reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Skarbówka zapowiada protest

Skarbówka zapowiada protest

Jeśli rząd nie podejmie rozmów o reformie i podwyżce wynagrodzeń w administracji skarbowej, czekają nas blokady urzędów, utrudnienia dla obywateli i zmniejszenie wpływów budżetowych. Takie działania zapowiadają związki zawodowe skarbowców.


NOWOŚĆ

Sekcja Krajowa Pracowników Skarbowych NSZZ Solidarność wystosowała pismo do ministra finansów Jacka Rostowskiego, w którym żąda pilnego podjęcia prac i rozmów nad sytuacją w administracji skarbowej.

Resort finansów na początku stycznia obiecał skarbowcom, że przedstawi dokładne rozliczenie podziału kwoty 205 mln zł przeznaczonych na podwyżki płac dla pracowników korpusu służby cywilnej oraz funkcjonariuszy celnych w 2008 roku. Niestety, do dziś takich zestawień urzędnicy nie dostali. Mimo próśb, nie otrzymali także informacji o źródłach pochodzenia środków na dodatkowe podwyżki wynagrodzeń w służbie celnej.

- Mamy przesłanki do podejrzeń, że podwyżki te dokonane zostaną kosztem pracowników aparatu skarbowego będących członkami korpusu służby cywilnej - obawiają się pracownicy fiskusa. W związku z tym po raz kolejny proszą Ministerstwo Finansów o niezwłoczne przedstawienie tych danych oraz szczegółowych informacji o źródłach pochodzenia środków na dodatkowe podwyżki wynagrodzeń dla celników w 2008 roku i latach następnych.

Jeśli analizy ministerialne potwierdzą, że fundusze na dodatkowe podwyżki wynagrodzeń w służbie celnej pochodzić będą ze środków przeznaczonych uprzednio na podwyżki płac w administracji podatkowej, urzędnicy zapowiadają podjęcie zgodnych z prawem działań protestacyjnych mogących w konsekwencji ograniczyć wpływy budżetowe generowane przez aparat skarbowy.

- Skoro nie odnoszą skutku nasze apele o należyte trak- towanie służb podatkowych, może to wreszcie uświadomi rządzącym, że to nie wpływy z cła stanowią większość dochodów budżetowych, lecz dochody podatkowe pobierane i kontrolowane przez członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych w służbach skarbowych i służbie celnej, stanowiące ponad 92,5 proc. podatkowych i niepodatkowych wpływów budżetowych ogółem - tłumaczą skarbowcy.

Dodają, że jeżeli trzeba będzie dać temu wyraz poprzez blokady urzędów, utrudnienia dla obywateli i zmniejszenie wpływów budżetowych - tak się stanie. Urzędnicy twierdzą, że zostali do takich działań zmuszeni.

Związki zawodowe pracowników skarbowych wystosowały także pismo do premiera Donalda Tuska. Domagają się w nim natychmiastowego spotkania z umocowanym przedstawicielem rządu, w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat realiza- cji podwyżek dla funkcjona-riuszy celnych. Skarbowcy dali czas premierowi na odpowiedź do końca dnia - 12 lutego. Jeśli odpowiedzi nie będzie, urzędnicy podejmą dzia- łania protestacyjne w urzędach zatrudniających członków korpusu służby cywilnej, w tym także w służbach skarbowych.

- Ponieważ, jako członkowie korpusu służby cywilnej, nie możemy prowadzić strajku, w przypadku braku reakcji na niniejsze pismo w terminie wskazanym wyżej, zwrócimy się do ogólnopolskich związków zawodowych o podjęcie ogólnopolskiej akcji strajkowej mającej charakter solidarnościowy - dodają urzędnicy w rozmowie z GP.

ZATRUDNIENIE I PŁACE W SKARBÓWCE

Dziś w administracji skarbowej zatrudnionych jest około 64 tys. osób, w tym około 14,5 tys. w cle. Średnia płaca to około 3200-3400 zł brutto.

205 mln zł resort finansów przeznaczy na podwyżki płac dla pracowników korpusu służby cywilnej oraz funkcjonariuszy celnych w 2008 roku

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama