REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie
Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

Jednolita rejestracja VAT (VAT Single ID) i VAT OSS 2.0

Chociaż do tej pory Unia Europejska wprowadziła już harmonizację systemu podatkowego – z którą związana jest implementacja pakietu VAT dla e-commerce, w tym unijnego systemu VAT OSS (obowiązujące w Polsce od 2021 roku), obecne regulacje wciąż wymagają usprawnień, których adresatami są miliony małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działania w świecie cyfrowym.

Autopromocja

Z perspektywy znacznej części reprezentowanych przez Krajową Izbę Gospodarczą przedsiębiorców (należących do sektora MŚP), na szczególną uwagę zasługuje propozycja wprowadzenia jednolitego systemu rejestracji na potrzeby VAT (Single VAT ID). Mając na uwadze interesy sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, KIG apeluje o intensywne poparcie przez polskich decydentów rozwiązań wspierających polskich przedsiębiorców – w szczególności w zakresie tzw. jednolitej rejestracji na VAT.

„Implementacja nowych rozwiązań w zakresie jednolitej rejestracji na potrzeby rozliczania VAT w transakcjach transgranicznych skutecznie usunie jedną z najbardziej uciążliwych barier w handlu wewnątrzwspólnotowym i przyczyni się do wzmocnienia obecności polskich przedsiębiorstw na jednolitym rynku” – komentuje Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, przedsiębiorcy muszą rejestrować się jako podatnicy VAT odrębnie w każdym państwie członkowskim, bez względu na to, czy dochodzi do ostatecznej sprzedaży towaru nabywcy końcowemu na terenie danego państwa, czy jedynie przechowuje się na jego terenie towar.

Zgodnie z analizą przedstawioną przez KE, unijny przedsiębiorca musi złożyć średnio 13 dokumentów aby ukończyć jedną procedurę rejestracji i składać rocznie do 60 formularzy w danym kraju. Uzyskanie numeru VAT w niektórych krajach jest długotrwałe (może trwać nawet 100 dni), a koszty obsługi tego systemu dla jednego przedsiębiorcy na jeden kraj rejestracji są szacowane nawet na 8000 EUR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KIG zwraca uwagę, że rozszerzenie tzw. punktu kompleksowej obsługi VAT (One Stop Shop) na sprzedaż transgraniczną w 2021 r. stanowiło duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Jednak do dziś One Stop Shop nie obejmuje przedsiębiorców – podatników VAT – magazynujących towar w innym państwie członkowskim w celu odsprzedaży (co jest powszechną praktyką rynkową mającą na celu skrócenie terminu dostawy).

Komisja Europejska zaproponowała w pakiecie ViDA rozwiązanie, tzw. One Stop Shop 2.0, które ma polegać na:

 • budowie modułu transferowego do transgranicznego przemieszczania własnych zapasów w całej UE,
 • rozszerzeniu istniejącego modelu One Stop Shop na krajową sprzedaż B2C z centrów dystrybucyjnych,
 • wprowadzeniu unijnego zharmonizowanego mechanizmu odwrotnego obciążenia dla sprzedaży B2B.

„W efekcie One Stop Shop 2.0 umożliwi przedsiębiorcom pojedynczą rejestrację VAT UE i rozliczanie podatku VAT za pośrednictwem jednego portalu w całym łańcuchu logistycznym na terenie Wspólnoty – od zaopatrzenia i rozmieszczenia zapasów po sprzedaż konsumentom. Takie rozwiązanie znacząco wzmocni potencjał eksportowy polskich przedsiębiorców z sektora MŚP” – dodaje Piotr Soroczyński.

VAT in Digital Age – czym jest pakiet na który czekają MŚP w całej Europie?

Mówiąc najprościej, VAT in Digital Age (ViDA) to propozycja Komisji Europejskiej na zmianę regulacji prawnych dotyczących podatku VAT, która umożliwi krajom członkowskim UE wykorzystanie technologii w celu ulepszenia obecnego systemu VAT i lepszego zapobiegania oszustwom podatkowym.

Po wejściu w życie przepisów, które w oryginalnej propozycji powinny nastąpić stopniowo w latach 2024-2028, zajdą znaczące zmiany w sposobie rozliczania podatku VAT w krajach UE. To jedna z kluczowych regulacji w ramach unijnej strategii wprowadzenia Jednolitego Rynku Cyfrowego na najbliższe lata. W obecnej fazie przewiduje się opóźnienie wdrożenia pakietu ViDA, jednak nie obejmowałoby ono reformy jednolitej rejestracji VAT, która powinna zostać wdrożona zgodnie z harmonogramem, tj. w styczniu 2025 roku.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

  Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

  Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

  Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

  Ceny energii 2024. Zamrożenie cen kosztem jednej firmy

  Ceny energii w 2024 roku. "Jestem za tym, by zamrozić ceny energii, ale nie można tego robić kosztem jednej narodowej firmy" - podkreślił prezes Orlenu Daniel Obajtek. Dodał, że wówczas część inwestycji Orlenu mogłaby być zagrożona.

  Podejrzenie fałszerstwa faktur na ponad 10 mln zł. Kolejne pięć osób zatrzymanych

  Podejrzenie fałszerstwa faktur. Pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się wystawianiem lub posługiwaniem się nierzetelnymi fakturami, w celu zaniżenia nienależnego podatku VAT, zostało zatrzymanych przez CBŚP. Skarb państwa miał stracić na działalności grupy co najmniej 12 mln zł.

  Limit działalności nierejestrowanej w 2024 r. wzrośnie do 3225 zł. Ale VAT i tak trzeba będzie niekiedy zapłacić.

  Kolejny wzrost limitu dla działalności nierejestrowanej cieszy tych, którzy poprawiają kondycję domowego budżetu korzystając z możliwości prowadzenia niewielkiej działalności bez konieczności jej rejestrowania w CEIDG. Jednak brak rejestracji to jedno, a rozliczenia na gruncie VAT, to odrębna sprawa. Warto sprawdzić, czy ciesząc się uproszczeniami przewidzianymi dla tej formy działalności nie zaniedbuje się obowiązków czynnego podatnika VAT.

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową w umowie?

  Klauzule arbitrażowe w umowach. Jak odzyskać zaległą płatność nawet w 3 tygodnie? Duże, ale także małe firmy np. z sektorów budowalnego, logistycznego czy informatycznego coraz częściej korzystają z arbitrażu online zamiast sądów powszechnych.

  Tabela kursów średnich NBP z 5 grudnia 2023 roku - nr 235/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 5 grudnia 2023 roku - nr 235/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3233 zł.

  Wyższe opłaty drogowe w transporcie – czy zapłacą za nie konsumenci?

  Podwyżki opłat drogowych, które wyniosą nawet 80 proc. w Niemczech sprawią, że firmy transportowe będą musiały szukać oszczędności gdzie indziej. Jedynym skutecznym rozwiązaniem wydaje się podniesienie cen frachtu, chociaż wiadomo, że koszty tego rozwiązania poniosą nie zleceniodawcy, lecz konsumenci. A niezależnie od tego firmy transportowe i tak muszą dobrze przygotować się do funkcjonowania w nowej, droższej rzeczywistości. Sprawdzamy nastroje panujące w branży i szukamy rozwiązań, które mogą pomóc przewoźnikom oszczędzać nie tylko w tym trudnym okresie. 

  Nowe stawki minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku. Wyższe nie tylko pensje. Jak wzrosną w nowym roku inne świadczenia pracownicze?

  Minimalne wynagrodzenie za pracę, które obecnie wynosi 3600 zł, od 1 stycznia 2024 r. wzrośnie do 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. - o kolejne kilkadziesiąt złotych, do 4300 zł. Łącznie da to wzrost płacy minimalnej o 19,4%. Zaplanowana na przyszły rok podwyżka będzie rekordową w ujęciu kwotowym i bliską rekordowej w ujęciu procentowym. Od 2000 roku tylko dwukrotnie procentowy wzrost płacy minimalnej był wyższy. W 2008 r. jej kwota została ona podniesiona z 936 zł do 1126 zł, a więc o 20,3%. Natomiast w 2023 r. dwie zmiany, obowiązujące od stycznia i od lipca, wywindowały płacę minimalną z 3010 zł do 3600 zł, a więc łącznie o 19,6%. Podwyższenie płacy minimalnej wpłynie również w 2024 roku na szereg wskaźników i świadczeń pracowniczych. 

  Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Kiedy przysługuje i ile wynosi? Jakie warunki trzeba spełnić? Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

  ZUS informuje, że zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy nie tylko w trakcie zatrudnienia, lecz także podczas wypowiedzenia, a nawet po rozwiązaniu umowy o pracę. Ale w tym przypadku muszą być spełnione określone warunki. Jakie?

  REKLAMA