| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W ewidencji nie można uwzględnić korekty

W ewidencji nie można uwzględnić korekty

Wykazanie błędnej kwoty podatku należnego oznacza konieczność korekty faktury. Nie ma możliwości ujęcia korekty w ewidencji.

ORZECZENIE

Spółka telekomunikacyjna wynajmuje miejsca na masztach koniecznych do funkcjonowania sieci telefonii komórkowej innym operatorom. Z tytułu wynajmu są oni zobowiązani płacić czynsz. W umowach określono, że płatności będą dokonywane w ciągu miesiąca od dnia wystawienia faktury. Problem polegał na tym, że faktury były wystawiane nieterminowo. Zdarzało się, że jednostka odpowiedzialna za wystawianie faktur nie posiadała informacji o zmianie wysokości czynszu. Obrót wykazywano jednak w terminach miesięcznych w deklaracji VAT. Firma zwróciła się do organów podatkowych o interpretację, czy w przypadku zmiany wysokości czynszu należy wystawić fakturę korygującą za miesiąc, w którym wystawiono fakturę z zaniżonym czynszem. Zdaniem organów podatkowych spółka miała obowiązek korekty faktury, ponieważ zwiększenie obrotu następowało wtedy, gdy faktura była błędnie wystawiana.

Spółka wniosła skargę do WSA. Zdaniem sądu jednak rozstrzygnięcie organów nie naruszało prawa. Spółka nie może więc ująć korekty w ewidencji. Musi skorygować VAT ze względu na fakt błędnego rozliczenia pierwszej faktury.

Spółka pominęła fakt, że wystawianie faktur jest tylko jednym z wielu elementów procedury rozliczania VAT. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności. Jeśli w fakturze kwota podatku zostałaby zaniżona, to powoduje to konieczność korekty.

Sygn. akt III SA/Wa 1516/07

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »