| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pora wybrać formę podatku za ten rok

Pora wybrać formę podatku za ten rok

Dzisiaj mija termin, w którym małe firmy muszą poinformować urząd skarbowy o tym, jak będą się rozliczać z podatku w 2008 r. Przebierając w „ofertach”, trzeba zwrócić uwagę na wielką podatkową ulgę na dzieci.


Do wyboru jest ryczał ewidencjonowany, zasady ogólne, liniowa stawka 19-proc. i karta podatkowa. Dostęp do karty jest niestety bardzo ograniczony - mogą z niej korzystać głównie rzemieślnicy, a także korepetytorzy, właściciele parkingów, kwiaciarni, warzywniaków, lekarze, dentyści, pielęgniarki, taksówkarze i flisacy - więc tak naprawdę do wyboru są jedynie trzy formy opodatkowania. Trzeba jednak uważać, bo w porównaniu z zeszłym rokiem nastąpiły dwie istotne zmiany przepisów, które na ten wybór mogą mieć wpływ.

 


Kilka dni temu do redakcji „Gazety” zadzwonił zdenerwowany właściciel małej firmy, któremu księgowa powiedziała, że w 2008 r. nie będzie mógł płacić ryczałtu ewidencjonowanego, bo w zeszłym roku przychody jego firmy przekroczyły 150 tys. euro (czyli 565,2 tys. zł). - To prawda, sięgnęły blisko 800 tys. zł, ale w poprzednich latach z taką kwotą spokojnie łapałem się na ryczałt - mówił przedsiębiorca. Przegapił tegoroczną obniżkę granicy ryczałtu z dotychczasowych 250 tys. euro do wspomnianych już 150 tys. - Człowiek pracuje i nie ma czasu ciągle śledzić tego, co się dzieje w przepisach - mówił z żalem w głosie, choć akurat o tej zmianie granicy ryczałtu wiadomo było od przeszło roku.

 


Faktem jest jednak, że zmiana spowoduje, że w tym roku z ryczałtu siłą rzeczy skorzysta znacznie mniej przedsiębiorstw niż dotąd.

 


Ryczałtowców będzie mniej także z powodu ulgi na dzieci. Pozwala ona rodzicom i opiekunom odliczyć od podatku za 2008 r. 1173,7 zł na każde dziecko. Przy dwójce dzieci ulga wynosi 2347,4 zł, przy trójce 3521,1 zł itd. Całkiem sporo. Problem w tym, że zgodnie z przepisami z ulgi mogą skorzystać jedynie podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych. Ulga będzie więc przysługiwać tylko tym przedsiębiorcom, którzy do rozliczeń z fiskusem wybiorą zasady ogólne i będą płacić podatek wedle skali ze stawkami 19, 30 i 40 proc. PIT. Pozostali, a więc ryczałtowcy, liniowcy i kartowicze, ulgi nie mają. Warto to wziąć pod uwagę przy wyborze formy opodatkowania działalności gospodarczej na ten rok.

 


Bardziej szczegółowo o plusach i minusach poszczególnych form opodatkowania pisaliśmy w „Gazecie” 15 stycznia, teraz więc przypomnijmy jedynie pokrótce, że oceniając, co dla firmy będzie najlepsze, trzeba starannie rozważyć, czy w tym roku bardziej opłaca się ryczałt z prostą księgowością i niskimi stawkami podatku pobieranego od przychodu, czy też może jednak lepsze jest opodatkowanie dochodu wedle wyższych stawek, ale z ulgami (w tym ulgą na dzieci), ze wspólnym opodatkowaniem z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem (tego także nie ma przy ryczałcie) i z prawem do uwzględniania w rozliczeniu kosztów uzyskania przychodu. Może też zasady ogólne z ulgą na dzieci (zwłaszcza jeśli przedsiębiorca ma sporą ich gromadkę) bardziej się opłacą niż liniowy 19-proc. PIT bez ulgi? Każdy przedsiębiorca musi to przekalkulować samodzielnie. I zawiadomić o swoim wyborze fiskusa. Termin wyboru sposobu opodatkowania działalności gospodarczej upływa dzisiaj (bo ustawowy 20 stycznia wypadł w tym roku w niedzielę).

 


Co ważne, nie muszą nim sobie zaprzątać głowy podatnicy, którzy prowadzili działalność w zeszłym roku i nie zamierzają (mimo m.in. wprowadzenia ulgi na dzieci i obniżenia granicy ryczałtu) zmieniać sposobu jej opodatkowania. Nie muszą składać wniosku o ponowne zastosowania dotychczasowych zasad rozliczeń - fiskus uzna, że nadal rozliczają się na wybranych wcześniej zasadach.

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK