REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rachunki za prąd i gaz mogą być zamrożone. jest zgoda ue, na razie tylko na pierwszy kwartał 2024 roku

Nowe taryfy dostawców prądu dla gospodarstw domowych na 2024 r. będą wyższe o 60-70 procent. Czy nowy rząd znów zamrozi ceny prądu, gazu i przedłuży zerowy VAT na żywność
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Najbardziej realny scenariusz na niespełna dwa miesiące przed początkiem 2024 roku jest następujący. Do połowy 2024 r. ceny prądu dla gospodarstw domowych zostaną zamrożone, ceny gazu mrożenie obejmie na cały 2024 rok, zaś wróci VAT 5 proc. na żywność, bo nie ma co liczyć na przedłużenie czasowego stosowania stawki VAT zero procent. Właśnie zniknęła ostatnia przeszkoda formalna - władze Unii Europejskiej zgodzą się na zamrożenie cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych, ale - przynajmniej na razie - tylko na pierwszy kwartał 2024 roku. 

Decyzję o ewentualnym przedłużeniu tarcz antyinflacyjnych w zakresie VAT na żywność, cen gazu, dopłat do węgla i energii elektrycznej dla gospodarstw domowych rząd obiecał podjąć po wyborach. Do końca roku zostało kilka tygodni i wciąż wisi nad nami groźba wyższych nawet o 70 procent rachunków za prąd i ogrzewanie. Podobnie jest ze skokowym wzrostem cen żywności z powodu powrotu do stawki VAT 5 procent zamiast zerowej.

Autopromocja

Nie wiadomo kiedy powstanie nowy rząd. Wiadomo, że najpierw próbował go będzie stworzyć Mateusz Morawiecki ze znikomymi szansami na stworzenie większości, która da mu mandat do rządzenia w Sejmie. Jeśli ta misja się nie powiedzie, rząd stworzony przez koalicję większościową będzie miał zaledwie kilka tygodni – jeśli nie kilkanaście dni – przed końcem roku, by podjąć pilne decyzje, także w sprawie działań osłonowych przed skutkami inflacji.

Pewne jest, że właśnie zniknęła przeszkoda formalna. Na zamrożenie cen prądy i gazu potrzebna jest zgoda władz Unii Europejskiej. Taka zgoda była, ale tylko do końca 2023 r. Jednak właśnie z Brukseli dotarły informacje, że zgoda na mrożenie cen energii elektrycznej i gazu dla konsumentów w Unii Europejskiej zostanie przedłużona na czas do końca kwartału 2024 roku.

Forum Energii policzyło, że gospodarstwa domowe płaciły w 2022 r. za 1 KWH energii elektrycznej 0,70 zł, w 2023 r. uwzględniając dopłaty w ramach tarczy antyinflacyjnej 1,17 zł za KWh, a w 2024 bez dopłat cena energii dla gospodarstw domowych wyniesie 1,42 zł za KWh. Podpowiada nowemu rządowi zastosowanie bonó energetycznych, by wsparcie objęło przynajmniej gospodarstwa domowe o najniższych dochodach.

Nowe taryfy zatwierdzone z cenami prądu wyższymi o 100 procent?

Wiadomo, że wszyscy dostawcy energii elektrycznej do gospodarstw domowych złożyli do Urzędu Regulacji Energetyki nowe taryfy do zatwierdzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie bowiem z prawem energetycznym sprzedawcy energii elektrycznej świadczący usługi kompleksowe odbiorcom energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, niekorzystającym z prawa wyboru sprzedawcy (tzw. sprzedawcy z urzędu) co roku są zobowiązani do przekładania taryfy dla energii elektrycznej do zatwierdzenia Prezesowi URE. Obowiązek ten dotyczy wyłącznie taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych (tzw. grupa taryfowa G).

Wszyscy sprzedawcy z urzędu złożyli już do URE wnioski taryfowe na 2024 r. i nieoficjalnie wiadomo, że nawet przy korekcie w dół, co zazwyczaj na sugestię Prezesa URE czynią, ceny energii elektrycznej na 2024 r. będą w nich wyższe nawet o 100 proc. Ponieważ w rachunkach dla gospodarstw domowych sam koszt prądu stanowi tylko część ogólnych kosztów – nawet 40 proc. to różne opłaty i podatki – oznacza to, że kwoty figurujące na fakturach wysyłanych do gospodarstw domowych będą w 2024 r. wyższe nawet o 60-79 proc. niż obecnie.

Rachunki za prąd w 2024 r. wyższe średnio o 100 zł miesięcznie?

Jak wyliczają ekonomiści nowe taryfy oznaczają wzrost rachunków za energię elektryczną dla przeciętnego gospodarstwa domowego o ok. 100 zł miesięcznie – według wyliczeń Forum Energii aż o 1 220 zł więcej niż w 2023 roku.

Zagrożenie skokowym wzrostem rachunków za prąd w porównywalnej skali istniało także przed rokiem. Wówczas średnioważona cena kontraktu rocznego, która stanowi podstawę, na jakiej taryfy układają dostawcy energii w rok wzrosła z 384,16 zł za MWh do 1 110,04 zł za MWh. Obecnie, jako podstawa dla 2024 r., jest to znacząco mniej – 870,42 zł za MWh, ale wciąż ponad dwa razy więcej niż dla 2022 roku, na poziomie którego ostatecznie ceny energii dla gospodarstw domowych zostały zamrożone na 2023 rok.

By nie doszło do drastycznego wzrostu rachunków za energię elektryczną dla gospodarstw domowych, konieczna jest rządowa decyzja o zamrożeniu cen – podobnie jak stało się to w październiku ubiegłego roku.

Na takie zamrożenie cen jest szansa. Według nieoficjalnych informacji nowa koalicja rządowa uzgodniła, że na warunkach podobnych do 2023 r. ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zostaną zamrożone – na razie tylko na pierwszą połowę roku.

Dlaczego nie na cały rok? Rząd, który ewentualnie zostanie wyłoniony przez nowe siły polityczne ma w programie zarówno cele socjalne jak i aktywną walkę z inflacją. Mrożenie cen – nie tylko zresztą prądu – tylko proces wysokiej inflacji przedłuża. Ujmując rzecz obrazowo – mrożąc ceny, zamraża się też dynamikę procesu obniżania inflacji.

Przypomnijmy, że ceny prądu dla gospodarstw domowych zostały zamrożone w ramach przyznanych limitów, które ostatecznie we wrześniu zostały podwyższone i obecnie wynoszą: 3 000 KWh dla standardowego podmiotu, 3 600 KWh dla gospodarstw z osobą niepełnosprawną i gospodarstw rolnych i 4 000 KWH dla legitymujących się Kartą Dużej Rodziny.

Ile zapłacisz za gaz od stycznia 2024

Ceny gazu dla wszystkich gospodarstw domowych są zamrożone na poziomie cen z 2022 roku czyli 200,17 zł za MWh. Zamrożone na 2023 rok zostały też ceny opłat dystrybucyjnych.

Według nieoficjalnych zapowiedzi na podobnych zasadach – choć być może z nieco wyższą ceną wyjściową – zamrożone mają być ceny gazu dla wszystkich gospodarstw domowych w 2024 r. I to na cały rok, a nie tylko na pierwszą połowę – jak to ma mieć miejsce w przypadku gospodarstw domowych regulujących faktury za energię elektryczną.

Z działań tak zwanej tarczy antyinflacyjnej, których termin upływa z końcem 2023 roku, najmniejsze szanse na przedłużenie ma zerowy VAT na żywność. Wszystko to dlatego, że inflacja wciąż jest na poziomie wyższym od założonego a mrożenie cen w nieskończoność osłabia jest doraźne skutki, natomiast wzmacnia długofalowe.

Co oznacza powrót do VAT na żywność ze stawką 5 procent? Odczujemy to przy sklepowej kasie płacąc o kilka złotych więcej za większe zakupy. Wizualnie zaś po jednostkowych cenach najdroższych produktów rolnych i spożywczych, np. wołowiny czy ryb – wzrostu z 40 zł za kg gdy VAT zero na 42 zł bowiem trudno nie zauważyć. Zresztą być może część fiskalnych skutków powrotu do standardowej stawki VAT wezmą na siebie sami producenci i kupcy, by nie ryzykować spadku popytu na te artykuły.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA