REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na złożenie PIT-12 zostały dwa dni

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Podatnicy, którzy chcą rozliczyć się przez płatnika, muszą złożyć PIT-12. Oświadczenie za 2007 rok trzeba złożyć przed 10 stycznia 2008 r. Po złożeniu oświadczenia płatnik będzie mógł rozliczyć także ulgę prorodzinną.

Podatnicy, którzy w 2007 roku rozliczali się za pośrednictwem płatnika mogą skorzystać z możliwości rozliczenia dochodów rocznych za jego pośrednictwem. W takim rozliczeniu będzie można uwzględnić ulgę prorodzinną. Aby jednak płatnik nas rozliczył, przed 10 stycznia 2008 r. należy mu przedstawić oświadczenie na druku PIT-12 dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku. I tu pojawia się problem: czy oświadczenie należy złożyć przed 10 stycznia, czy ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku jest 10 stycznia?

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem izb skarbowych, które pytaliśmy o zdanie, ostatnim dniem na złożenie PIT-12 jest 10 stycznia. Z drugiej strony, nawet gdyby tak nie było, to gdy płatnik przyjmie od nas oświadczenie ostatniego dnia - czyli 10 stycznia - trudno będzie udowodnić, że PIT-12 został złożony po terminie.

Eksperci podatkowi ostrzegają jednak, że w praktyce złożenie PIT-12 dopiero 10 stycznia może spowodować odmowę rozliczenia przez płatnika. Lepiej więc nie czekać ze złożeniem oświadczenia do ostatniego momentu i złożyć je najpóźniej 9 stycznia.

Anna Misiak, ekspert w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, wyjaśniła, że pracodawca, który otrzymał w terminie PIT-12 od swojego pracownika, ma obowiązek przygotować mu zeznanie roczne. Jeśli pracownik spóźni się z oświadczeniem, to dokonanie za niego rocznego obliczenia podatku przez pracodawcę zależy wyłącznie od jego dobrej woli.

- Zakład pracy może go wyręczyć w rozliczeniach z fiskusem, ale nie musi - dodała Anna Misiak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Płatnik, który przyjmie PIT-12 od podatnika, dokona jego rozliczenia na formularzu PIT-40. Podatnik nie będzie musiał składać już żadnego zeznania podatkowego, chyba że uzyskał inne dochody, np. z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowym PIT (wtedy będzie musiał złożyć samodzielnie PIT-36L). Z drugiej strony, złożenie PIT-40 nie zamyka nam drogi do późniejszego samodzielnego rozliczenia. Nawet po tym, jak takie zeznanie (PIT-40) trafi do urzędu skarbowego, możemy jeszcze rozliczyć się sami. Byle nastąpiło to do 30 kwietnia.

Co w oświadczeniu

PIT-12 mogą złożyć podatnicy, którzy w 2007 roku byli zatrudnieni na umowę o pracę, otrzymywali emerytury lub renty z zagranicy za pośrednictwem płatnika, byli tymczasowo aresztowani lub skazani, otrzymywali świadczenia integracyjne lub stypendia, byli członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną.

W wypełnianym PIT-12 poza danymi identyfikacyjnymi podatnik musi oświadczyć, że:

• poza dochodami uzyskanymi od tego płatnika nie uzyskał innych dochodów;

• nie korzysta z odliczeń, z wyjątkiem odliczenia składek ZUS, zwrotu nienależnie pobranych świadczeń oraz ulgi prorodzinnej;

• nie korzysta z możliwości wspólnego rozliczenia;

• nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych, z wyjątkiem zwrotu składki na ubezpieczenie zdrowotne zwróconej przez tego płatnika.

Jeśli podatnik chciałby, aby płatnik rozliczając go z dochodów za 2007 rok:

• uwzględnił koszty dojazdów w wysokości faktycznie poniesionych, udokumentowanych imiennymi biletami okresowymi, gdyż są one wyższe od kosztów zryczałtowanych odliczonych przez płatnika;

• odliczył od dochodu, z tytułu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, jeśli nie zostały one potrącone od dochodu przy poborze zaliczek

- musi wypełnić odpowiednie rubryki PIT-12.

W tym celu trzeba będzie podać zarówno kwotę wydatkowaną na bilety, jak i sumę nienależnie pobranych świadczeń.

Płatnik uwzględni ulgę

REKLAMA

Każda osoba, która chce szybciej uzyskać zwrot podatku za 2007 rok, a jej jedynym odliczeniem jest ulga z tytułu wychowywania dzieci własnych lub przysposobionych, ma możliwość odzyskania nadpłaty podatku z tego tytułu bezpośrednio od płatnika. Również w tym przypadku wystarczy, że podatnik złoży płatnikowi przed 10 stycznia oświadczenie PIT-12 oraz oświadczenie o prawie do ulgi prorodzinnej - również w terminie przed 10 stycznia. Zatem podatnik, który chce rozliczyć się za pośrednictwem płatnika i skorzystać z ulgi prorodzinnej, poza wypełnieniem PIT-12 musi napisać dodatkowe oświadczenie.

Łukasz Bączyk, konsultant w PricewaterhouseCoopers, przypomniał, że w zeznaniu podatkowym za rok 2007 podatnik może odliczyć od podatku kwotę stanowiącą iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali PIT (w roku 2007 kwota ta wynosi 572,54 zł, w związku z czym na jedno dziecko odliczyć można 1145,08 zł). Jeżeli podatnik chciałby zostać rozliczony za pośrednictwem pracodawcy, powinien złożyć mu oświadczenie o prawie do ulgi, w którym powinna zostać wskazana m.in. liczba dzieci oraz kwota odliczenia.

- Dokumenty te powinny znaleźć się u pracodawcy przed 10 stycznia 2008 r. Oznacza to, że osoby, które złożą oświadczenia 10 stycznia lub później, mogą spotkać się z odmową uwzględnienia odliczenia przy przygotowywaniu rozliczenia przez pracodawcę. Jeżeli nadal będą chciały być rozliczone za pośrednictwem pracodawcy, od ich podatku nie zostanie dokonane odliczenie - tłumaczył Łukasz Bączyk.

Według niego, w takiej sytuacji, aby z odliczenia skorzystać, podatnicy będą musieli rozliczyć się sami, tj. przygotować i złożyć swoje zeznanie podatkowe za rok 2007.

Zeznanie PIT-40

Złożenie PIT-12 oznacza, że zamiast PIT-11 pracodawca przygotowuje dla pracownika zeznanie roczne PIT-40.

- Zeznanie roczne przygotowane przez pracodawcę jest równoznaczne w skutkach z zeznaniem podatkowym, jakie pracownik składałby samodzielnie. Podatek obliczony przez pracodawcę jest traktowany jak podatek należny od pracownika za poprzedni rok podatkowy - podkreśliła Anna Misiak.

Według naszej rozmówczyni istotną różnicą jest termin złożenia takiego zeznania. PIT-40 musi być przygotowany przez pracodawcę do końca lutego 2008 r. i w tym samym terminie przekazany pracownikowi i właściwemu dla niego urzędowi skarbowemu. Rozliczenie podatku - niedopłaty lub nadpłaty - jest dokonywane bezpośrednio przez pracodawcę i pracownik nie musi w tym celu udawać się do urzędu skarbowego.

- Dopłata podatku wynikającego z zeznania rocznego przygotowanego przez pracodawcę jest rozliczana z dochodu pracownika za marzec, lub na jego wniosek, z dochodu za kwiecień. W przypadku powstania nadpłaty w podatku rocznym, pracodawca rozlicza ją poprzez zmniejszenie zaliczki na podatek pobranej od dochodu pracownika za marzec, a jeśli nadpłata przewyższałaby kwotę tej zaliczki, jej zwrot następuje w gotówce - argumentowała ekspert MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Odpowiedzialność za PIT

Według Anny Misiak, poprzez złożenie PIT-12 pracownik zwalnia się z obowiązku samodzielnego złożenia swojego zeznania podatkowego za poprzedni rok, przesuwając ten obowiązek na pracodawcę, ale nie zwalnia się całkowicie od odpowiedzialności. PIT-12 jest traktowany na równi z zeznaniem i poprzez jego złożenie pracownik sam deklaruje, po analizie swojej sytuacji podatkowej, że spełnia warunki do takiej formy rozliczenia podatku. Pracodawca, przyjmując oświadczenie pracownika, nie ma obowiązku weryfikacji jego prawdziwości. Jeśli zatem złożone oświadczenie okazałoby się nieprawdziwe, bo np. pracownik osiągał inne dochody poza danym zakładem pracy, to nie pracodawca, ale pracownik ponosiłby odpowiedzialność z tytułu złożenia nieprawdziwego oświadczenia.

- Jeśli ujawnienie dodatkowych dochodów nastąpi przed złożeniem PIT-40 przez pracodawcę, podatnik powinien niezwłocznie poinformować zakład pracy o nowych okolicznościach i sam przygotować swoje zeznanie. Zakład pracy mając informację od pracownika, jest zwolniony z obowiązku złożenia PIT-40, ale powinien wystawić PIT-11 i przesłać go do urzędu i pracownika w wymaganym terminie - radziła Anna Misiak.

Jej zdaniem, gdyby okazało się, że informacja o dodatkowych dochodach doszła do pracownika dopiero w marcu, a zatem po terminie złożenia zeznania podatkowego przez pracodawcę, pracownik powinien dokonać korekty w ten sposób, że składa zeznanie samodzielnie. Pracownik musi pamiętać, że składanie nieprawdziwych oświadczeń, zatajanie prawdy, a wskutek tego przyczynianie się do uszczuplenia podatku jest zagrożone konsekwencjami karnymi skarbowymi w postaci kary grzywny, a nawet kary pozbawienia wolności.

- Odpowiedzialność pracodawcy w związku z PIT-40 dotyczy przygotowania prawidłowego rozliczenia rocznego, terminowego złożenia deklaracji za podatnika, pobrania i odprowadzenia podatku w terminie oraz prawidłowego rozliczenia nadpłaty. Za poprawność i terminowość rozliczenia płatnik odpowiada całym swoim majątkiem. W przypadku popełnienia błędu rachunkowego lub nieuwzględnienia czy też zawyżenia dochodów pracownika, konsekwencje za przygotowanie nieprawidłowego zeznania spadną na pracodawcę, któremu grożą za to konsekwencje karne skarbowe - podsumowała nasza rozmówczyni.

1145,08 złotych wynosi w rozliczeniu za 2007 rok ulga podatkowa na jedno dziecko

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak płatnik rozliczy podatnika

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Oświadczenie o uldze na dziecko

Odrębne od PIT-12 oświadczenie o uldze na dziecko muszą złożyć podatnicy, którzy chcą, aby płatnik uwzględnił ulgę prorodzinną.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

REKLAMA

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

Miliardy z KPO usprawniają kolejową infrastrukturę

Prawie 11,5 mld zł warte są inwestycje realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zarządzająca infrastrukturą kolejową spółka, która jest największym beneficjentem KPO, zawarła już ponad 120 umów z wykonawcami na kwotę 8 mld zł. Przeszło 160 prowadzonych zadań ma przyczynić się do zwiększenia prędkości pociągów, a także zwiększenia przepustowości tras oraz usprawnienia zarządzania ruchem kolejowym. Inwestycje poprawiają bezpieczeństwo ruchu i komfort obsługi podróżnych. Na stacjach i przystankach budowany jest nowoczesny system informacji pasażerskiej, a ich infrastruktura - dopasowywana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

REKLAMA

Darowizna od brata ponad limit 36 120 zł. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby nie stracić prawa do zwolnienia podatkowego?

Co robić gdy darowizna przekazana przez brata przekracza limit kwoty wolnej w wysokości 36 120 zł? Czy podlegała zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, pomimo że jest dokonywana z majątku wspólnego brata i jego małżonki? Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby nie stracić prawa do zwolnienia?

KSeF wymusi zmiany. Rejestry VAT i wydatki pracownicze po nowemu od 2026 roku

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to jeden z najważniejszych projektów cyfryzacyjnych polskiej administracji podatkowej ostatnich lat. Od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku – w zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku – podatnicy VAT będą zobowiązani do wystawiania faktur wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem KSeF. To nie tylko zmiana technologiczna, ale także rewolucja organizacyjna, która wymusi dostosowanie systemów księgowych, procesów wewnętrznych i codziennej pracy działów finansowych.

REKLAMA