reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trybunał Konstytucyjny. Wprowadzenie 50-proc. stawki podatku

Trybunał Konstytucyjny. Wprowadzenie 50-proc. stawki podatku

Dziś Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć, czy wprowadzenie 50-proc. stawki podatku dochodowego nie narusza zasad konstytucyjnych.

Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek prokuratora generalnego w sprawie konstytucyjności przepisów ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, wprowadzających do ustawy o PIT nową stawkę podatkową.
Przypomnijmy, do obliczenia podatku przy dochodzie powyżej 600 tys. zł wprowadzona została stawka w wysokości 50 proc. Prokurator generalny zarzuca zbyt krótką vacatio legis. Jego zdaniem, w przypadku wprowadzania tak istotnych zmian systemu podatkowego, okres ten nie może wynosić 18 dni, jak to miało miejsce. Narusza to zasadę zaufania obywateli do państwa i tworzonego prawa i jest sprzeczne z art. 2 konstytucji.
Wnioskodawca powołuje się także na pogląd wyrażony w wyroku TK z 25 kwietnia 2001 r., w którym TK stwierdził, że zmiany regulacji prawnej podatku dochodowego od osób fizycznych powinny być ogłaszane co najmniej na miesiąc przed końcem poprzedniego roku podatkowego. Zdaniem prokuratora generalnego, podatnicy po 30 listopada 2004 r. mieli uzasadnione podstawy, aby sądzić, że w 2005 r. zostaną nadal tylko 3 stawki podatkowe. Rozprawa rozpocznie się o godz. 12 i będzie transmitowana przez internet (www.trybunal.gov.pl).
 


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama