REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowania z ugód sądowych będą wolne od PIT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Senat pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o PIT rozszerzającej katalog wyłączeń z opodatkowania. Odszkodowania przyznane na podstawie ugód sądowych nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym. Zwolnienie nie obejmie natomiast odszkodowań wypłaconych na podstawie ugód wynikających z zawartych umów.

Zmiana prawa

REKLAMA


REKLAMA

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Senatu odbędzie się drugie czytanie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Senacki projekt ustawy zakłada rozszerzenie katalogu odszkodowań wolnych od podatku dochodowego o odszkodowania przyznane na podstawie ugody sądowej. Proponowana zmiana stanowi wykonanie obowiązku dostosowania prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 29 listopada 2006 r. (sygn. akt AK SK 51/06). Przypomnijmy, że Trybunał stwierdził niezgodność art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie, w jakim wyłącza zwolnienie podatkowe w stosunku do odszkodowań uzyskanych na podstawie ugody zawartej przed sądem.

- Nowelizacja przepisów doprowadzi moim zdaniem do zwiększenia liczby zawieranych ugód sądowych w zakresie wypłaty odszkodowań, co na pewno przyśpieszy i uprości wypłatę rekompensat - twierdzi Paweł Jabłonowski, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Ugody sądowe

W ocenie Pawła Jabłonowskiego, zmiana przepisów ustawy o PIT w zakresie zwolnienia z opodatkowania odszkodowań wynikających z zawartych ugód sądowych zasługuje na pełną aprobatę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Miejmy nadzieję, że wprowadzenie zmiany zakończy dość nieekonomiczne z procesowego punktu widzenia praktyki podatników, którym zwyczajnie nie opłacało się zawierać ugód dotyczących wypłaty odszkodowania, bowiem te, nawet jeżeli przyznane były w formie ugody sądowej, stanowiły przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych - wskazuje ekspert.

Dorota Stawicka, starszy konsultant w dziale Doradztwa Podatkowego KPMG, zwraca uwagę, że nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podyktowana jest zasadą równości wobec prawa wyrażoną w konstytucji.

REKLAMA

- W obecnym stanie prawnym opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych zasądzonych odszkodowań, których wysokość lub zasady ustalania wynikają z odrębnych ustaw, różni się w zależności od tego, czy sprawa sądowa zakończy się wyrokiem czy też ugodą sądową - podkreśla Dorota Stawicka. Nasza rozmówczyni wyjaśnia, że różnica ta, w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, jest o tyle istotna, iż odszkodowania wypłacone w ramach ugody sądowej podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, natomiast odszkodowania przyznane wyrokiem sądowym mogą być wolne od podatku.

- Z uwagi na fakt, iż ugoda sądowa i wyrok, na gruncie przepisów postępowania cywilnego, są praktycznie tożsame, zróżnicowanie to nie powinno mieć miejsca - twierdzi Dorota Stawicka.

Opodatkowanie odszkodowań

Eksperci podatkowi zwracają uwagę, że opodatkowaniu w dalszym ciągu nie będą podlegały odszkodowania, które strony ustaliły umownie.

- Zmiana przepisów nie doprowadzi do zwolnienia z opodatkowania odszkodowań wypłacanych na podstawie ugód pozasądowych, a więc zawieranych na podstawie umowy stron, bez ingerencji sądu. Jest to podyktowane oczywistą ochroną budżetu państwa przed zwalnianiem z opodatkowania fikcyjnych odszkodowań - wyjaśnia Paweł Jabłonowski.

Również według Doroty Stawickiej słuszne wydaje się tu stanowisko Trybunału Konstytucyjnego, iż takie zwolnienie mogłoby prowadzić do nadużyć i przekazywania fikcyjnych odszkodowań.

Zdaniem Tomasza Kosieradzkiego, doradcy podatkowego w Sol Financial Services Polska, biorąc pod uwagę, iż obecne przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie pozwalają zarówno na zwolnienie od podatku odszkodowań umownych jak i przyznanych na podstawie wszelkiego rodzaju ugód, konieczne jest doprecyzowanie regulacji w tym zakresie.

O ile zastrzeżenia umowne poczynione przez strony mogą dążyć do obejścia prawa podatkowego, o tyle niezasadne jest opodatkowanie ugód zawartych przy udziale sądu, któremu znane są wszelkie fakty i okoliczności sprawy - ocenia ekspert.

Prace legislacyjne

Inicjatywa ustawodawcza w zakresie powyższej zmiany została podjęta przez Senat. W związku z tym nowelizacja musi w pierwszej kolejności przejść przez wstępny senacki etap prac. W takim wypadku rozpatrywanie projektów w Senacie odbywa się w trzech czytaniach. Prace nad projektem kończy głosowanie nad uchwałą senatu w sprawie wniesienia inicjatywy ustawodawczej. Podjętą uchwałę o wniesieniu inicjatywy ustawodawczej marszałek Senatu przekazuje marszałkowi Sejmu. Od tego momentu rozpoczyna się procedura legislacyjna w Sejmie. Warto przypomnieć, że Senat już po raz drugi wystąpił z inicjatywą ustawodawczą w zakresie rozszerzenia zwolnienia podatkowego na odszkodowania przyznane na podstawie ugody sądowej. Procedura legislacyjna nad nowelizacją ustawy została przerwana w zeszłym roku w wyniku skrócenia kadencji parlamentu. W związku z tym Senat od nowa rozpoczął prace nad projektem.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zmiany w opodatkowaniu odszkodowań

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Usługi dietetyczne są zwolnione z VAT. Ale nie te świadczone na rzecz osób zdrowych. Dlaczego?

Usługi dietetyczne, które nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego (związanego z celem medycznym), w szeregu przypadków nie mogą również korzystać ze zwolnienia podmiotowego (limit obrotów do 200 000 zł rocznie). Oznacza to, że dietetycy świadczący usługi doradztwa w zakresie dietetyki (konsultacji indywidualnych) opodatkowane VAT muszą zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT, niezależnie od wysokości swoich obrotów i doliczać do ceny swoich usług netto podatek VAT w stawce 23%. Problem w tym, że wiele usług dietetyków ma charakter złożony (szkolenia z zakresu diet, podawanie w internecie pakietów diet dla osób zaliczanych do określonych kategorii wiekowych itp). Dlaczego usługi dietetyków świadczone na rzecz osób zdrowych nie korzystają ze zwolnienia z VAT wyjaśnił WSA w Gliwicach w wyroku z 29 stycznia 2025 r.

Niższe grzywny za niektóre przestępstwa skarbowe od 2026 roku. Nowelizacja Kks i Ordynacji podatkowej przyjęta przez rząd

W dniu 27 maja 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy (kks) oraz ustawy - Ordynacja podatkowa, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu uproszczenie administracyjnych obowiązków podatkowych oraz złagodzenie kar za przestępstwa skarbowe, które nie powodują bezpośrednich strat w podatkach.

JPK_KR_PD już nadchodzi – nowy obowiązek dla podatników CIT. Czy Twoja firma jest gotowa?

Nowy plik JPK_KR_PD to nie tylko kolejne wymaganie fiskusa, ale prawdziwa rewolucja w raportowaniu księgowym. Od 2025 roku obowiązek ten obejmie duże firmy, od 2026 – podmioty zobowiązane do przesyłania ewidencji JPK VAT, a od kolejnego roku – pozostałych podatników CIT. Zmiany w planie kont, nowe struktury danych, testy, audyty – przygotowań jest sporo, a czasu coraz mniej. Zobacz, co musisz zrobić, by nie obudzić się z ręką w księgowym chaosie.

Kiedy członek rodziny współpracujący przy rodzinnym biznesie musi być zgłoszony do ZUS?

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nakłada obowiązek zgłoszenia do ZUS i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność i z szeroko rozumianymi zleceniobiorcami. Podobnie czyni ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego. Analizy wymaga zatem, kto spełnia definicję takiej osoby współpracującej i czy jej sytuacja uzależniona jest od formy tej współpracy - umownej bądź bezumownej. Spory z ZUS w przedmiocie obowiązku objęcia osób współpracujących ubezpieczeniami społecznymi trafiają aż do Sądu Najwyższego, warto więc wziąć pod uwagę również aktualne orzecznictwo w tej materii.

REKLAMA

Francuska Administracja Celna wprowadza nowy system Obligatoryjnej Koperty Logistycznej (ELO). Co muszą wiedzieć przewoźnicy? Uproszczenie procedur dla kierowców

ELO to cyfrowe rozwiązanie, które usprawni proces odprawy celnej na granicy między Francją a Wielką Brytanią. Jest to francuski odpowiednik GMR - system będzie wymagać utworzenia jednej elektronicznej „koperty logistycznej” dla każdego pojazdu, zawierającej wszystkie niezbędne dane celne oraz deklaracje bezpieczeństwa.

Stracił rodzinę w wypadku i miał zapłacić zaległy podatek. WSA kontra skarbówka

Mimo że jako dziecko stracił całą rodzinę w tragicznym wypadku, a wypłacone mu po latach odszkodowanie miało choć częściowo złagodzić tę krzywdę, organy skarbowe domagały się od Huberta zapłaty blisko 150 tys. zł podatku od odsetek. Sprawa trafiła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał stanowisko fiskusa za niesprawiedliwe. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał rację Rzecznikowi Praw Obywatelskich i uchylił decyzje skarbówki — choć wyrok wciąż nie jest prawomocny.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa - zmiany od 2025 roku

Krajowa Informacja Skarbowa przypomniała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. zmianie uległy przepisy regulujące zasady wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictw składanych w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

REKLAMA

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

REKLAMA