REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na starość zachętą do oszczędzania

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Wprowadzenie ulgi na starość pozwoliłoby każdemu podatnikowi PIT odpisać od podstawy opodatkowania określoną kwotę oszczędności na przyszłą emeryturę.

Ulga na starość, którą proponuje wprowadzić Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych (PIPUiF), umożliwiałaby odliczenie od podstawy opodatkowania w PIT części kwoty zaoszczędzonej na przyszłą emeryturę.

Autopromocja

Zdaniem Adama Sankowskiego, prezesa Izby, byłaby to ulga dla wszystkich rozliczających się z podatku dochodowego i rozliczana w zeznaniu rocznym.

Dodaje, że obecnie prowadzone są konsultacje dotyczące kwoty, którą można by odpisać od dochodu.

- Chcemy, aby podatnicy mieli możliwość odpisania kwoty w wysokości, która umożliwi przez 20 lat zbudowanie kapitału, dzięki któremu będzie można liczyć na 1-2 tys. zł dodatkowej renty kapitałowej - powiedział Gazecie Prawnej Adam Sankowski. Dziś - jak twierdzi nasz rozmówca - tzw. stopa zastąpienia wynosi średnio 50 proc. Oznacza to, że po przejściu na emeryturę dochody podatnika spadają o połowę w stosunku do tego, co zarabiał będąc czynnym zawodowo.

PIPUiF chce zebrać 100 tys. podpisów pod projektem ustawy wprowadzającym ulgę na starość w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Zbieranie podpisów Izba chce rozpocząć w lutym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt musi jednak uzyskać poparcie większości posłów. Z rozmów z parlamentarzystami wynika, że potrzebna jest debata dotycząca tego projektu. Posłowie podkreślają, że wcześniej należy rozwiązać problem wypłaty emerytur z II filaru.

Należy jednak pamiętać, że wprowadzenie takiej ulgi będzie korzystne nie tylko dla podatników, ale również dla firm ubezpieczeniowych. Potwierdza to Krystyna Skowrońska, posłanka PO. Jej zdaniem na wprowadzeniu takiej ulgi na starość skorzystaliby nie tylko podatnicy, ale także ubezpieczyciele, a zatem nie jest to jedynie zachęta dla podatników. Koszt ulgi poniosłoby państwo.

Przypomina, że ciągle nierozwiązany jest problem finansowania ochrony zdrowia.

- Składki ZUS również nie są odliczane w całości od dochodu i podatku. Od części składek płacimy podatek - przypomina Krystyna Skowrońska. Również Jan Łopata z PSL uważa, że pomysł należy rozpatrzyć, ale ważniejsza jest kwestia wypłaty emerytur z II filaru.

Zachęty w postaci proponowanej ulgi na starość funkcjonują już np. w Niemczech, na Litwie i w Stanach Zjednoczonych. Czy rozwiązanie takie może obowiązywać w Polsce przekonamy się zapewne w połowie 2008 roku, jeśli PIPUiF zbierze 100 tys. podpisów i złoży projekt w Sejmie.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

OPINIA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zygmunt Kostkiewicz, prezes Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Zakładów Ubezpieczeń, Towarzystw Emerytalnych i Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych

ZYGMUNT KOSTKIEWICZ

prezes Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Zakładów Ubezpieczeń, Towarzystw Emerytalnych i Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych

IKE w obecnej postaci nie jest zbyt atrakcyjne dla klienta. Oferowana korzyść podatkowa, czyli zwolnienie z podatku Belki, jest niewielka i obwarowana wymogiem utrzymania całości kapitału do wieku emerytalnego, co odstrasza zwłaszcza młodszych klientów. Produkt jest również mało elastyczny, a roczny limit wpłat - zbyt niski. Konieczne jest więc wprowadzenie zmian, które zwiększą konkurencyjność IKE, zwłaszcza zwiększenie limitu wpłat i wprowadzenie możliwości częściowej wypłaty z rachunku bez zrywania umowy. Marzeniem byłoby wprowadzenie możliwości odliczania wpłat na IKE od podatku dochodowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  REKLAMA