REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Narodowy Bank Polski

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prezes NBP A. Glapiński: 5% inflacji pod koniec roku a w 2025 r. nawet większa; obniżka stóp najwcześniej w 2026 roku

W dniu 4 lipca 2024 r. odbyła się konferencja prasowa prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP, poświęcona ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce. Według prognoz NBP inflacja CPI na koniec 2024 r. może znaleźć się blisko 5 proc., a na początku 2025 r. jeszcze wzrosnąć. Przy takiej inflacji można zapomnieć o obniżce stóp procentowych NBP. Możliwość obniżenia tych stóp może - zdaniem prezesa Glapińskiego - pojawić się najwcześniej w 2026 roku. 

Prezes NBP A. Glapiński: inflacja spadnie niedługo poniżej 3% ale może zauważalnie wzrosnąć w II połowie 2024 roku. Coraz więcej złota w skarbcu NBP

Na konferencji prasowej 10 stycznia 2024 r. prezes NBP Adam Glapiński komentował najnowsze dane makroekonomiczne, wyjaśniał powody wczorajszej decyzji Rady Polityki pieniężnej i jednocześnie snuł prognozy dot. inflacji na kolejne miesiące.

Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Kiedy odbędą się posiedzenia RPP w 2024 r.? NBP opublikował harmonogram

Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w 2024 roku odbędą się według ściśle określonego harmonogramu. Narodowy Bank Polski (NBP) przygotował stosowny plan, który właśnie został opublikowany.

REKLAMA

Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

NBP: Program "Pierwsze mieszkanie" (kredyt 2 proc.) podniesie ceny mieszkań - skorzystają głównie deweloperzy i ludzie zamożni

Program "Pierwsze mieszkanie" (w tym tzw. Bezpieczny Kredyt 2 proc.") nie zwiększy zauważalnie dostępności mieszkań, podbije ich ceny, a na programie skorzystają głównie osoby zamożne i deweloperzy - wynika z opinii Narodowego Banku Polskiego do rządowego projektu ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe.

Stopy procentowe NBP - co nas czeka w 2023 roku. Kiedy stopy zaczną spadać?

Zdaniem analityków banku ING decyzja RPP z 4 stycznia 2023 r. dot. pozostawienia stóp procentowych bez zmian oznacza, że cykl podwyżek stóp został w praktyce zakończony. Ich zdaniem z powodu inflacji nie ma warunków, aby stopy zaczęły spadać w 2023 roku. Natomiast wg analityków PKO Banku Polskiego, trwająca od września 2022 r. „pauza” w cyklu podwyżek przerodzi się w jego koniec, a w III lub IV kwartale 2023 r. RPP może ostrożnie rozpocząć obniżki stóp procentowych NBP.

Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2023 roku

Narodowy Bank Polski opublikował harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2023 roku. Posiedzenia decyzyjne RPP będą dwudniowe. Pierwsze posiedzenie RPP w 2023 r. zaplanowano na 3-4 stycznia. NBP podał także terminy publikacji opisów dyskusji Rady Polityki Pieniężnej w 2023 roku. W 2022 roku posiedzenia decyzyjne RPP były jednodniowe - ostatnie w tym roku odbędzie się 7 grudnia 2022 roku.

REKLAMA

Podwyżka stóp procentowych NBP o 1 pkt proc. od 7 kwietnia 2022 r.

W dniu 6 kwietnia Rada Polityki Pieniężnej podjęła uchwałę o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 1 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Podwyżka stóp procentowych NBP od 9 lutego 2022 r.

Na posiedzeniu 8 lutego 2022 r. Rada Polityki Pieniężnej podjęła uchwałę o podwyższeniu większości stóp procentowych NBP o 0,50 pkt proc. (w tym stopy referencyjnej NBP - do poziomu 2,75%). Tylko stopa rezerwy obowiązkowej wzrośnie więcej - z 2,0% do 3,5%. Uchwała RPP w sprawie podwyżek stóp procentowych wejdzie w życie 9 lutego 2022 r. Najprawdopodobniej nie jest to ostatnia podwyżka stóp NBP, jaka nas czeka w 2022 roku. Rynek finansowy spodziewa się, że w marcu nastąpi podwyżka o kolejne 0,25% i docelowo rok bieżący zakończymy ze stopami procentowymi na poziomie 3,5-4% - ocenia Andrzej Łukaszewski, ekspert Gold Finance. Zdaniem ekspertów banku Pekao w połowie 2022 roku stopa referencyjna osiągnie 4%.

Podwyżka stóp procentowych NBP od 5 stycznia 2022 r.

4 stycznia 2022 r. Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe NBP o 50 pb. do poziomu: referencyjną do 2,25 proc., depozytową 1,75 proc., lombardową do 2,75 proc., redyskontową weksli o 2,30 proc., dyskontową weksli do 2,35 proc.

Odsetki ustawowe - podwyżka od 4 listopada 2021 r.

Odsetki ustawowe - podwyżka od 4 listopada 2021 r. Wskutek podwyższenia stopy referencyjnej NBP (z 0,5% do 1,25%), podwyższeniu uległa od 4 listopada 2021 r. wysokość odsetek ustawowych (kapitałowych) i odsetek ustawowych za opóźnienie - określonych w kodeksie cywilnym. Mimo podwyższenia od 4 listopada br. także wysokości stopy lombardowej NBP - bez zmian pozostaje wysokość odsetek od zaległości podatkowych i odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne. Nie zmieni się także (przynajmniej do 31 grudnia 2021 r.) wysokość odsetek "za opóźnienie w transakcjach handlowych", bowiem do ustalenia wysokości tych odsetek stosuje się stopę referencyjną NBP obowiązującą w dniu: 1 stycznia (do odsetek należnych za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca) oraz w dniu 1 lipca (do odsetek należnych za okres od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia).

Inflacja - czym jest i jak się oblicza?

Inflacja to wzrost przeciętnego poziomu cen dóbr i usług konsumpcyjnych w gospodarce - to wie prawie każdy, kto choć trochę interesuje się gospodarką i ekonomią. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że nawet z pozoru nieduże wahania tego wskaźnika mogą wpływać na wartość portfela gospodarstw domowych. Skąd się bierze inflacja? Jak w Polsce mierzy się inflację? Jak definiuje się deflację? Wyjaśniamy.

Luzowanie ilościowe (QE) w Polsce w 2020 r.

Podmioty zaangażowane w operacje związane z polskim programem luzowania ilościowego powinny lepiej komunikować się z rynkiem i mediami - uważają uczestnicy rynku. Brakuje m.in. informacji o docelowej skali QE, co może rodzić ryzyka dla złotego, czy przejrzystości w transakcjach towarzyszących skupowi obligacji przez NBP.

REKLAMA