| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga podatkowa dla matek zatrudniających opiekunki do dzieci

Ulga podatkowa dla matek zatrudniających opiekunki do dzieci

Rząd proponuje ulgę podatkową dla matek legalnie zatrudniających opiekunki do dzieci. Ale wygląda na to, że skorzystają z niej tylko najbogatsi, twierdzi "Metro".

- Pomożemy rodzinom w wychowywaniu dzieci i sprawimy, że opiekunki wyjdą z szarej strefy, zapowiada w rozmowie z gazetą Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej. I ma już gotowy patent. Chce wprowadzić specjalną ulgę podatkową dla rodzin, które zdecydują się legalnie zatrudnić nianię. Proponuje, aby każda z nich w corocznym rozliczeniu podatkowym mogła odpisać sobie m.in. składki na ZUS, Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i Fundusz Pracy, czyli to, co pracodawca odprowadza od pensji niani.


Rozwiązanie jest konsultowane m.in. z Ministerstwem Finansów, a w połowie marca wraz z całym projektem polityki prorodzinnej trafi pod obrady Rady Ministrów.


Czy nowe przepisy zachęcą matki do legalnego zatrudnienia opiekunki? Wanda Nowicka z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny uważa, że nic nie zmienią, a skorzystają z nich tylko najbogatsze rodziny. - Lepiej niech rząd buduje tanie, państwowe przedszkola oraz żłobki, proponuje.


Min. Fedak chce, aby ulga zaczęła obowiązywać już od przyszłego roku. Podobnie jak reszta pakietu prorodzinnego, m.in. dłuższe urlopy macierzyńskie (do 26 tygodni po urodzeniu jednego dziecka i do 39 przy co najmniej dwóch), tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, wydłużenie do 270 dni świadczenia chorobowego dla kobiet w ciąży, a także możliwość ubiegania się o becikowe już w okresie ciąży.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »