych podatników, którzy osiągnęli lub osiągną próg przychodów z działalności prowadzonej samodzielnie (lub też sumę przychodów wspólników w spółce osobowej) w wysokości 150 tys. euro, gdyż spowoduje to u nich konieczność przejścia na ogólne zasady opodatkowania i zaprowadzenia ksiąg.

- Dotyczy to zwłaszcza tych podatników, dla których ze względu na osiąganą wysokość przychodów, niską stawkę ryczałtu lub też niskie koszty uzyskania przychodów opodatkowanie ryczałtem było korzystne. Dla tych osób jedyną możliwością uniknięcia wyłączenia z opodatkowania ryczałtem może być zmniejszenie tegorocznych przychodów poniżej dopuszczalnego progu 150 tys. euro - podsumował Marcin Rogalski.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ryczałt z działalności w praktyce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak wyliczyć limity dla ryczałtu

150 tys. euro będzie wynosił limit obrotów, po przekroczeniu którego traci się prawo do rozliczeń w formie ryczałtu

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

REKLAMA

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

REKLAMA