REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 2024 roku będzie można przekazać 1,5% podatku rolnego. Dla kogo? Na jakim wniosku?

Od 2024 roku będzie można przekazać 1,5% podatku rolnego. Dla kogo? Na jakim wniosku?
Od 2024 roku będzie można przekazać 1,5% podatku rolnego. Dla kogo? Na jakim wniosku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy podatku rolnego będą mogli w 2024 roku pierwszy raz przekazać 1,5% należnego podatku rolnego na rzecz wskazanych w przepisach organizacji. Minister Finansów przygotował właśnie projekt rozporządzenia z wzorami wniosku o przekazanie tego podatku (RPU-1) i załącznika do tego wniosku (ZRPU-1).

Przekazanie 1,5 proc. podatku rolnego od 2024 roku. Kto i komu będzie mógł przekazać podatek?

W dniu 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie zmiany wprowadzone do ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym przez ustawę z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1450).

Na podstawie tych nowych przepisów osoba fizyczna (podatnik podatku rolnego) będzie mogła od nowego roku wnioskować o przekazanie 1,5% należnego podatku rolnego na rzecz:
- związku zawodowego rolników indywidualnych, 
- związku rewizyjnego zrzeszającego rolnicze spółdzielnie produkcyjne albo 
- Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, wpisanych na listy umieszczone na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw rolnictwa.

Rolnicza spółdzielnia produkcyjna będzie mogła wnioskować o przekazanie 1,5% należnego podatku rolnego na rzecz związku rewizyjnego zrzeszającego rolnicze spółdzielnie produkcyjne, wpisanego na listę umieszczoną na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw rolnictwa.

Zobacz: Wniosek o przekazanie 1,5% należnego podatku rolnego - wzór

Autopromocja

Wniosek o przekazanie 1,5 proc. podatku rolnego (RPU-1). Projekt rozporządzenia

Minister finansów przygotował już projekt rozporządzenia, w którym zostaną określone:
- wniosek o przekazanie 1,5% należnego podatku rolnego (RPU-1),
- załącznik do wniosku o przekazanie 1,5% należnego podatku rolnego – dane pozostałych podatników (ZRPU-1).

Projekt rozporządzenia stanowi wykonanie upoważnienia wynikającego z dodanego od 1 stycznia 2024 r. art. 6d ust. 7 ustawy o podatku rolnym.

Wniosek RPU-1 podatnicy będą mogli składać na dany rok podatkowy w terminie od dnia 1 marca do dnia 15 listopada danego roku podatkowego. Po raz pierwszy wniosek będą mogli złożyć w 2024 roku

Wzór wniosku o przekazanie 1,5% należnego podatku rolnego (RPU-1) zawiera dane niezbędne do przekazania podmiotowi uprawnionemu 1,5% należnego podatku rolnego, takie jak:
1) miejsce i adres siedziby organu podatkowego, do którego należy złożyć wniosek,
2) rodzaj podmiotu składającego wniosek,
3) dane podatnika, 
4) wskazanie wybranego przez podatnika podmiotu uprawnionego na rzecz, którego ma być przekazane 1,5% należnego podatku rolnego (poprzez podanie nazwy oraz numeru KRS),
5) informację o załączniku,
6) podpisy podatnika (podatników)/osoby (osób) reprezentującej podatnika, 
a także niezbędne objaśnienia. 

Ważne

Jeden formularz wniosku będzie umożliwiał podatnikowi podatku rolnego wnioskowanie o przekazanie 1,5% należnego podatku rolnego zarówno od gruntów stanowiących jego własność (posiadanie), jak i od podatku zapłaconego z tytułu jego udziału we współwłasności (współposiadaniu) gruntów. W takim przypadku w pozycji: Rodzaj podmiotu podatnik zaznacza obydwa kwadraty. 

Kiedy trzeba będzie wypełnić załącznik ZRPU-1?

W przypadku podpisania wniosku przez więcej niż jednego podatnika wniosek należy złożyć wraz z załącznikiem ZRPU-1. Załącznik ZRPU-1 służy do wykazywania danych pozostałych podatników w przypadku składania jednego wniosku przez współwłaścicieli (współposiadaczy) nieruchomości. 

Jeden wniosek RPU-1 może być złożony przez  nie więcej niż trzech współwłaścicieli (współposiadaczy). Wspólne złożenie wniosku wymaga złożenia podpisów przez podatników lub osoby reprezentujące podatnika oraz podania danych identyfikacyjnych podatników w załączniku ZRPU-1. W przypadku, gdy wniosek RPU-1 dotyczy więcej niż 3 podatników należy wypełnić dodatkowy wniosek. Jeżeli dodatkowy wniosek składa więcej niż jeden podatnik należy złożyć również załącznik ZRPU-1.

Od kiedy będzie można złożyć wniosek o przekazanie 1,5 proc. podatku rolnego?

Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r., tj. z dniem wejścia w życie wyżej wskazanych zmian w ustawie o podatku rolnym. Zatem od 1 marca 2024 r. będzie można złożyć wniosek RPU-1.

Źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzoru wniosku o przekazanie 1,5% należnego podatku rolnego.

Podstawa prawna: ustawa z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1450).

oprac. Paweł Huczko

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  REKLAMA