REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowania z ugód sądowych będą wolne od PIT

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Senat pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o PIT rozszerzającej katalog wyłączeń z opodatkowania. Odszkodowania przyznane na podstawie ugód sądowych nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym. Zwolnienie nie obejmie natomiast odszkodowań wypłaconych na podstawie ugód wynikających z zawartych umów.

Zmiana prawa

Autopromocja

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Senatu odbędzie się drugie czytanie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Senacki projekt ustawy zakłada rozszerzenie katalogu odszkodowań wolnych od podatku dochodowego o odszkodowania przyznane na podstawie ugody sądowej. Proponowana zmiana stanowi wykonanie obowiązku dostosowania prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 29 listopada 2006 r. (sygn. akt AK SK 51/06). Przypomnijmy, że Trybunał stwierdził niezgodność art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie, w jakim wyłącza zwolnienie podatkowe w stosunku do odszkodowań uzyskanych na podstawie ugody zawartej przed sądem.

- Nowelizacja przepisów doprowadzi moim zdaniem do zwiększenia liczby zawieranych ugód sądowych w zakresie wypłaty odszkodowań, co na pewno przyśpieszy i uprości wypłatę rekompensat - twierdzi Paweł Jabłonowski, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Ugody sądowe

W ocenie Pawła Jabłonowskiego, zmiana przepisów ustawy o PIT w zakresie zwolnienia z opodatkowania odszkodowań wynikających z zawartych ugód sądowych zasługuje na pełną aprobatę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Miejmy nadzieję, że wprowadzenie zmiany zakończy dość nieekonomiczne z procesowego punktu widzenia praktyki podatników, którym zwyczajnie nie opłacało się zawierać ugód dotyczących wypłaty odszkodowania, bowiem te, nawet jeżeli przyznane były w formie ugody sądowej, stanowiły przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych - wskazuje ekspert.

Dorota Stawicka, starszy konsultant w dziale Doradztwa Podatkowego KPMG, zwraca uwagę, że nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podyktowana jest zasadą równości wobec prawa wyrażoną w konstytucji.

- W obecnym stanie prawnym opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych zasądzonych odszkodowań, których wysokość lub zasady ustalania wynikają z odrębnych ustaw, różni się w zależności od tego, czy sprawa sądowa zakończy się wyrokiem czy też ugodą sądową - podkreśla Dorota Stawicka. Nasza rozmówczyni wyjaśnia, że różnica ta, w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, jest o tyle istotna, iż odszkodowania wypłacone w ramach ugody sądowej podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, natomiast odszkodowania przyznane wyrokiem sądowym mogą być wolne od podatku.

- Z uwagi na fakt, iż ugoda sądowa i wyrok, na gruncie przepisów postępowania cywilnego, są praktycznie tożsame, zróżnicowanie to nie powinno mieć miejsca - twierdzi Dorota Stawicka.

Opodatkowanie odszkodowań

Eksperci podatkowi zwracają uwagę, że opodatkowaniu w dalszym ciągu nie będą podlegały odszkodowania, które strony ustaliły umownie.

- Zmiana przepisów nie doprowadzi do zwolnienia z opodatkowania odszkodowań wypłacanych na podstawie ugód pozasądowych, a więc zawieranych na podstawie umowy stron, bez ingerencji sądu. Jest to podyktowane oczywistą ochroną budżetu państwa przed zwalnianiem z opodatkowania fikcyjnych odszkodowań - wyjaśnia Paweł Jabłonowski.

Również według Doroty Stawickiej słuszne wydaje się tu stanowisko Trybunału Konstytucyjnego, iż takie zwolnienie mogłoby prowadzić do nadużyć i przekazywania fikcyjnych odszkodowań.

Zdaniem Tomasza Kosieradzkiego, doradcy podatkowego w Sol Financial Services Polska, biorąc pod uwagę, iż obecne przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie pozwalają zarówno na zwolnienie od podatku odszkodowań umownych jak i przyznanych na podstawie wszelkiego rodzaju ugód, konieczne jest doprecyzowanie regulacji w tym zakresie.

O ile zastrzeżenia umowne poczynione przez strony mogą dążyć do obejścia prawa podatkowego, o tyle niezasadne jest opodatkowanie ugód zawartych przy udziale sądu, któremu znane są wszelkie fakty i okoliczności sprawy - ocenia ekspert.

Autopromocja

Prace legislacyjne

Inicjatywa ustawodawcza w zakresie powyższej zmiany została podjęta przez Senat. W związku z tym nowelizacja musi w pierwszej kolejności przejść przez wstępny senacki etap prac. W takim wypadku rozpatrywanie projektów w Senacie odbywa się w trzech czytaniach. Prace nad projektem kończy głosowanie nad uchwałą senatu w sprawie wniesienia inicjatywy ustawodawczej. Podjętą uchwałę o wniesieniu inicjatywy ustawodawczej marszałek Senatu przekazuje marszałkowi Sejmu. Od tego momentu rozpoczyna się procedura legislacyjna w Sejmie. Warto przypomnieć, że Senat już po raz drugi wystąpił z inicjatywą ustawodawczą w zakresie rozszerzenia zwolnienia podatkowego na odszkodowania przyznane na podstawie ugody sądowej. Procedura legislacyjna nad nowelizacją ustawy została przerwana w zeszłym roku w wyniku skrócenia kadencji parlamentu. W związku z tym Senat od nowa rozpoczął prace nad projektem.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zmiany w opodatkowaniu odszkodowań

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA