REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister finansów: Podatek Belki na razie nie zniknie

REKLAMA

- W przyszłym roku Ministerstwo Finansów zastanowi się nad dalszym jego losem - powiedział w czasie swojej pierwszej konferencji prasowej nowy szef resortu finansów Jacek Rostowski.

 

Autopromocja

Szybką likwidację podatku od zysków z oszczędności i inwestycji kapitałowych zapowiadał jeszcze przed wyborami szef ludowców, dziś wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Platforma Obywatelska nie mówiła nie, ale wypowiadała się znacznie mniej kategorycznie.

Podatek Belki przyniósł wszak w 2006 r. budżetowi przeszło 2 mld zł. Pieniądze z tego podatku poprzedni rząd zapisał już zresztą w projekcie budżetu na 2008 r. A nowy rząd i parlament ten projekt odziedziczyły i nad nim pracują, bo jak przyznał nowy minister finansów, nie ma czasu na przygotowanie nowego budżetu.

Deklaracja w sprawie podatku Belki to właściwie jedyna nowość, jaką min. Rostowski uraczył dziennikarzy. Już na wstępie konferencji tłumaczył, że rząd działa od niespełna dwóch tygodni, że on sam dopiero zapoznaje się z problemami, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć.

- Zadacie zapewne wiele szczegółowych pytań, na które na razie nie będę potrafił odpowiedzieć - przewidywał minister. I rzeczywiście, większość pytań pozostała bez odpowiedzi.

Min. Rostowski powtórzył tylko swoje priorytety, o których wcześniej mówił w Sejmie. Jednym z nich jest ograniczenie długu publicznego w relacji do PKB o 4-7 pkt. proc. do 2011 roku. - Chcę przekazać swoim następcom finanse publiczne w jak najlepszym stanie - tłumaczył.

Drugi cel to zmniejszenie obciążeń fiskalnych, m.in. poprzez realizację zaplanowanej jeszcze przez poprzednią ekipę kolejnej obniżki składki rentowej o 4 pkt proc. od stycznia 2008 oraz zmniejszenie obecnych stawek PIT do 18 i 32 proc. (zamiast 19, 30 i 40 proc.) w 2009 r.

- To będzie dobry precedens. Gdy jakiś rząd i Sejm przygotują coś, co jest dobre, nowy rząd i Sejm nie powinny tego zmieniać po to tylko, by udowodnić, że wszystko, co robili poprzednicy, było złe - tłumaczył Rostowski. Dodał, że w uchwaleniu nowych stawek PIT na 2009 r. PO miała swój duży udział.

Minister planuje także wzrost wydatków prorozwojowych oraz "uzasadnionych wydatków socjalnych". Jego zdaniem nie kłóci się to wcale z planami obniżek podatków.

- Obniżenie obciążeń fiskalnych przełoży się na szybszy wzrost gospodarczy, to zaś oznaczać będzie wzrost dochodów budżetu, co w konsekwencji umożliwi wzrost wydatków rozwojowych i socjalnych. Tu nie ma konfliktu - dowodził Jacek Rostowski.

Jako kolejne swoje cele wymienił: zwiększenie wpływów z prywatyzacji, liberalizację gospodarki oraz przygotowanie Polski do przyjęcia euro.

Min. Rostowski ogłosił, że na większe zmiany w budżecie na 2008 rok nie ma czasu. - Pracujemy, aby wygospodarować środki na podwyżki dla nauczycieli oraz na pewne obniżenie deficytu budżetu. Będziemy to robili głównie przez obniżenie tempa wzrostu wydatków, a nie cięcia - powiedział.

Wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska powiedziała, że dopiero kiedy parlament dokona zmian w budżecie na 2008 rok, możliwe będą pewne korekty w programie konwergencji przesłanym Komisji Europejskiej (mówi o tym, jak zamierzamy zbijać deficyt do dopuszczalnego poziomu 3 proc.). Niedawno Bruksela wezwała Polskę do korekty przesłanego w październiku programu z powodu wciąż zbyt wysokiego deficytu.

Według resortu kierowanego wtedy jeszcze przez Zytę Gilowską w przyszłym roku deficyt sektora rządowego i samorządowego spadnie do 3 proc. PKB, a zdaniem Komisji 3,2 proc.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  REKLAMA