REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

Jednolita rejestracja VAT (VAT Single ID) i VAT OSS 2.0

Chociaż do tej pory Unia Europejska wprowadziła już harmonizację systemu podatkowego – z którą związana jest implementacja pakietu VAT dla e-commerce, w tym unijnego systemu VAT OSS (obowiązujące w Polsce od 2021 roku), obecne regulacje wciąż wymagają usprawnień, których adresatami są miliony małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działania w świecie cyfrowym.

REKLAMA

Autopromocja

Z perspektywy znacznej części reprezentowanych przez Krajową Izbę Gospodarczą przedsiębiorców (należących do sektora MŚP), na szczególną uwagę zasługuje propozycja wprowadzenia jednolitego systemu rejestracji na potrzeby VAT (Single VAT ID). Mając na uwadze interesy sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, KIG apeluje o intensywne poparcie przez polskich decydentów rozwiązań wspierających polskich przedsiębiorców – w szczególności w zakresie tzw. jednolitej rejestracji na VAT.

„Implementacja nowych rozwiązań w zakresie jednolitej rejestracji na potrzeby rozliczania VAT w transakcjach transgranicznych skutecznie usunie jedną z najbardziej uciążliwych barier w handlu wewnątrzwspólnotowym i przyczyni się do wzmocnienia obecności polskich przedsiębiorstw na jednolitym rynku” – komentuje Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, przedsiębiorcy muszą rejestrować się jako podatnicy VAT odrębnie w każdym państwie członkowskim, bez względu na to, czy dochodzi do ostatecznej sprzedaży towaru nabywcy końcowemu na terenie danego państwa, czy jedynie przechowuje się na jego terenie towar.

REKLAMA

Zgodnie z analizą przedstawioną przez KE, unijny przedsiębiorca musi złożyć średnio 13 dokumentów aby ukończyć jedną procedurę rejestracji i składać rocznie do 60 formularzy w danym kraju. Uzyskanie numeru VAT w niektórych krajach jest długotrwałe (może trwać nawet 100 dni), a koszty obsługi tego systemu dla jednego przedsiębiorcy na jeden kraj rejestracji są szacowane nawet na 8000 EUR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KIG zwraca uwagę, że rozszerzenie tzw. punktu kompleksowej obsługi VAT (One Stop Shop) na sprzedaż transgraniczną w 2021 r. stanowiło duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Jednak do dziś One Stop Shop nie obejmuje przedsiębiorców – podatników VAT – magazynujących towar w innym państwie członkowskim w celu odsprzedaży (co jest powszechną praktyką rynkową mającą na celu skrócenie terminu dostawy).

Komisja Europejska zaproponowała w pakiecie ViDA rozwiązanie, tzw. One Stop Shop 2.0, które ma polegać na:

  • budowie modułu transferowego do transgranicznego przemieszczania własnych zapasów w całej UE,
  • rozszerzeniu istniejącego modelu One Stop Shop na krajową sprzedaż B2C z centrów dystrybucyjnych,
  • wprowadzeniu unijnego zharmonizowanego mechanizmu odwrotnego obciążenia dla sprzedaży B2B.

„W efekcie One Stop Shop 2.0 umożliwi przedsiębiorcom pojedynczą rejestrację VAT UE i rozliczanie podatku VAT za pośrednictwem jednego portalu w całym łańcuchu logistycznym na terenie Wspólnoty – od zaopatrzenia i rozmieszczenia zapasów po sprzedaż konsumentom. Takie rozwiązanie znacząco wzmocni potencjał eksportowy polskich przedsiębiorców z sektora MŚP” – dodaje Piotr Soroczyński.

VAT in Digital Age – czym jest pakiet na który czekają MŚP w całej Europie?

Mówiąc najprościej, VAT in Digital Age (ViDA) to propozycja Komisji Europejskiej na zmianę regulacji prawnych dotyczących podatku VAT, która umożliwi krajom członkowskim UE wykorzystanie technologii w celu ulepszenia obecnego systemu VAT i lepszego zapobiegania oszustwom podatkowym.

Po wejściu w życie przepisów, które w oryginalnej propozycji powinny nastąpić stopniowo w latach 2024-2028, zajdą znaczące zmiany w sposobie rozliczania podatku VAT w krajach UE. To jedna z kluczowych regulacji w ramach unijnej strategii wprowadzenia Jednolitego Rynku Cyfrowego na najbliższe lata. W obecnej fazie przewiduje się opóźnienie wdrożenia pakietu ViDA, jednak nie obejmowałoby ono reformy jednolitej rejestracji VAT, która powinna zostać wdrożona zgodnie z harmonogramem, tj. w styczniu 2025 roku.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek i logistykę e-commerce. Jakie skutki Europie i Polsce?

Na platformach e-commerce typu marketplace dokonywanych jest ok. 35% globalnych zakupów online, a według wyliczeń ChannelX w 2027 r. będzie to już 60% ogółu e-handlu. W Chinach 80% całkowitej e-sprzedaży to transakcje w serwisach działających właśnie w tym modelu. Azjatyckie platformy szturmem zdobyły Europę napędzając przy tym sektor logistyczny, także w Polsce.

REKLAMA

Korekta składki zdrowotnej – ostateczny termin mija 1 lipca [komunikat ZUS]

ZUS informuje, że za każdy miesiąc prowadzenia działalności w 2023 r. płatnicy składek mieli obowiązek złożyć do ZUS dokumenty rozliczeniowe z ustaloną składką na ubezpieczenie zdrowotne. Korektę dokumentów, w których wskazali podstawy wymiaru i należne składki mogli przekazać do ZUS do dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaty. Jeśli nie złożyli takiego wniosku, to korekty mogą dostarczyć najpóźniej do 1 lipca.

Wyższe preferencyjne składki ZUS od 1 lipca 2024 r. Zapłacą niektórzy przedsiębiorcy [tzw. Mały ZUS]

Od 1 lipca 2024 r. wzrosną preferencyjne składki ZUS przedsiębiorców (tzw. Mały ZUS), których podstawa nie może być niższa od 30% minimalnego wynagrodzenia. Spowodowane jest to wzrostem minimalnego wynagrodzenia od 1 lipca br. do kwoty 4300 zł brutto.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

Kolejny podatnik wygrywa w NSA: Organy podatkowe nie wykazały nienależytej staranności podatnika przy weryfikacji rzetelności dostawców przy odliczeniu VAT

W dniu 29 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), po dwukrotnym odraczaniu publikacji orzeczenia (pierwotna data rozprawy: 8 maja 2024 r.), uchylił zaskarżony przez podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o sygn. akt I SA/Gd 703/19 z 29 października 2019 r., przyjmując że wbrew wydanemu wyrokowi WSA organy podatkowe nie zgromadziły wystarczających dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika. W wyroku o sygn. akt I FSK 423/20 NSA nie zgodził się z sądem pierwszej instancji odnośnie wykazania przez organy zasadności pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług. 

REKLAMA

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia od 2025 roku. 53% średniej płacy. Hojność na cudzy koszt. Wyższe koszty pracy podniosą ceny i będą przerzucone na konsumentów

W czwartek 13 czerwca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku do kwoty 4626 zł brutto (3 483,51 zł netto). Jednocześnie w przyszłym roku minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach cywilnoprawnych wynosić ma 30,20 zł brutto. Te propozycje rządu skomentował nieprzychylnie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Publikujemy poniżej treść stanowiska Rzecznika MŚP w sprawie wzrostu płacy minimalnej od przyszłego roku.

Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

REKLAMA