| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Skarbowcy: może dojść do kolejnego protestu

Skarbowcy: może dojść do kolejnego protestu

Przedstawiciele Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych żądają spotkania z premierem w celu omówienia sytuacji w administracji skarbowej. Gdy do rozmów nie dojdzie, może rozpocząć się kolejny protest.


NOWOŚĆ

Pracownicy izb i urzędów skarbowych oraz pracownicy korpusu służby cywilnej zatrudnieni w służbie celnej czują się takimi samymi ofiarami wieloletnich zaniedbań, jak celnicy. Żądają natychmiastowego spotkania z premierem Donaldem Tuskiem, ostrzegając, że gdy do spotkania nie dojdzie, mogą użyć metod perswazji równie skutecznych, a nawet skuteczniejszych od celników, aby wymusić rozmowy.

Poza pismem do premiera przedstawiciele Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych wystosowali także dokument do Ministerstwa Finansów, w którym przedstawili 48 najczęściej występujących w urzędach i izbach skarbowych problemów, wymagających pilnych zmian. My przedstawiamy tylko kilka z nich.

Skarbowcy chcą przeprowadzenia natychmiastowej i kompleksowej reformy służb podatkowych. Podkreślają, że wiele elementów można wykorzystać z projektów, przygotowanych przez poprzedni rząd, dotyczących utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej, z wyjątkiem włączenia do KAS kontroli skarbowej.

Urzędnicy uważają także, że konieczne jest opracowanie i wdrożenie planu działania mającego na celu osiągnięcie w najbliższych dwóch latach poziomu zarobków przeciętnego pracownika aparatu skarbowego w wysokości około 5 tys. zł, a także opracowanie jasnej i czytelnej ścieżki zawodowej w skarbowości.

Jednym z kolejnych postulatów jest prośba o utworzenie po kilka izb skarbowych w tych województwach, gdzie obciążenie zadaniami jest największe, np. w województwie mazowieckim.

Poza prośbami związanymi z samą administracją skarbową, urzędnicy domagają się także zmian merytorycznych. Przykładowo proszą resort finansów o natychmiastową korektę systemu e-deklaracje, gdyż aktualnie przesyłane elektronicznie druki pracownicy muszą ręcznie wprowadzać do systemu, wcześniej je drukując. Przy okazji zmian w e-deklaracjach pojawia się postulat powrotu do systemu deklaracji miesięcznych w celu ułatwienia pracy księgowości urzędów skarbowych.

Ważne!

Pracownicy skarbowi proponują własny podział wynagrodzeń. Podwyżki dla sfery budżetowej w wysokości 2,3 proc. powinny być podzielone proporcjonalnie do obecnych wynagrodzeń na pracownika. Natomiast kwota 205 mln zł miałaby zostać podzielona proporcjonalnie do liczby etatów.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »