| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnicy, nie bójcie się o ulgę na dzieci

Podatnicy, nie bójcie się o ulgę na dzieci

Czy to prawda, że jeśli do 10 stycznia nie zgłoszę w urzędzie skarbowym, że chcę w rozliczeniu podatkowym za 2007 r. skorzystać z ulgi na dzieci, stracę prawo do tego odpisu?


Z takimi pytaniami dzwonili wczoraj do redakcji „Gazety” zdenerwowani czytelnicy. Uspokajamy - nieprawda.


Zamieszanie wzięło się prawdopodobnie z nieprecyzyjnej informacji podanej przez jedną z telewizji w czasie weekendu. Być może doszła do tego jeszcze zła interpretacja komunikatu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów w sprawie warunków korzystania z nowej ulgi podatkowej na dzieci. Znalazło się tam zdanie, że „warunkiem uwzględnienia przedmiotowej ulgi przez płatnika w rozliczeniu rocznym za 2007 r. jest złożenie przez podatnika - w terminie do 10 stycznia 2008 r. - oświadczenia (...)”. Takie wyrwane z kontekstu komunikatu zdanie rzeczywiście w pierwszej chwili może wzbudzić szybsze bicie serca podatników. Wszak 10 stycznia tuż-tuż.


Na szczęście utrata ulgi nikomu nie grozi. Przeciwnie, w całej tej sprawie chodzi o ułatwienie życia podatnikom.


Tradycyjnie, jak co roku, ci z nas, którzy: - zarabiali w jednej firmie, - nie chcą się rozliczać wspólnie z małżonkiem albo dzieckiem, które samotnie wychowują - i nie zamierzają korzystać z ulgi np. za darowizny czy odsetkowej, mogą poprosić swój zakład pracy, by ten wyręczył ich w rozliczeniu z fiskusem z podatku za zeszły rok. Nie muszą sobie wtedy wcale zaprzątać głowy rocznym rozliczeniem podatkowym. Na złożenie wniosku w tej sprawie do pracodawcy, czyli płatnika (a nie do urzędu skarbowego), mają czas właśnie do 10 stycznia.


Nowością w czasie tegorocznych rozliczeń (tych za 2007 r.) jest ulga na dzieci. Każdy, kto w zeszłym roku wychowywał własne (lub przysposobione) dzieci i rozlicza się według skali podatkowej, ma prawo do odliczenia. Za każde dziecko odpisze od podatku 1145,08 zł. Przy dwójce dzieci jego odpis sięgnie więc 2290,16 zł, przy trójce - 3435,24 zł itd.


Co ważne, ulga na dzieci nie odbiera podatnikom prawa do skorzystania w rozliczeniu z fiskusem z pośrednictwa zakładu pracy. Jest jednak warunek - najdalej do 10 stycznia podatnik musi poinformować swój zakład (nie urząd skarbowy), że chce korzystać z ulgi, bo zeszłym roku wychowywał dzieci. Musi przy tym podać liczbę dzieci i kwotę przysługującego mu odliczenia. Zakład uwzględni przysługującą mu ulgę w rozliczeniu.


Większość podatników będzie się jednak zapewne rozliczać z fiskusem samodzielnie, bez pomocy zakładu pracy. Ich termin 10 stycznia w ogóle nie dotyczy. Nie muszą w tym czasie ani informować zakładu pracy o chęci skorzystania z ulgi na dzieci, ani oczywiście niczego składać w tej sprawie w urzędzie skarbowym. Ulgę (tak jak inne ulgi) odpiszą sobie po prostu w zeznaniu podatkowym. Czas na jego złożenie w urzędzie skarbowym mają do 30 kwietnia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Darren Chong

Ekspert ds. kontaktów biznesowych z Azjatami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK