Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność
REKLAMA
REKLAMA
- Rosną koszty prowadzenia biznesu w Polsce. Rzecznik MŚP: wiele małych firm nie wytrzyma kolejnej podwyżki płacy minimalnej
- Co ze zmianami w składce zdrowotnej i chorobowym?
- Zmiany w Biura Rzecznika MŚP
- Apel o szybszą deregulację działalności gospodarczej
- Kompetencje Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
Rosną koszty prowadzenia biznesu w Polsce. Rzecznik MŚP: wiele małych firm nie wytrzyma kolejnej podwyżki płacy minimalnej
"Małym i mikroprzedsiębiorcom, których mamy w Polsce dwa miliony, jest coraz trudniej prowadzić działalność gospodarczą. Rosną obciążenia ZUS, a Polski Ład zwiększył składkę zdrowotną. Trudną sytuację pogłębiają rosnące koszty energii. Kolejna podwyżka płacy minimalnej, która od stycznia przyszłego roku ma wynieść ponad 4,6 tys. złotych, sprawi, że wiele małych firm nie udźwignie kosztów i zamknie albo zawiesi działalność” - powiedziała PAP rzeczniczka MŚP.
REKLAMA
Co ze zmianami w składce zdrowotnej i chorobowym?
Jak przypomniała Agnieszka Majewska, obecny rząd zobowiązał się do wprowadzenia regulacji, które odciążą przedsiębiorców. Za szczególnie ważne rzeczniczka MŚP uważa zmiany w składce zdrowotnej oraz przejęcie przez ZUS wypłaty zasiłku chorobowego od pierwszego dnia nieobecności pracownika. "Mam nadzieję, że wkrótce pojawi się projekt rozwiązań, które poprawią sytuację małych firm, a nowe przepisy wejdą w życie od stycznia. Jeśli bowiem ten sektor zostanie zaniedbany i pozostawiony samemu sobie, państwo samo sobie zaszkodzi" - podkreśliła.
Zmiany w Biura Rzecznika MŚP
Obecna rzeczniczka, która została powołana przez premiera Donalda Tuska na 6-letnią kadencję 25 czerwca br., zapowiedziała wzmocnienie działu legislacyjnego Biura Rzecznika MŚP. "Ta sfera działalności nie była dotąd realizowana wystarczająco aktywnie. Chciałabym, żeby Biuro w większym stopniu uczestniczyło w stanowieniu prawa, współpracując z rządem i biorąc aktywnie udział w posiedzeniach komisji sejmowych, tak żeby być blisko procesu legislacyjnego i mieć możliwie największy wpływ na tworzone przepisy" - zaznaczyła Majewska.
Apel o szybszą deregulację działalności gospodarczej
Jak podkreśliła, Rzecznik MŚP apeluje o jak najszybsze procedowanie w zakresie projektu ustawy deregulacyjnej, której wyczekują przedsiębiorcy. "Wspieramy pełnomocnika ds. deregulacji dr Mariusza Filipka, który kieruje pracami Zespołu ds. Deregulacji i Dialogu Gospodarczego, tak aby udało się jak najszybciej wdrożyć ustawę w życie" - powiedziała.
"Ustawa m.in. ma zmienić definicję rzemieślnika, rozszerzając katalog form prowadzenia działalności także na spółki kapitałowe. Rzemieślnicy od dłuższego czasu oczekują na tą pozytywną dla nich zmianę" - wskazała Majewska.
Obecna rzeczniczka MŚP stworzyła biuro terenowe w Gdańsku i kierowała nim przez ponad 5 lat. "Udało mi się tam zbudować bardzo dobre relacje ze wszystkimi organizacjami gospodarczymi, a także z samorządem. Chciałabym teraz zrobić to samo w skali całego kraju" - zadeklarowała.
Majewska zapowiedziała też stworzenie ciała doradczego, w skład którego wejdą organizacje zasiadające w Radzie Dialogu Społecznego. "Dzięki temu moglibyśmy wspólnie zabierać głos w sprawach legislacyjnych, żebyśmy mówili jednym głosem. Chciałabym również, żeby Rzecznik MŚP miał również swojego przedstawiciela przy Unii Europejskiej, bo tam w dużym stopniu konstruowane są rozwiązania, które później wpływają na kształt regulacji obowiązujących w Polsce" - zaznaczyła.
Kompetencje Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
Działalność Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców reguluje ustawa z 6 marca 2018 r. o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik ma kompetencje do działania tylko w sprawach pomiędzy przedsiębiorcą a urzędem, samorządem bądź instytucją państwową. Nie ma uprawnień do działania w sporach pomiędzy przedsiębiorcami.
Rzecznik wykonuje swoje zadania przy pomocy Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, którego siedziba mieści się w Warszawie. W Białymstoku, Gdańsku, Krakowie i Poznaniu znajdują się terenowe biura Rzecznika. (PAP)
autor: Grzegorz Kacalski
gkc/ malk/ mow/
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat