REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrzymana kontrabanda na 27 mln zł. Przemyt papierosów z białoruskimi znakami akcyzy

Wśród przemycanych papierosów znaczną część stanowiły tzw. papierosy mentolowe, których sprzedaż jest zakazana w Unii Europejskiej
Wśród przemycanych papierosów znaczną część stanowiły tzw. papierosy mentolowe, których sprzedaż jest zakazana w Unii Europejskiej
GITD

REKLAMA

REKLAMA

SG, CBŚP i KAS udaremniły we wspólnej akcji przemyt papierosów, których wartość sięga 27 mln zł. Kontrabanda jechała w trzech ciężarówkach; dwie z nich zatrzymano do kontroli przy granicy z Litwą, trzecią w województwie łódzkim. Wszyscy kierowcy zostali aresztowani.

Dwa tiry zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG i CBŚP, trzeci - przez łódzką KAS i CBŚP. Łącznie zabezpieczono 1,75 mln paczek (35 mln sztuk papierosów). Gdyby ten towar trafił na polski rynek, budżet państwa straciłby na podatkach i innych należnościach ok. 45 mln zł - poinformowały dzisiaj służby w komunikatach.

Autopromocja

Kontrabanda w naczepie, pomiędzy konstrukcjami okiennymi

W powiecie suwalskim zostały wytypowane do kontroli dwie ciężarówki na polskich numerach rejestracyjnych. W pierwszej z nich znajdowały się - ustawione na paletach - metalowe elementy zawierające konstrukcje okienne. "W związku z podejrzeniem, że kierowca przewozi ukryte nielegalne wyroby tytoniowe, zestaw ciężarowy skierowano do szczegółowej kontroli przez funkcjonariuszy podlaskiej KAS, którzy prześwietlili samochód skanerem rtg. Potwierdziło się, iż w naczepie, pomiędzy konstrukcjami okiennymi, znajdują się ogromne ilości papierosów" - poinformowała mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik POSG w Białymstoku.

Przemyt papierosów z białoruskimi znakami akcyzy

Według dokumentacji przewozowej, ładunkiem w drugim tirze miały być palety ze słoikami. Okazało się, że pod zewnętrzną folią również jest przemyt papierosów. W sumie w tych dwóch pojazdach funkcjonariusze SG i CBŚP znaleźli blisko 1,2 mln paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy, o szacunkowej wartości ponad 18 mln zł. Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży, budżet państwa straciłby ponad 29 mln zł.
"Wobec kierowców obu ciężarówek - obywateli Polski w wieku 30 i 33 lat - wszczęte zostało śledztwo, które nadzorowane jest przez Prokuraturę Rejonową w Suwałkach. Decyzją sądu obaj zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące" - poinformowała rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz.

W naczepie ciężarówki znaleziono tysiące paczek papierosów

Trzecia ciężarówka została zatrzymana - w ramach współdziałania POSG, CBŚ oraz łódzkiej KAS - w województwie łódzkim. Jak poinformowała rzeczniczka szefa KAS mł. asp. Justyna Pasieczyńska, tu też kierowcą był Polak (po postawieniu zarzutów i on został aresztowany), a w naczepie znaleziono 550 tys. paczek papierosów, wartych ponad 8,4 mln zł. W tym przypadku straty budżetu państwa - gdyby nielegalny towar trafił na krajowy rynek - przekroczyłyby 13,8 mln zł.
Wśród przemycanych papierosów znaczną część stanowiły tzw. papierosy mentolowe, których sprzedaż jest zakazana w Unii Europejskiej. Kierowcom, którym zarzucono tzw. paserstwo akcyzowe, grozi do 10 lat więzienia; dla potrzeb śledztw zabezpieczone zostały ciężarówki użyte do popełnienia przestępstwa.

autorzy: Robert Fiłończuk, Marta Stańczyk

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA