REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r
W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

Dane o inflacji w marcu 2024 roku

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o inflacji w marcu 2024 roku. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w stosunku do lutego br. o 0,2% i jednocześnie były o 2,0% wyższe niż przed rokiem.

Autopromocja

W marcu ceny towarów wzrosły o 0,1% w stosunku do poprzedniego miesiąca a w ujęciu rocznym wzrosły o 0,4%. Ceny usług wzrosły w stosunku do lutego br. o 0,3% i były o 6,6% wyższe niż przed rokiem.W I kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r.

Poziom inflacji w ujęciu rocznym okazał się nieco niższy od oczekiwań rynkowych i prognoz KIG. Jest też o 0,1 p.p. wyższy niż podawany wcześniej w tzw. szybkim szacunku (GUS szacował w nim wzrost cen w marcu br. na 1,9% r/r).

Odzież i obuwie zanotowały największy wzrost

Na ogólny wzrost inflacji w ujęciu miesięcznym wpłynęły wyniki w takich kategoriach jak: odzież i obuwie (wzrost o 3,3%); łączność (wzrost o 0,9%); restauracje i hotele (wzrost o 0,7%); inne towary i usługi (wzrost o 0,5%); zdrowie (wzrost o 0,3%); napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (wzrost o 0,3%); edukacja (wzrost o 0,2%); transport (wzrost o 0,1%). W stosunku do lutego spadły ceny w rekreacji i kulturze (o 0,7%) oraz ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,1%). Ceny wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego oraz użytkowania mieszkania lub domu i nośników energii pozostały bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

W stosunku do marca 2023 roku ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu, w którym zanotowano spadek cen r/r o 2,9%. W pozostałych grupach ceny w ujęciu rocznym kształtowały się następująco: edukacja (wzrost o 9,0%); restauracje i hotele (wzrost o 8,6%); inne towary i usługi (wzrost o 5,4%); napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (wzrost o 5,2%); rekreacja i kultura (wzrost o 4,1%); zdrowie (wzrost o 4,0%); łączność (wzrost o 2,6%); wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego (wzrost o 2,6%); użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (wzrost o 1,3%); odzież i obuwie (wzrost o 1,1%); żywność i napoje bezalkoholowe (wzrost o 0,3%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

GUS opublikował również szczegółowe wskaźniki pokazujące kształtowanie się cen w marcu br. w poszczególnych grupach towarów i usług. Największe wzrosty cen w stosunku do ubiegłego roku widoczne są w przypadku m.in. usług turystycznych (w tym turystyki zorganizowanej za granicą, której ceny wzrosły o 16,1% r/r); niektórych produktów spożywczych (m.in. herbaty – wzrost o 12,9% r/r); opieki społecznej (wzrost o 11,2% r/r) czy usług związanych ze zdrowiem (w tym m.in. usług szpitalnych, w których inflacja wyniosła 10,6% r/r).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

KSeF od 1 lutego 2026 r.?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

REKLAMA