REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na starość zachętą do oszczędzania

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Wprowadzenie ulgi na starość pozwoliłoby każdemu podatnikowi PIT odpisać od podstawy opodatkowania określoną kwotę oszczędności na przyszłą emeryturę.

Ulga na starość, którą proponuje wprowadzić Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych (PIPUiF), umożliwiałaby odliczenie od podstawy opodatkowania w PIT części kwoty zaoszczędzonej na przyszłą emeryturę.

REKLAMA

Autopromocja

Zdaniem Adama Sankowskiego, prezesa Izby, byłaby to ulga dla wszystkich rozliczających się z podatku dochodowego i rozliczana w zeznaniu rocznym.

Dodaje, że obecnie prowadzone są konsultacje dotyczące kwoty, którą można by odpisać od dochodu.

- Chcemy, aby podatnicy mieli możliwość odpisania kwoty w wysokości, która umożliwi przez 20 lat zbudowanie kapitału, dzięki któremu będzie można liczyć na 1-2 tys. zł dodatkowej renty kapitałowej - powiedział Gazecie Prawnej Adam Sankowski. Dziś - jak twierdzi nasz rozmówca - tzw. stopa zastąpienia wynosi średnio 50 proc. Oznacza to, że po przejściu na emeryturę dochody podatnika spadają o połowę w stosunku do tego, co zarabiał będąc czynnym zawodowo.

PIPUiF chce zebrać 100 tys. podpisów pod projektem ustawy wprowadzającym ulgę na starość w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Zbieranie podpisów Izba chce rozpocząć w lutym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt musi jednak uzyskać poparcie większości posłów. Z rozmów z parlamentarzystami wynika, że potrzebna jest debata dotycząca tego projektu. Posłowie podkreślają, że wcześniej należy rozwiązać problem wypłaty emerytur z II filaru.

Należy jednak pamiętać, że wprowadzenie takiej ulgi będzie korzystne nie tylko dla podatników, ale również dla firm ubezpieczeniowych. Potwierdza to Krystyna Skowrońska, posłanka PO. Jej zdaniem na wprowadzeniu takiej ulgi na starość skorzystaliby nie tylko podatnicy, ale także ubezpieczyciele, a zatem nie jest to jedynie zachęta dla podatników. Koszt ulgi poniosłoby państwo.

Przypomina, że ciągle nierozwiązany jest problem finansowania ochrony zdrowia.

- Składki ZUS również nie są odliczane w całości od dochodu i podatku. Od części składek płacimy podatek - przypomina Krystyna Skowrońska. Również Jan Łopata z PSL uważa, że pomysł należy rozpatrzyć, ale ważniejsza jest kwestia wypłaty emerytur z II filaru.

Zachęty w postaci proponowanej ulgi na starość funkcjonują już np. w Niemczech, na Litwie i w Stanach Zjednoczonych. Czy rozwiązanie takie może obowiązywać w Polsce przekonamy się zapewne w połowie 2008 roku, jeśli PIPUiF zbierze 100 tys. podpisów i złoży projekt w Sejmie.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

OPINIA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zygmunt Kostkiewicz, prezes Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Zakładów Ubezpieczeń, Towarzystw Emerytalnych i Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych

ZYGMUNT KOSTKIEWICZ

prezes Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Zakładów Ubezpieczeń, Towarzystw Emerytalnych i Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych

IKE w obecnej postaci nie jest zbyt atrakcyjne dla klienta. Oferowana korzyść podatkowa, czyli zwolnienie z podatku Belki, jest niewielka i obwarowana wymogiem utrzymania całości kapitału do wieku emerytalnego, co odstrasza zwłaszcza młodszych klientów. Produkt jest również mało elastyczny, a roczny limit wpłat - zbyt niski. Konieczne jest więc wprowadzenie zmian, które zwiększą konkurencyjność IKE, zwłaszcza zwiększenie limitu wpłat i wprowadzenie możliwości częściowej wypłaty z rachunku bez zrywania umowy. Marzeniem byłoby wprowadzenie możliwości odliczania wpłat na IKE od podatku dochodowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA