REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki dopiero po proteście

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Każdy celnik dostanie przeciętnie po 500 zł podwyżki. Środki zostaną uruchomione po zakończeniu protestu - zapowiedział minister finansów Jacek Rostowski.

Wczoraj prowadzone były rozmowy między protestującymi celnikami i przedstawicielami Ministerstwa Finansów. Resort powtórzył swoje propozycje z piątku: w sumie 500 zł podwyżki na każdy etat, uchwalenie zmian w ustawie o Służbie Celnej oraz prace nad ustawą modernizacyjną, m.in. w zakresie emerytur mundurowych.

Autopromocja

Awans po pięciu latach

Jeden z postulatów został już spełniony. Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt nowelizacji ustawy o Służbie Celnej wprowadzający zapowiadane przez rząd korzystne zmiany w zakresie zasad awansowania oraz zwalniania funkcjonariuszy celnych. Nowelizacja zakłada, że nadanie wyższego stopnia służbowego nie może nastąpić później niż po odbyciu pięcioletniego okresu służby. Dotychczas awansowanie funkcjonariuszy celnych na wyższy stopień służbowy było fakultatywne, co powodowało, że mimo spełnienia ustawowych warunków nie otrzymywali oni awansu przez wiele lat. Nadanie wyższego stopnia służbowego będzie jednak wyłączone m.in. w sytuacji gdy przeciwko funkcjonariuszowi celnemu prowadzone jest postępowanie karne, karne skarbowe lub dyscyplinarne, a także w przypadku negatywnej oceny okresowej oraz długotrwałej nieobecności w służbie.

- Przyjętym rozwiązaniom chcemy nadać tryb szybkiej ścieżki legislacyjnej. Zasady awansu oraz wypłat ekwiwalentów za godziny nadliczbowe zostaną wprowadzone rozporządzeniem - wyjaśnia Jacek Rostowski.

Zasady zwolnienia ze służby

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja wprowadza także postulowane przez celników zmiany w zakresie obligatoryjnych zwolnień ze służby. Zaproponowano uchylenie pkt 8a i 8b w art. 25 ustawy o Służbie Celnej. Przepisy te nakazują zwolnienie funkcjonariusza w przypadku wniesienia aktu oskarżenia o umyślne popełnienia przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego oraz w przypadku tymczasowego aresztowania funkcjonariusza celnego.

Zdaniem Andrzeja Ossowskiego, radcy prawnego w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło, wprowadzenie tych przepisów do ustawy o Służbie Celnej nowelizacją z 23 kwietnia 2003 r. sprawiło, że pragmatyka służbowa celników stała się najbardziej restrykcyjna w polskim systemie prawa.

- Dla porównania, obowiązek zwolnienia policjanta powstaje dopiero wtedy, gdy zostanie on skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego. Tymczasem funkcjonariusza celnego należy zwolnić już w momencie wniesienia aktu oskarżenia - wskazuje ekspert.

Zwrot zawieszonego uposażenia

W nowelizacji określono również, że w przypadku uniewinnienia oraz pozostawienia w służbie funkcjonariusza celnego, przeciwko któremu toczyło się postępowanie karne lub dyscyplinarne, otrzymuje on wstrzymaną w okresie zawieszenia część uposażenia oraz obligatoryjne podwyżki. Doprecyzowano także, że funkcjonariusza celnego zwolnionego w wyniku wniesienia aktu oskarżenia należy przywrócić do służby nie tylko w przypadku uniewinnienia, ale również umorzenia postępowania karnego. Projekt rozszerza także katalog obrońców funkcjonariusza w postępowaniu dyscyplinarnym o radców prawnych i adwokatów.

Jak wskazał Jacek Rostowski, rząd podjął także decyzję, że podejmuje prace nad ustawą modernizacyjną. Jej tworzenie ma zakończyć się do końca kwietnia, aby gotowy projekt rząd mógł rozpatrzyć na pierwszym posiedzeniu majowym.

- Ustawa modernizacyjna ma na celu doprowadzenie do traktowania celników jak innych służb mundurowych - argumentuje Jacek Rostowski.

W momencie zamknięcia tego wydania GP negocjacje celników z MF trwały.

NEGOCJACJE Z PROTESTUJĄCĄ SŁUŻBĄ CELNĄ

Czego żądali celnicy:

• podwyżki o 1500 zł,

• emerytur mundurowych,

• pełnej restytucji praw dla funkcjonariuszy powracających do służby,

• ochrony prawnej dla celników wykonujących obowiązki służbowe.

Co zaproponowało Ministerstwo Finansów:

• podwyżki o 500 zł,

• uchwalenie zmian w ustawie o Służbie Celnej w zakresie awansów, wypłaty ekwiwalentów za nadgodziny oraz zasad zwalniania celników ze służby,

• przygotowanie ustawy modernizacyjnej, aby zrównać służbę celną z innymi służbami mundurowymi.

MAGDALENA MAJKOWSKA

EWA MATYSZEWSKA

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA