| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podwyżki dopiero po proteście

Podwyżki dopiero po proteście

Każdy celnik dostanie przeciętnie po 500 zł podwyżki. Środki zostaną uruchomione po zakończeniu protestu - zapowiedział minister finansów Jacek Rostowski.


Wczoraj prowadzone były rozmowy między protestującymi celnikami i przedstawicielami Ministerstwa Finansów. Resort powtórzył swoje propozycje z piątku: w sumie 500 zł podwyżki na każdy etat, uchwalenie zmian w ustawie o Służbie Celnej oraz prace nad ustawą modernizacyjną, m.in. w zakresie emerytur mundurowych.

Jeden z postulatów został już spełniony. Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt nowelizacji ustawy o Służbie Celnej wprowadzający zapowiadane przez rząd korzystne zmiany w zakresie zasad awansowania oraz zwalniania funkcjonariuszy celnych. Nowelizacja zakłada, że nadanie wyższego stopnia służbowego nie może nastąpić później niż po odbyciu pięcioletniego okresu służby. Dotychczas awansowanie funkcjonariuszy celnych na wyższy stopień służbowy było fakultatywne, co powodowało, że mimo spełnienia ustawowych warunków nie otrzymywali oni awansu przez wiele lat. Nadanie wyższego stopnia służbowego będzie jednak wyłączone m.in. w sytuacji gdy przeciwko funkcjonariuszowi celnemu prowadzone jest postępowanie karne, karne skarbowe lub dyscyplinarne, a także w przypadku negatywnej oceny okresowej oraz długotrwałej nieobecności w służbie.

- Przyjętym rozwiązaniom chcemy nadać tryb szybkiej ścieżki legislacyjnej. Zasady awansu oraz wypłat ekwiwalentów za godziny nadliczbowe zostaną wprowadzone rozporządzeniem - wyjaśnia Jacek Rostowski.

Nowelizacja wprowadza także postulowane przez celników zmiany w zakresie obligatoryjnych zwolnień ze służby. Zaproponowano uchylenie pkt 8a i 8b w art. 25 ustawy o Służbie Celnej. Przepisy te nakazują zwolnienie funkcjonariusza w przypadku wniesienia aktu oskarżenia o umyślne popełnienia przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego oraz w przypadku tymczasowego aresztowania funkcjonariusza celnego.

Zdaniem Andrzeja Ossowskiego, radcy prawnego w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło, wprowadzenie tych przepisów do ustawy o Służbie Celnej nowelizacją z 23 kwietnia 2003 r. sprawiło, że pragmatyka służbowa celników stała się najbardziej restrykcyjna w polskim systemie prawa.

- Dla porównania, obowiązek zwolnienia policjanta powstaje dopiero wtedy, gdy zostanie on skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego. Tymczasem funkcjonariusza celnego należy zwolnić już w momencie wniesienia aktu oskarżenia - wskazuje ekspert.

W nowelizacji określono również, że w przypadku uniewinnienia oraz pozostawienia w służbie funkcjonariusza celnego, przeciwko któremu toczyło się postępowanie karne lub dyscyplinarne, otrzymuje on wstrzymaną w okresie zawieszenia część uposażenia oraz obligatoryjne podwyżki. Doprecyzowano także, że funkcjonariusza celnego zwolnionego w wyniku wniesienia aktu oskarżenia należy przywrócić do służby nie tylko w przypadku uniewinnienia, ale również umorzenia postępowania karnego. Projekt rozszerza także katalog obrońców funkcjonariusza w postępowaniu dyscyplinarnym o radców prawnych i adwokatów.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mira Michalska

Doradca

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »