REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarbówka zapowiada protest

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Jeśli rząd nie podejmie rozmów o reformie i podwyżce wynagrodzeń w administracji skarbowej, czekają nas blokady urzędów, utrudnienia dla obywateli i zmniejszenie wpływów budżetowych. Takie działania zapowiadają związki zawodowe skarbowców.

NOWOŚĆ

REKLAMA

Autopromocja

Sekcja Krajowa Pracowników Skarbowych NSZZ Solidarność wystosowała pismo do ministra finansów Jacka Rostowskiego, w którym żąda pilnego podjęcia prac i rozmów nad sytuacją w administracji skarbowej.

Resort finansów na początku stycznia obiecał skarbowcom, że przedstawi dokładne rozliczenie podziału kwoty 205 mln zł przeznaczonych na podwyżki płac dla pracowników korpusu służby cywilnej oraz funkcjonariuszy celnych w 2008 roku. Niestety, do dziś takich zestawień urzędnicy nie dostali. Mimo próśb, nie otrzymali także informacji o źródłach pochodzenia środków na dodatkowe podwyżki wynagrodzeń w służbie celnej.

- Mamy przesłanki do podejrzeń, że podwyżki te dokonane zostaną kosztem pracowników aparatu skarbowego będących członkami korpusu służby cywilnej - obawiają się pracownicy fiskusa. W związku z tym po raz kolejny proszą Ministerstwo Finansów o niezwłoczne przedstawienie tych danych oraz szczegółowych informacji o źródłach pochodzenia środków na dodatkowe podwyżki wynagrodzeń dla celników w 2008 roku i latach następnych.

REKLAMA

Jeśli analizy ministerialne potwierdzą, że fundusze na dodatkowe podwyżki wynagrodzeń w służbie celnej pochodzić będą ze środków przeznaczonych uprzednio na podwyżki płac w administracji podatkowej, urzędnicy zapowiadają podjęcie zgodnych z prawem działań protestacyjnych mogących w konsekwencji ograniczyć wpływy budżetowe generowane przez aparat skarbowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Skoro nie odnoszą skutku nasze apele o należyte trak- towanie służb podatkowych, może to wreszcie uświadomi rządzącym, że to nie wpływy z cła stanowią większość dochodów budżetowych, lecz dochody podatkowe pobierane i kontrolowane przez członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych w służbach skarbowych i służbie celnej, stanowiące ponad 92,5 proc. podatkowych i niepodatkowych wpływów budżetowych ogółem - tłumaczą skarbowcy.

Dodają, że jeżeli trzeba będzie dać temu wyraz poprzez blokady urzędów, utrudnienia dla obywateli i zmniejszenie wpływów budżetowych - tak się stanie. Urzędnicy twierdzą, że zostali do takich działań zmuszeni.

Związki zawodowe pracowników skarbowych wystosowały także pismo do premiera Donalda Tuska. Domagają się w nim natychmiastowego spotkania z umocowanym przedstawicielem rządu, w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat realiza- cji podwyżek dla funkcjona-riuszy celnych. Skarbowcy dali czas premierowi na odpowiedź do końca dnia - 12 lutego. Jeśli odpowiedzi nie będzie, urzędnicy podejmą dzia- łania protestacyjne w urzędach zatrudniających członków korpusu służby cywilnej, w tym także w służbach skarbowych.

- Ponieważ, jako członkowie korpusu służby cywilnej, nie możemy prowadzić strajku, w przypadku braku reakcji na niniejsze pismo w terminie wskazanym wyżej, zwrócimy się do ogólnopolskich związków zawodowych o podjęcie ogólnopolskiej akcji strajkowej mającej charakter solidarnościowy - dodają urzędnicy w rozmowie z GP.

ZATRUDNIENIE I PŁACE W SKARBÓWCE

Dziś w administracji skarbowej zatrudnionych jest około 64 tys. osób, w tym około 14,5 tys. w cle. Średnia płaca to około 3200-3400 zł brutto.

205 mln zł resort finansów przeznaczy na podwyżki płac dla pracowników korpusu służby cywilnej oraz funkcjonariuszy celnych w 2008 roku

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA