Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia
REKLAMA
REKLAMA
- Zwrot nadpłaconego podatku z deklaracji PIT za 2023 rok
- Zwroty podatku w usłudze Twój e-PIT nawet w ciągu jednego dnia
- Status zwrotu nadpłaty w usłudze Twój e-PIT
Zwrot nadpłaconego podatku z deklaracji PIT za 2023 rok
Szef KAS Marcin Łoboda przekazał, że w ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia tegorocznej akcji rozliczeń PIT urzędy skarbowe zwróciły podatnikom łącznie ponad 2,8 mld zł tytułem nadpłaconego podatku. To zwroty z ponad 1,6 mln deklaracji za 2023 rok, a pieniądze trafiają na konta podatników bardzo szybko.
REKLAMA
"Podatnicy bardzo chętnie rozliczają się za pomocą usługi Twój e-PIT. Złożyli tą drogą już prawie 3 mln deklaracji. Elektroniczna forma rozliczenia przynosi szereg korzyści, między innymi szybki zwrot nadpłaconego podatku. W przypadku rozliczeń papierowych, maksymalny termin oczekiwania na zwrot to trzy miesiące. Dla rozliczeń elektronicznych to 45 dni od złożenia deklaracji" - przekazał Marcin Łoboda.
Zwroty podatku w usłudze Twój e-PIT nawet w ciągu jednego dnia
Jak wskazał Łoboda, w praktyce dzięki automatyzacji, zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia.
"Pierwsze zwroty zrealizowaliśmy już 16 lutego, a więc dzień po rozpoczęciu akcji rozliczeń" – skomentował szef KAS.
Status zwrotu nadpłaty w usłudze Twój e-PIT
Co do zasady, w przypadku nadpłaty podatku, podatnik otrzyma zwrot z urzędu skarbowego w ciągu:
- 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli zostało złożone w formie dokumentu papierowego,
- 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli zostało złożone w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje.
Podatnik może sprawdzić statusu nadpłaty podatku w usłudze Twój e-PIT logując się do e-Urzędu Skarbowego. Dostępna tam usługa „Zwroty podatków” umożliwia samodzielnie uzyskać informację o statusie zwrotu, dacie dokonania zwrotu czy zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe. Zobacz artykuł: Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat