| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za błędy w wykazie zapłacą darczyńcy

Za błędy w wykazie zapłacą darczyńcy

Wykaz organizacji, na które można przekazać 1 proc. podatku, zawiera błędy - alarmuje "Rzeczpospolita". Nasze darowizny zamiast na szczytny cel mogą trafić do organizacji z branży tytoniowej czy spirytusowej.


Rozliczając się z fiskusem z dochodów w 2007 r., podatnicy mogą mieć kłopot ze wskazaniem organizacji pożytku publicznego (OPP), od której ma trafić 1 proc. ich należnego podatku. Jak się dowiedziała "Rz", oficjalny wykaz stowarzyszeń i fundacji, które mogą przyjmować takie wpłaty, zawiera błędy.


Chodzi o obwieszczenie ministra pracy i polityki społecznej z 28 grudnia 2007 r. Zgodnie z ustawą o PIT tylko wpłaty na rzecz wymienionych w nim organizacji uprawniają osoby fizyczne do pomniejszenia podatku należnego o 1 proc. Tymczasem z informacji gazety wynika, że w wykazie znalazły się i takie, które ze względu na prowadzoną działalność, polegającą m.in. na wytwarzaniu wyrobów tytoniowych, spirytusowych czy winiarskich, nie mogą otrzymywać wpłat z tytułu 1 proc.


"Obwieszczenie opublikowane w Monitorze Polskim zawiera błędy. Obecnie prowadzimy weryfikację wykazu i po jego sprawdzeniu raz jeszcze przekażemy go do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej" - potwierdza rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości prokurator Ewa Piotrowska. Jak wyjaśnia, problemy dotyczą wyłączenia z wykazu tych organizacji, które nie są uprawnione do otrzymywania 1 proc. podatku.

"Jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Sprawiedliwości. Kiedy tylko prace nad weryfikacją wykazu się zakończą - w najbliższym terminie obwieszczenie to zostanie opublikowane ponownie" - usłyszała "Rzeczpospolita" w Biurze Prasowym MPiPS.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »