REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny węgla 2023 - w Europie i na świecie (IV kwartał)

Ceny węgla 2023 - w Europie i na świecie
Ceny węgla 2023 - w Europie i na świecie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W październiku 2023 roku główne indeksy węgla wysokoenergetycznego w Europie i RPA trzeci miesiąc z rzędu wykazały tendencję wzrostową, zaś w Australii widoczny był lekki spadek. W końcu miesiąca cały rynek uległ osłabieniu – wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

ARP: w październiku wahania cen na międzynarodowym rynku węgla

„Rynek CIF ARA (w Europie zachodniej – PAP) oraz FOB RB (w RPA) w październiku cechowało odbicie cenowe z wyższych poziomów niż w miesiącu ubiegłym. Rynek fizyczny FOB Newcastle (w Australii), drugi co do wielkości rynek eksportowy węgla na świecie, wykazał natomiast w rozpatrywanym miesiącu lekki trend spadkowy” – czytamy w comiesięcznym podsumowaniu publikacji prasowych dotyczących rynku węgla na świecie.

W opublikowanym w środę opracowaniu katowickiego oddziału ARP zauważono, że w czwartym tygodniu października międzynarodowy rynek węgla uległ wyraźnemu osłabieniu, a większość tygodniowych indeksów na koniec omawianego okresu odnotowało korektę w dół.

Zapasy węgla w centrum przeładunkowym ARA (w portach Amsterdam, Rotterdam i Antwerpia) w czwartym tygodniu października osiągnęły poziom 6 mln ton. Pod koniec tego miesiąca indeks dzienny CIF ARA dla węgla o wysokiej wartości opałowej miał wartość 135,6 USD za tonę, a indeks tygodniowy ponad 138 USD za tonę.

REKLAMA

Autopromocja

Ceny węgla a ceny gazu ziemnego

Analitycy wskazują, iż październikowym notowaniom na europejskim rynku węgla wysokoenergetycznego sprzyjały wzrosty cen gazu ziemnego, zaś nastroje uczestników rynku kształtowały się przede wszystkim pod wpływem napiętej sytuacji geopolitycznej na Bliskim Wschodzie.

„Świat obiegła wiadomość o wstrzymaniu wydobycia gazu ziemnego przez Chevron Co. ze złoża Tamar na Morzu Śródziemnym znajdującego się w wyłącznej strefie ekonomicznej Izraela, ok. 80 km na zachód od Hajfy. W efekcie ceny gazu wystrzeliły w górę i kontynuowały wzrosty na przestrzeni miesiąca” – podano w opracowaniu.

Nie bez znaczenia dla europejskiego rynku paliw kopalnych była również informacja o uszkodzeniu, prawdopodobnie w wyniku rosyjskiego sabotażu, gazociągu Balticconnector, łączącego Finlandię z Estonią, a także - jak podała agencja Associated Press - wstrzymania przesyłu gazu tym rurociągiem. Rynek zareagował też na wiadomość o zakończeniu z początkiem października eksploatacji największego w Europie holenderskiego złoża gazowego Groningen.

„Dopiero doniesienia medialne o podjętych wysiłkach dyplomatycznych, mających na celu deeskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie, uspokoiły nieco nastroje uczestników europejskiego rynku węgla, co znalazło odzwierciedlenie w spadkach cen w czwartym tygodniu października” – czytamy w opracowaniu ARP.

Specjaliści przytoczyli również opublikowaną 24 października coroczną prognozę Międzynarodowej Agencji Energii, według której szczytowe zapotrzebowanie na ropę naftową, gaz ziemny i węgiel – na podstawie scenariusza opartego na obecnej polityce rządów - będzie miało miejsce już w tej dekadzie.

Chiny i Indie potrzebują najwięcej węgla

„Chiny i Indie wiodą i będą wieść prym w najbliższym czasie pod względem wielkości zużycia węgla w skali globu. Od ich poziomu wydobycia oraz zapotrzebowania na ładunki morskie będzie zależeć wycena międzynarodowego rynku węgla” – uważają analitycy.

Jednak w listopadzie, jak podaje CoalMint, należy się spodziewać słabszego popytu na węgiel energetyczny ze strony Chin, które w tym roku biją kolejne rekordy wydobycia, a ich krajowy rynek wydaje się być nasycony.

„Indie natomiast, z uwagi na niższą aktywność Chin na międzynarodowym rynku spot, będą najprawdopodobniej zwlekać z decyzjami zakupowymi, aż rynek ten dosięgnie głębsza przecena” – czytamy w opracowaniu ARP.
(PAP)
mab/ skr/

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA