Tylko 6 dni kontroli w roku u mikroprzedsiębiorcy - pierwszy z kilkudziesięciu pomysłów deregulacyjnych MRiT
REKLAMA
REKLAMA
W projekcie noweli ustawy deregulacyjnej zmniejszenie czasu kontroli w małych firmach
Szef MRiT, wiceprezes PSL, zwrócił uwagę na ten postulat podczas rekomendacji małopolskich kandydatów w wyborach samorządowych. Podkreślił, że Trzecia Droga - PSL, Polska 2050 spełnia obietnice składane podczas kampanii wyborczej w 2023 r.
Jako przykład ich realizacji podał usuwanie barier związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Hetman podkreślił, że w MRiT powstał pierwszy pakiet kilkudziesięciu propozycji, które są w projekcie nowelizacji niektórych ustaw dotyczących deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego (ustawa deregulacyjna).
"Został powołany zespół ds. deregulacji, jest pełnomocnik ds. deregulacji i ten projekt ustawy już jest przygotowany. To jest pierwszy pakiet deregulacyjny, który będzie usuwał bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej, m.in. znajduje się tam postulat, który obiecywaliśmy, że w tych najmniejszych firmach zmniejszymy czas kontroli o połowę, z 12 do 6 dni. Obiecywaliśmy, że jeśli jakiś przepis będzie wchodził w życie, będziemy anulować ten, który był lub będzie zmieniony" - powiedział minister rozwoju i technologii.
Wśród osiągnięć PSL w MRiT wymienił wprowadzenie wakacji od ZUS dla samozatrudnionych. "Jeszcze w tym roku skorzystają ze zwolnienia z jednej składki" - przypomniał minister.
REKLAMA
Projekt nowelizacji niektórych ustaw dotyczący deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego powstał w resorcie rozwoju i technologii. Zgodnie z zapowiedziami MRiT ma poprawić otoczenie prawne i instytucjonalne, w jakim działają polskie firmy, w tym ma ułatwić rozpoczęcie działalności gospodarczej i prowadzenie jej. Dokument przewiduje m.in. uproszczenia procedur w obszarze „zielonej polityki”; poprawę relacji między administracją publiczną a przedsiębiorcami, w tym usprawnienie pracy urzędów oraz postępowań administracyjnych. Zakłada też m.in. ułatwienia w obszarze prawa finansowego oraz w zakresie zamówień publicznych. (PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ mmu/
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat