REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wystawione przez podatników kopie paragonów będą na płytach CD

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Posłowie chcą, żeby kopie paragonów mogły być przechowywane na nośnikach elektronicznych również przez mniejszych sprzedawców.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Autopromocja

Komisja Przyjazne Państwo uchwaliła wczoraj dezyderat do ministra finansów w sprawie likwidacji obowiązku przechowywania kopii paragonów z kas fiskalnych. Komisja wnioskuje o umożliwienie wszystkim podatnikom sporządzania i przechowywania kopii paragonów na informatycznych nośnikach jednokrotnego trwałego zapisu (np. na płytach CD). Dziś zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 4 lipca 2002 r. (Dz.U. nr 108, poz. 948) uprawnienie to przysługuje wyłącznie podatnikom wydającym ponad 100 tys. paragonów rocznie, pod warunkiem że posiadają odpowiednie urządzenia do zapisu i odczytu danych. Przedsiębiorcy sporządzający i przechowujący paragony na elektronicznych nośnikach mają być również zwolnieni z konieczności jednoczesnego drukowania i przechowywania papierowych kopii paragonów przez sześć miesięcy.

W ocenie Tomasza Grunwalda, doradcy podatkowego w KPMG, propozycje komisji zasługują na poparcie.

- Nie ma sensu utrzymywać obowiązku przechowywania kopii paragonów przez sześć miesięcy, skoro i tak dane z paragonów są zapisane w formie elektronicznej i ewentualna kontrola może z powodzeniem porównać i sprawdzić zapis z oryginału paragonu pozyskanego od nabywcy z danymi zapisanymi u zbywcy w formie elektronicznej - mówi Tomasz Grunwald. Zwraca uwagę, że dodatkowo szczelność systemu podatkowego zapewnia także pamięć fiskalna w kasie i możliwość weryfikacji raportów ze sprzedaży. Zdaniem eksperta równie zasadne jest zezwolenie na przechowywanie danych z kopii paragonów wyłącznie w formie elektronicznej także mniejszym podmiotom.

- Po pierwsze, nie ma zupełnie powodu, by traktować mniejszych podatników gorzej niż większych, po drugie, w praktyce i tak, z uwagi na jakość druku na kopiach paragonów, dane z nich zanikają po około roku przechowywania. W praktyce więc i tak po tym okresie niewiele z kopii można odczytać. W tej sytuacji utrzymywanie wymogu przechowywania kopii przez ponad pięć lat jest pozbawione jakiegokolwiek racjonalnego sensu - argumentuje nasz rozmówca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie wszyscy podatnicy mają jednak techniczne możliwości skorzystania z elektronicznego przechowywania paragonów. Dotyczy to głównie mniejszych sklepikarzy i taksówkarzy. Z myślą o nich Komisja wnioskuje o skrócenie okresu przechowywania papierowych kopii paragonów z pięciu lat do roku.

5 lat należy przechowywać kopie paragonów fiskalnych

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA