reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wystawione przez podatników kopie paragonów będą na płytach CD

Wystawione przez podatników kopie paragonów będą na płytach CD

Posłowie chcą, żeby kopie paragonów mogły być przechowywane na nośnikach elektronicznych również przez mniejszych sprzedawców.


ZMIANA PRAWA

Komisja Przyjazne Państwo uchwaliła wczoraj dezyderat do ministra finansów w sprawie likwidacji obowiązku przechowywania kopii paragonów z kas fiskalnych. Komisja wnioskuje o umożliwienie wszystkim podatnikom sporządzania i przechowywania kopii paragonów na informatycznych nośnikach jednokrotnego trwałego zapisu (np. na płytach CD). Dziś zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 4 lipca 2002 r. (Dz.U. nr 108, poz. 948) uprawnienie to przysługuje wyłącznie podatnikom wydającym ponad 100 tys. paragonów rocznie, pod warunkiem że posiadają odpowiednie urządzenia do zapisu i odczytu danych. Przedsiębiorcy sporządzający i przechowujący paragony na elektronicznych nośnikach mają być również zwolnieni z konieczności jednoczesnego drukowania i przechowywania papierowych kopii paragonów przez sześć miesięcy.

W ocenie Tomasza Grunwalda, doradcy podatkowego w KPMG, propozycje komisji zasługują na poparcie.

- Nie ma sensu utrzymywać obowiązku przechowywania kopii paragonów przez sześć miesięcy, skoro i tak dane z paragonów są zapisane w formie elektronicznej i ewentualna kontrola może z powodzeniem porównać i sprawdzić zapis z oryginału paragonu pozyskanego od nabywcy z danymi zapisanymi u zbywcy w formie elektronicznej - mówi Tomasz Grunwald. Zwraca uwagę, że dodatkowo szczelność systemu podatkowego zapewnia także pamięć fiskalna w kasie i możliwość weryfikacji raportów ze sprzedaży. Zdaniem eksperta równie zasadne jest zezwolenie na przechowywanie danych z kopii paragonów wyłącznie w formie elektronicznej także mniejszym podmiotom.

- Po pierwsze, nie ma zupełnie powodu, by traktować mniejszych podatników gorzej niż większych, po drugie, w praktyce i tak, z uwagi na jakość druku na kopiach paragonów, dane z nich zanikają po około roku przechowywania. W praktyce więc i tak po tym okresie niewiele z kopii można odczytać. W tej sytuacji utrzymywanie wymogu przechowywania kopii przez ponad pięć lat jest pozbawione jakiegokolwiek racjonalnego sensu - argumentuje nasz rozmówca.

Nie wszyscy podatnicy mają jednak techniczne możliwości skorzystania z elektronicznego przechowywania paragonów. Dotyczy to głównie mniejszych sklepikarzy i taksówkarzy. Z myślą o nich Komisja wnioskuje o skrócenie okresu przechowywania papierowych kopii paragonów z pięciu lat do roku.

5 lat należy przechowywać kopie paragonów fiskalnych

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama