REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie wiadomo, jak liczyć ryczałt

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Nowe ryczałty samochodowe obowiązują od 14 listopada. Nie wiadomo, jakie stawki limitów stosować - stare czy nowe, a może obie. Eksperci są podzieleni: jedni są za stosowaniem obydwu, inni za nowymi.

ANALIZA

REKLAMA

Pracownicy wykorzystujący prywatne pojazdy do celów służbowych mogą otrzymać zwrot poniesionych na ten cel wydatków. Do wyliczenia kwoty zwrotu potrzebne są limity ryczałtów samochodowych. Jednak ustawodawca zrobił podatnikom niespodziankę. Najnowsze limity ryczałtów samochodowych weszły w życie 14 listopada. To spowodowało, że nie wiadomo, jak obliczać kilometrówkę, czy dzielić obliczenia - do połowy miesiąca stosować stare limity, a od połowy nowe - czy dla całego miesiąca zastosować znowelizowane dane.

Eksperci podatkowi nie potrafią udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jedni obstają przy pierwszym rozwiązaniu. Inni przy drugim. Przeważa jednak opinia, że należy stosować oba limity. Pozostaje więc czekać na wyjaśnienia MF.

Brak przepisów przejściowych

Pracownik, który w celach służbowych używa swojego prywatnego samochodu osobowego, motocykla lub motoroweru, może otrzymać zwrot poniesionych na ten cel wydatków. Wydatki te pokrywa pracodawca według określonych stawek, tzw. kilometrówki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość ryczałtu za używanie prywatnych samochodów w jazdach lokalnych została zmieniona rozporządzeniem ministra transportu z 23 października 2007 r., które opublikowano w Dz.U. z 30 października 2007 r.

- Rozporządzenie weszło w życie 14 listopada 2007 r. i z uwagi na brak przepisów przejściowych, zgodnie z zasadą bezpośredniego działania nowego prawa, zmodyfikowane stawki powinny być stosowane od tej daty - wyjaś- nił Władysław Varga, partner w Taxpoint.

Podobnego zadnia jest Barbara Pyzel, doradca podatkowy w KMPG. Według niej skoro nie wydano przepisów przejściowych, najlepiej do wyliczenia ryczałtu zastosować proporcję. Należy wziąć pod uwagę, że każdy dzień nieobecności pracownika powoduje zmniejszenie ryczałtu o 1/22 niezależnie, ile dni roboczych wystąpi w danym miesiącu.

Tylko nowe stawki

Według Władysława Vargi, ponieważ ryczałt w jazdach lokalnych wylicza się na bazie miesięcznej, do jazd za listopad zastosowanie będzie miała już nowa stawka. Choć można przyjąć rozwiązanie alternatywne, zgodnie z którym ryczałt wyliczany jest według stawki łamanej.

- Takie rozwiązanie nie jest zgodne z par. 4 zmienionego rozporządzenia i nie wynika z zasad prawidłowej wykładni - argumentował Władysław Varga.

Podkreślił też, że do ryczałtu za listopad znajdzie zastosowanie nowa stawka.

Pół na pół

Michał Chudy, konsultant z katowickiego oddziału firmy PricewaterhouseCoopers, podkreślił, że na podstawie cytowanego rozporządzenia od 14 listopada stawki przebiegu pojazdu odpowiednio wzrastają, co ma wpływ na wysokość wydatków ponoszonych przez podatników zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów zarówno dla potrzeb CIT i PIT.

- Podatnicy powinni w ewidencji przebiegu pojazdu wykorzystywanego przez pracownika dla celów służbowych stosować do 13 listopada stare stawki, a od następnego dnia stawki nowe - dodał Michał Chudy.

Podobnego zdania jest Karol Raźniewski, konsultant w Ernst & Young, który uważa, że wejście w życie nowelizacji przepisów w trakcie miesiąca może oznaczać pewne trudności.

- Istnieją argumenty, aby twierdzić, że stawki obowiązujące do 13 listopada mają zastosowanie do jazd odbytych do tego terminu, podczas gdy nowe obowiązują w stosunku do jazd odbytych od 14 listopada. Praktycznym rozwiązaniem może być podzielenie limitu miesięcznego według okresów przypadających na czas obowiązywania starych i nowych stawek - radził Karol Raźniewski.

Także Joanna Patyk, konsultant podatkowy w BDO Numerica, stwierdziła, że rozporządzenie zmieniające wysokość stawek za 1 km przebiegu pojazdu weszło w życie 14 listopada i do tego dnia obowiązują stare stawki.

- Ryczałt oblicza się za dany miesiąc. Prawidłowym więc sposobem obliczenia tego ryczałtu za listopad jest zastosowanie proporcji odzwierciedlającej liczbę dni z określonymi stawkami - tłumaczyła Joanna Patyk.

Zastrzegła jednak, że zastosowanie jednej podwyższonej stawki do całego miesiąca spowoduje zawyżenie kosztów podatkowych o różnicę wynikającą z nowych i dotychczasowych stawek.

Ważny dzień roboczy

Kwotę ustalonego ryczałtu zmniejsza się o 1/22 za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika w miejscu pracy z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej trwającej co najmniej osiem godzin lub innej nieobecności oraz za każdy dzień roboczy, w którym pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych. Pojawia się tu pytanie, czy zasadę tę stosować również do ryczałtu za listopad, gdy dni roboczych w tym miesiącu było 21?

- Ryczałt zmniejsza się o 1/22 bez względu na liczbę dni w danym miesiącu. Gdyby intencją ustawodawcy było odniesienie zmniejszenia wypłacanego ryczałtu miesięcznego do ściśle wyliczonych dni w miesiącu, zapewne w inny sposób zostałby sformułowany przepis - podkreśliła Joanna Patyk.

Karol Raźniewski wyjaśnił, że w przypadku zmniejszenia kwoty ryczałtu o 1/22 z tytułu nieobecności pracownika w pracy wykładnia przepisów sugeruje, że niezależnie od rzeczywistej liczby dni roboczych w miesiącu ryczałt należy pomniejszać o stałą część ryczałtu w przeliczeniu na dzień.

Dodał, że przepisy podatkowe wyraźnie wskazują, że wolne od podatku dochodowego są jedynie kwoty ryczałtu obliczonego zgodnie z odpowiednimi przepisami.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak wyliczyć ryczałty samochodowe

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najczęściej dotyczą kontrole z urzędu skarbowego i ZUS-u?

Przedsiębiorcy mają szereg obowiązków wobec państwa - jako podatnicy muszą przestrzegać przepisów podatkowych, a jako płatnicy stosować normy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W obu tych sferach często dochodzi do uchybień. Dlatego upoważnione organy sprawdzają, czy firmy przestrzegają obowiązujących przepisów. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze obszary, które podlegają kontroli organów podatkowych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. Jak i ile można zaoszczędzić na wpłatach do PFRON? Case study i obliczenia dla pracodawcy

Dlaczego 5 maja to ważna data w kontekście integracji i równości? Co powstrzymuje pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami? Jakie są obowiązki pracodawcy wobec PFRON? Wyjaśniają eksperci z HRQ Ability Sp. z o.o. Sp. k. I pokazują na przykładzie ile może zaoszczędzić firma na zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Koszty NKUP w księgach rachunkowych - klasyfikacja i księgowanie

– W praktyce rachunkowej i podatkowej przedsiębiorcy często napotykają na wydatki, które - mimo że wpływają na wynik finansowy jednostki - to jednak nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (tzw. NKUP) – zauważa Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac z Systim.pl i wyjaśnia jak je prawidłowo klasyfikować i księgować?

Zmiany w podatku od spadków darowizn w 2025 r. Likwidacja obowiązku uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego i określenie wartości nieodpłatnej renty [projekt]

W dniu 28 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ta nowelizacja ma dwa cele. Likwidację obowiązku uzyskiwania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

na celu ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych wynikających ze stosowania ustawy o podatku od spadków i darowizn, związanych z dokonywaniem obrotu majątkiem nabytym tytułem spadku lub inny nieodpłatny sposób objęty zakresem ustawy o podatku od spadków i darowizn, od osób z kręgu najbliższej rodziny, a także uproszczenie rozliczania podatku z tytułu nabycia nieodpłatnej renty.

Co zmieni unijne rozporządzenie w sprawie maszyn od 2027 roku. Nowe wymogi prawne cyberbezpieczeństwa przemysłu w UE

Szybko zachodząca cyfrowa transformacja, automatyzacja, integracja środowisk IT i OT oraz Przemysł 4.0 na nowo definiują krajobraz branży przemysłowej, przynosząc nowe wyzwania i możliwości. Odpowiedzią na ten fakt jest m.in. przygotowane przez Komisję Europejską Rozporządzenie 2023/1230 w sprawie maszyn. Firmy działające na terenie UE muszą dołożyć starań, aby sprostać nowym, wynikającym z tego dokumentu standardom przed 14 stycznia 2027 roku.

Skarbówka kontra przedsiębiorcy. Firmy odzyskują miliardy, walcząc z niesprawiedliwymi decyzjami

Tysiące polskich firm zostało oskarżonych o udział w karuzelach VAT - często niesłusznie. Ale coraz więcej z nich mówi "dość" i wygrywa w sądach. Tylko w ostatnich latach odzyskali aż 2,8 miliarda złotych! Sprawdź, dlaczego warto walczyć i jak nie dać się wciągnąć w urzędniczy absurd.

REKLAMA

Krajowy System e-Faktur – czas na konkrety. Przygotowania nie powinny czekać. Firmy muszą dziś świadomie zarządzać dostępnością zasobów, priorytetami i ryzykiem "przeciążenia projektowego"

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przeszło z etapu spekulacji do fazy przygotowań wymagających konkretnego działania. Ministerstwo Finansów ogłosiło nowy projekt ustawy, który wprowadza obowiązek korzystania z KSeF, a 25 kwietnia skończył się okres konsultacji publicznych. Dla wszystkich zainteresowanych oznacza to jedno: czas, w którym można było czekać na „ostateczny kształt przepisów”, dobiegł końca. Dziś wiemy już wystarczająco dużo, by prowadzić rzeczywiste przygotowania – bez odkładania na później. Ekspert komisji podatkowej BCC, radca prawny, doradca podatkowy Tomasz Groszyk o wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Wdrożenie KSeF i JPK_CIT to nie lada wyzwanie dla firm w 2025 r. [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Rok 2025 będzie się przełomowy dla większości działów finansowych polskich firm. Wynika to z obowiązków podatkowych nałożonych na przedsiębiorców w zakresie konieczności wdrożenia obligatoryjnego e-fakturowania (KSeF) oraz raportowania danych księgowo- podatkowych w formie nowej schemy JPK_CIT.

REKLAMA