Zawieszone cło na monitory do 19 cali
REKLAMA
Stawki celne obowiązujące w Unii Europejskiej określa załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Z 1 stycznia 2008 r. weszło w życie rozporządzenie Komisji (WE) nr 1214/2007 z 20 września 2007 r. zmieniające ten załącznik.
REKLAMA
Eksperci z zespołu ds. ceł i akcyzy KPMG wskazują, że większość zmian w Taryfie Celnej zmierza w kierunku liberalizowania handlu poprzez obniżenie stawek celnych bądź ustanowienie nowych zawieszeń. Zdaniem Marka Szymańskiego z punktu widzenia importera najważniejsze zmiany dotyczą stawek celnych na mięso i wyroby mięsne oraz tytoń.
Elektronika bez cła
Wprowadzone zostały także nowe zawieszenia należności celnych, m.in. na niektóre wyroby farmaceutyczne, aluminium i niektóre urządzenia elektroniczne do produkcji gotowego sprzętu elektronicznego. Marek Szymański z KPMG jako przykład podaje autonomiczne zawieszenie należności celnych od monitorów o przekątnej ekranu 48,5 cm (19 cali) lub mniejszej oraz ze współczynnikiem kształtu obrazu 4:3 lub 5:4.
Kontrola przywozu z Chin
Eksperci KPMG przypominają również o zmianach dotyczących środków pozataryfowych. Z końcem 2007 r. wygasły kontyngenty ilościowe w imporcie wyrobów tekstylno-odzieżowych z Chin. Wprowadzony w związku z tym z 1 stycznia 2008 r. system podwójnej kontroli importu (double-checking) obejmie osiem kategorii towarów tekstylno-odzieżowych z Chin, takich jak: podkoszulki, pulowery, spodnie męskie, bluzki, bielizna pościelowa, suknie, biustonosze oraz przędza lniana.
- Zmiana ta oznacza obowiązek uzyskania licencji eksportowej w Chinach, a następnie pozwolenia na przywóz do UE, w przypadku Polski wydanego przez ministra gospodarki - przypomina Agnieszka Bartuzi.
Obniżenie stawek celnych oraz wprowadzenie nowych zawieszeń z początkiem 2008 r. wynika przede wszystkim z ogólnoświatowej tendencji do postępującej liberalizacji handlowej, w ślad za którą podąża również UE. Dlatego też w przyszłości można spodziewać się coraz dalej idących redukcji barier taryfowych w dostępie do europejskiego rynku, przy czym ewentualne regulacje chroniące wspólnotowych producentów towarów wrażliwych, np. produktów rolno-spożywczych, mogą opierać się na wszelkiego rodzaju środkach pozataryfowych - kontyngentach ilościowych lub nadzorze importu.
PRZEMYSŁAW MOLIK
przemyslaw.molik@infor.pl
OPINIA
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Krzysztof Stefanowicz, ekspert KPMG
KRZYSZTOF STEFANOWICZ
ekspert KPMG
Obowiązujące od początku tego roku autonomiczne zawieszenie cła na podzespoły elektroniczne wprowadzone zostało głównie z myślą o zagranicznych producentach urządzeń RTV i AGD, którzy w ostatnich latach upodobali sobie polski rynek jako miejsce do inwestycji, budując tu swoje zakłady produkcyjne. Zawieszenie obejmuje komponenty do produkcji gotowego sprzętu elektronicznego, którego większość sprzedawana jest na rynku europejskim, a ok. 10 proc. jest przedmiotem eksportu.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA