REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarbówka zapowiada protest

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Jeśli rząd nie podejmie rozmów o reformie i podwyżce wynagrodzeń w administracji skarbowej, czekają nas blokady urzędów, utrudnienia dla obywateli i zmniejszenie wpływów budżetowych. Takie działania zapowiadają związki zawodowe skarbowców.

NOWOŚĆ

Autopromocja

Sekcja Krajowa Pracowników Skarbowych NSZZ Solidarność wystosowała pismo do ministra finansów Jacka Rostowskiego, w którym żąda pilnego podjęcia prac i rozmów nad sytuacją w administracji skarbowej.

Resort finansów na początku stycznia obiecał skarbowcom, że przedstawi dokładne rozliczenie podziału kwoty 205 mln zł przeznaczonych na podwyżki płac dla pracowników korpusu służby cywilnej oraz funkcjonariuszy celnych w 2008 roku. Niestety, do dziś takich zestawień urzędnicy nie dostali. Mimo próśb, nie otrzymali także informacji o źródłach pochodzenia środków na dodatkowe podwyżki wynagrodzeń w służbie celnej.

- Mamy przesłanki do podejrzeń, że podwyżki te dokonane zostaną kosztem pracowników aparatu skarbowego będących członkami korpusu służby cywilnej - obawiają się pracownicy fiskusa. W związku z tym po raz kolejny proszą Ministerstwo Finansów o niezwłoczne przedstawienie tych danych oraz szczegółowych informacji o źródłach pochodzenia środków na dodatkowe podwyżki wynagrodzeń dla celników w 2008 roku i latach następnych.

Jeśli analizy ministerialne potwierdzą, że fundusze na dodatkowe podwyżki wynagrodzeń w służbie celnej pochodzić będą ze środków przeznaczonych uprzednio na podwyżki płac w administracji podatkowej, urzędnicy zapowiadają podjęcie zgodnych z prawem działań protestacyjnych mogących w konsekwencji ograniczyć wpływy budżetowe generowane przez aparat skarbowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Skoro nie odnoszą skutku nasze apele o należyte trak- towanie służb podatkowych, może to wreszcie uświadomi rządzącym, że to nie wpływy z cła stanowią większość dochodów budżetowych, lecz dochody podatkowe pobierane i kontrolowane przez członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych w służbach skarbowych i służbie celnej, stanowiące ponad 92,5 proc. podatkowych i niepodatkowych wpływów budżetowych ogółem - tłumaczą skarbowcy.

Dodają, że jeżeli trzeba będzie dać temu wyraz poprzez blokady urzędów, utrudnienia dla obywateli i zmniejszenie wpływów budżetowych - tak się stanie. Urzędnicy twierdzą, że zostali do takich działań zmuszeni.

Związki zawodowe pracowników skarbowych wystosowały także pismo do premiera Donalda Tuska. Domagają się w nim natychmiastowego spotkania z umocowanym przedstawicielem rządu, w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat realiza- cji podwyżek dla funkcjona-riuszy celnych. Skarbowcy dali czas premierowi na odpowiedź do końca dnia - 12 lutego. Jeśli odpowiedzi nie będzie, urzędnicy podejmą dzia- łania protestacyjne w urzędach zatrudniających członków korpusu służby cywilnej, w tym także w służbach skarbowych.

- Ponieważ, jako członkowie korpusu służby cywilnej, nie możemy prowadzić strajku, w przypadku braku reakcji na niniejsze pismo w terminie wskazanym wyżej, zwrócimy się do ogólnopolskich związków zawodowych o podjęcie ogólnopolskiej akcji strajkowej mającej charakter solidarnościowy - dodają urzędnicy w rozmowie z GP.

ZATRUDNIENIE I PŁACE W SKARBÓWCE

Dziś w administracji skarbowej zatrudnionych jest około 64 tys. osób, w tym około 14,5 tys. w cle. Średnia płaca to około 3200-3400 zł brutto.

205 mln zł resort finansów przeznaczy na podwyżki płac dla pracowników korpusu służby cywilnej oraz funkcjonariuszy celnych w 2008 roku

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA