| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zawieszone cło na monitory do 19 cali

Zawieszone cło na monitory do 19 cali

Komisja Europejska zawiesiła pobieranie należności celnych od podzespołów elektronicznych. Zmienione zostały stawki celne na wyroby mięsne oraz tytoń. Szczególną kontrolą objęta została odzież z Chin.


Stawki celne obowiązujące w Unii Europejskiej określa załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Z 1 stycznia 2008 r. weszło w życie rozporządzenie Komisji (WE) nr 1214/2007 z 20 września 2007 r. zmieniające ten załącznik.

Eksperci z zespołu ds. ceł i akcyzy KPMG wskazują, że większość zmian w Taryfie Celnej zmierza w kierunku liberalizowania handlu poprzez obniżenie stawek celnych bądź ustanowienie nowych zawieszeń. Zdaniem Marka Szymańskiego z punktu widzenia importera najważniejsze zmiany dotyczą stawek celnych na mięso i wyroby mięsne oraz tytoń.

Wprowadzone zostały także nowe zawieszenia należności celnych, m.in. na niektóre wyroby farmaceutyczne, aluminium i niektóre urządzenia elektroniczne do produkcji gotowego sprzętu elektronicznego. Marek Szymański z KPMG jako przykład podaje autonomiczne zawieszenie należności celnych od monitorów o przekątnej ekranu 48,5 cm (19 cali) lub mniejszej oraz ze współczynnikiem kształtu obrazu 4:3 lub 5:4.

Eksperci KPMG przypominają również o zmianach dotyczących środków pozataryfowych. Z końcem 2007 r. wygasły kontyngenty ilościowe w imporcie wyrobów tekstylno-odzieżowych z Chin. Wprowadzony w związku z tym z 1 stycznia 2008 r. system podwójnej kontroli importu (double-checking) obejmie osiem kategorii towarów tekstylno-odzieżowych z Chin, takich jak: podkoszulki, pulowery, spodnie męskie, bluzki, bielizna pościelowa, suknie, biustonosze oraz przędza lniana.

- Zmiana ta oznacza obowiązek uzyskania licencji eksportowej w Chinach, a następnie pozwolenia na przywóz do UE, w przypadku Polski wydanego przez ministra gospodarki - przypomina Agnieszka Bartuzi.

Obniżenie stawek celnych oraz wprowadzenie nowych zawieszeń z początkiem 2008 r. wynika przede wszystkim z ogólnoświatowej tendencji do postępującej liberalizacji handlowej, w ślad za którą podąża również UE. Dlatego też w przyszłości można spodziewać się coraz dalej idących redukcji barier taryfowych w dostępie do europejskiego rynku, przy czym ewentualne regulacje chroniące wspólnotowych producentów towarów wrażliwych, np. produktów rolno-spożywczych, mogą opierać się na wszelkiego rodzaju środkach pozataryfowych - kontyngentach ilościowych lub nadzorze importu.

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

OPINIA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Krzysztof Stefanowicz, ekspert KPMG

KRZYSZTOF STEFANOWICZ

ekspert KPMG

Obowiązujące od początku tego roku autonomiczne zawieszenie cła na podzespoły elektroniczne wprowadzone zostało głównie z myślą o zagranicznych producentach urządzeń RTV i AGD, którzy w ostatnich latach upodobali sobie polski rynek jako miejsce do inwestycji, budując tu swoje zakłady produkcyjne. Zawieszenie obejmuje komponenty do produkcji gotowego sprzętu elektronicznego, którego większość sprzedawana jest na rynku europejskim, a ok. 10 proc. jest przedmiotem eksportu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »