REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezes NBP A. Glapiński: inflacja spadnie niedługo poniżej 3% ale może zauważalnie wzrosnąć w II połowie 2024 roku. Coraz więcej złota w skarbcu NBP

Prezes NBP A. Glapiński: inflacja spadnie niedługo poniżej 3% ale może zauważalnie wzrosnąć w II połowie 2024 roku
Prezes NBP A. Glapiński: inflacja spadnie niedługo poniżej 3% ale może zauważalnie wzrosnąć w II połowie 2024 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na konferencji prasowej 10 stycznia 2024 r. prezes NBP Adam Glapiński komentował najnowsze dane makroekonomiczne, wyjaśniał powody wczorajszej decyzji Rady Polityki pieniężnej i jednocześnie snuł prognozy dot. inflacji na kolejne miesiące.

Prezes NBP: inflacja w najbliższych miesiącach może się obniżyć poniżej 3 proc.

„W najbliższych miesiącach spodziewamy się dalszego, znacznego spadku inflacji. W I kw. 2024 r. ten spadek może być szybszy, niż przewidywaliśmy w naszej projekcji. Inflacja może się obniżyć w najbliższych miesiącach nawet poniżej 3 proc.” – mówił prezes NBP Adam Glapiński. Jego zdaniem w I kwartale 2024 r. "będziemy dokładnie w celu inflacyjnym, który wynosi 2,5 proc. lub nawet niżej".

REKLAMA

Autopromocja

Aktualny cel inflacyjny RPP wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc. Dopuszczalne pasmo wahań inflacji wynosi 1,5-3,5 proc.

„W marcu będziemy w celu inflacyjnym albo blisko niego, w paśmie wahań” – powiedział prezes NBP. Jego zdaniem „to zupełnie niesamowite”.

Prezes Glapiński przypomniał, że w szczycie, w lutym 2023 r., inflacja wynosiła ponad 18 proc. (18,4 proc. – wg GUS), tymczasem w grudniu inflacja spadła do 6,1 proc., według szybkiego szacunku GUS. Co oznacza, że w ciągu ostatnich 10 miesięcy inflacja obniżyła się o 10 pkt. proc. Z danych NBP wynika, że wyraźnie obniża się inflacja bazowa. "Inflacja bazowa w grudniu spadła po raz 10 z rzędu” – poinformował Adam Glapiński.

Prezes Glapiński: w II. połowie 2024 roku inflacja może przejściowo mocno wzrosnąć. Powodami może być stawka VAT na żywność, odmrożenie cen energii

Prezes NBP Adam Glapiński uważa, że prognozowanie inflacji, w najbliższych kwartałach jest "obarczone jest ogromną niepewnością". Jego zdaniem "może być tak, że w drugiej połowie roku inflacja może przejściowo mocno wzrosnąć", co będzie uzależnione od kilku czynników.
Jednym z nich jest ew. zmiana stawki VAT na żywność. 
Prezes Glapiński przypomniał, że stawka 0% VAT na żywność obowiązuje do końca marca 2024 roku. Gdyby stawka VAT na  żywność powróciła do poprzedniego poziomu, czyli 5 proc., to - zdaniem prezesa NBP - "inflacja konsumencka, CPI wzrośnie o 0,9 punktu procentowego, prawie o jeden punkt procentowy".

Drugim zdarzeniem, które może spowodować wzrost inflacji w II połowie 2024 roku, może być odmrażanie cen energii. Ceny te pozostają zamrożone do połowy 2024 r. Ewentualne przedłużenie tego zamrożenia cen energii zależy od decyzji rządu. 

Zdaniem prezesa Glapińskiego, jeżeli od 1 lipca 2024 r. ceny energii elektrycznej, gazu i ciepła zostaną skokowo odmrożone, spowodowałoby to wzrost inflacji ok. 4 pkt. proc.

Prezes NBP uważa, że całkowite odmrożenie cen energii jest mało prawdopodobne, ale prawdopodobnie częściowe odmrożenie nastąpi, więc ceny, a za tym i inflacja, będą rosnąć. 

Aktualne prognozy NBP wskazują na możliwość wzrostu inflacji w II połowie 2024 roku do poziomu 6, a nawet 8 proc. 

Natomiast wyższy deficyt budżetowy nie powinien istotnie wpłynąć- w 2024 roku - zdaniem prezesa Glapińskiego - na inflację.

Prezes NBP: Trwałe obniżenie inflacji CPI do celu dopiero pod koniec 2025 roku

Trwałe obniżenie inflacji CPI do celu nastąpi w końcu 2025 r. - ocenił na tej samej konferencji prezes NBP Adam Glapiński.
"My dążymy jako NBP, RPP, do trwałego obniżenia się inflacji, do tego celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc. plus, minus 1 pkt. proc. w średnim okresie. Nadal - tu się paradoksalnie nic nie zmienia - muszę powiedzieć w imieniu Rady, że przewidujemy tu koniec 2025 r. Mimo tego, że inflacja teraz zejdzie do okolic celu inflacyjnego, to nadal przewidujemy, że trwałe obniżenie do celu to końcówka 2025 r. " - powiedział prezes Glapiński. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezes NBP: w 2023 roku kupiliśmy 130 ton złota

W 2023 roku kontynuowaliśmy zakupy złota i powiększyliśmy zasoby o 130 ton. To o 30 ton więcej niż zastałem w skarbcu NBP siedem lat temu. Posiadamy 360 ton złota, co odpowiada ok. 13 proc. rezerw dewizowych” – poinformował prezes NBP. Dodał, że zakupy złota są dokonywane „jak jest okazja, po korzystnych cenach”. Zapowiedział także dalsze kupowanie złota do rezerw dewizowych NBP.

Na koniec 2024 roku oficjalne aktywa rezerwowe zarządzane przez Narodowy Bank Polski wynosiły 175,4 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 193,8 mld (762,7 mld złotych)
Oficjalne aktywa rezerwowe obejmują transakcje w zakresie: złota monetarnego, transzy rezerwowej MFW, specjalnych praw ciągnienia (SDR), walut obcych oraz pozostałych należności, dokonane z nierezydentami w walutach wymienialnych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Narodowy Bank Polski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA