Formalności celne bez papieru
REKLAMA
NOWE PRAWO
REKLAMA
Władze unijne dążą do stworzenia systemu, który poprawi skuteczność kontroli celnych, a także usprawni odprawy celne i zmniejszy obciążenia administracyjne przedsiębiorców. Celom tym ma służyć decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 70/2008/ WE z 15 stycznia 2008 r. w sprawie eliminowania papierowej formy dokumentów w sektorach ceł i handlu. Decyzja ta dziś wchodzi w życie.
- Decyzję Parlamentu Europejskiego oraz Rady należy przyjąć z dużym zadowoleniem. Niewątpliwie wprowadzenie jednolitego, zintegrowanego systemu pozwalającego na dokonywanie formalności związanych z odprawami celnymi w formie elektronicznej usprawni pracę administracji celnej, a także w dużym stopniu ułatwi życie podmiotom gospodarczym - mówi Michał Krzewiński z działu doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers.
Zwraca jednak uwagę, że podstawowymi warunkami powodzenia tego projektu są: równoczesne wdrożenie systemów komputerowych we wszystkich krajach oraz gotowość przedsiębiorców do korzystania z proponowanego rozwiązania.
- W przypadku niespełnienia pierwszego warunku może dojść do sytuacji, w której w żadnym kraju, nawet tym, który na czas uruchomi odpowiedni portal, nie będzie możliwe korzystanie ze wszystkich udogodnień systemu - uważa Michał Krzewiński.
Natomiast w przypadku, gdyby nie wszyscy przedsiębiorcy byli skłonni do korzystania z jego dobrodziejstw, mogłoby dojść do sytuacji, w której część zgłoszeń celnych dokonywana byłaby w formie elektronicznej, a część w formie papierowej.
- To z kolei musiałoby skutkować zwiększeniem zatrudnienia w administracji celnej, aby możliwa była obsługa typów zgłoszeń, a zapewne nie taka jest intencja władz unijnych - mówi Michał Krzewiński.
Jak zauważa Tomasz Tochowicz, menedżer w dziale podatkowym Deloitte, obecnie administracje celne wszystkich chyba krajów członkowskich udostępniły importerom i eksporterom możliwość dokonywania elektronicznych zgłoszeń celnych.
- Jednak poszczególne krajowe systemy nie współpracują ze sobą, to jest nie zapewniają możliwości dokonania zgłoszenia w innym kraju, a administracjom celnym nie oferują bieżącej wymiany istotnych informacji - mówi Tomasz Tochowicz.
Ponadto dokonywanie zgłoszeń elektronicznych nie zawsze przekłada się na brak obowiązku składania ich wersji papierowych. Parlament Europejski i Rada chcą wyeliminować te mankamenty oraz zakładają zwiększenie funkcjonalności m.in. przez koordynację kontroli towarów (wspólna analiza ryzyka). Dla tych, którzy chcą uzyskać status upoważnionego przedsiębiorcy, to ważna informacja.
- System umożliwi rozpoznawanie przesyłek w międzynarodowym łańcuchu dostaw, czyli będą uwzględniane ułatwienia dla posiadaczy certyfikatu AEO - dodaje Tomasz Tochowicz.
WAŻNE TERMINY WPROWADZANIA ZMIAN
REKLAMA
Do 15 lutego 2011 r. państwa członkowskie we współpracy z Komisją mają uruchomić wspólne portale celne zapewniające podmiotom gospodarczym informacje niezbędne do dokonania formalności przywozowych i wywozowych we wszystkich państwach członkowskich.
Do 15 lutego 2013 r. Komisja we współpracy z państwami członkowskimi uruchami zintegrowany system taryfowy umożliwiający połączenie z innymi systemami związanymi z przywozem i wywozem stosowanymi przez Komisję i państwa członkowskie.
KRZYSZTOF TOMASZEWSKI
krzysztof.tomaszewski@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA