Wydawanie indywidualnych interpretacji podatkowych – zmiany 2015
REKLAMA
REKLAMA
Propozycja projektodawcy zastąpienia interpretacji indywidualnej jedynie potwierdzeniem o możliwości zastosowania się do pozostającej w obrocie interpretacji ogólnej w sytuacji, gdy występuje zbieżność treści obu interpretacji, ma na celu eliminację przypadków powielania tych samych treści. Na wydane interpretacje ogólne nie przysługuje jednak podmiotom zainteresowanym skarga do sądu administracyjnego.
REKLAMA
Wprowadzane przepisy uniemożliwią podatnikom ochronę swoich praw na drodze sądowej, szczególnie biorąc pod uwagę okoliczności, iż wiele wydanych przez Ministra Finansów interpretacji okazuje się być następczo niezgodna ze stanowiskami prezentowanymi w orzecznictwie.
Istotne znaczenie będzie tez mieć propozycja wprowadzenia grupowej interpretacji indywidualnej. Warunkiem złożenia wniosku jest pozostawanie dwóch lub więcej podmiotów w takim samym stanie faktycznym albo możliwość uczestniczenia w tym samym zdarzeniu przyszłym.
Ordynacja podatkowa – zmiany od 2015 i 2016 roku
Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Status strony postępowania nabędzie jednak tylko jeden podmiot, wskazany we wniosku o interpretację. Omawiane rozwiązanie pozwoli kilku podatnikom zaangażowanym w to samo zdarzenie podatkowe uzyskać ochronę wynikającą z zastosowania się do wydanej w ten sposób interpretacji przy jednoczesnym wyeliminowaniu konieczności występowania z tożsamym zapytaniem przez każdy podmiot z osobna.
Zmiany te mają wejść w życie od 1 czerwca 2015 r.
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw
Bartłomiej Kurant, Młodszy Konsultant Podatkowy
Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat