REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wizyta premiera Liechtensteinu w Niemczech pod znakiem afery podatkowej

REKLAMA

Wizytę szefa rządu maleńkiego Liechtensteinu w Niemczech media zapewne odnotowałyby tylko zdawkowo, gdyby nie afera podatkowa i związana z nią wymiana oskarżeń między obu krajami.

Teraz Otmar Hasler może być pewien, że gdy w spotka się z kanclerz Angelą Merkel, o jego wizycie będzie głośno w Niemczech, w całej Europie i na innych kontynentach.

REKLAMA

Autopromocja


Liechtenstein jest w Berlinie na cenzurowanym jako "raj podatkowy" umożliwiający wielu Niemcom bezpieczne "zaparkowanie" pieniędzy poza zasięgiem rodzimego fiskusa. W Niemczech prowadzone są właśnie w tej sprawie setki postępowań. Szef Poczty Niemieckiej Klaus Zumwinkel, który korzystał z "gościnności finansowej" Liechtensteinu, musiał już podać się do dymisji.


Premier Otmar Hasler odpierał w środę na łamach "Financial Timesa" niemieckie zarzuty, twierdząc, że niemiecka afera podatkowa jest sprawa samych Niemców, a oskarżenia pod adresem Liechtensteinu są "zupełnie nie na miejscu".


Książę Alois, następca tronu w Liechtensteinie, posunął się nawet nieco dalej, uznając za "afront" rozpętanie afery podatkowej na kilka dni przed wizytą premiera Haslera w Berlinie.


"Niemcy nie rozwiążą w ten sposób problemu ze swoimi podatnikami" - uważa książę i radzi Berlinowi, by zainwestował w nowy system podatkowy, zamiast wydawać miliony na informacje, których przydatność jest, od strony formalnoprawnej, co najmniej wątpliwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Książę Alois nawiązał w ten sposób do faktu, że służby niemieckie zapłaciły podobno byłemu pracownikowi jednego z banków w Liechtensteinie ponad 4 miliony euro za dane o niemieckich pieniądzach w tym księstwie.


Liechtenstein bardzo poważnie podchodzi do tajemnicy bankowej i nie zamierza iść na rękę Niemcom, ścigającym swoich "podatkowych grzeszników". Władze księstwa dobrze wiedzą także, iż mają bardzo wiele do stracenia - w dosłownym, finansowym sensie, gdyby za sprawą afery podatkowej w Niemczech klienci zaczęli tracić zaufanie do jego banków.


Gazeta "Handelsblatt" informuje w środę, że Liechtenstein zwrócił się już do kilku niemieckich kancelarii prawniczych i wybitnych prawników o ekspertyzę w sprawie legalności zakupu informacji o grzesznikach podatkowych.


Z kolei niemiecki resort finansów zarzuca księstwu "oferowanie warunków, umożliwiających cudzoziemcom unikanie płacenia podatków w swoich krajach bez większego ryzyka" - tak przynajmniej wynika z resortowego dokumentu, który "przeciekł" do kilku niemieckich gazet.


Kanclerz Niemiec Angela Merkel i minister finansów Peer Steinbrueck będą nalegać na Otmara Haslera o zapewnienie przez Liechtenstein większej przejrzystości w transgranicznych sprawach podatkowych.


Liechtenstein tradycyjnie już reaguje na takie postulaty powołaniem się na wysiłki, jakich nie szczędzi w ostatnich latach, by zwalczać pranie brudnych pieniędzy, finansowanie terroryzmu oraz korupcję. Natomiast podatki, to dla Vaduz zupełnie inna sprawa, a kupowanie przez niemiecki wywiad BND informacji wykradzionych z jednego z banków w Liechtensteinie - to dopiero prawdziwy skandal...



Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Naruszenia prawa w Ministerstwie Finansów można zgłaszać nawet anonimowo. Minister określił procedurę przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń

Od 25 września 2024 r. obowiązuje zarządzenie Ministra Finansów z 18 września 2024 r. w sprawie procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Ministerstwie Finansów. Celem tej procedury jest realizacja obowiązku wynikającego z ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Ta nowa procedura rozszerza zakres przedmiotowy zgłoszeń oraz wprowadza możliwość anonimowego informowania o nieprawidłowościach. 

Prof. Modzelewski: anglosaska firma doradcza faktycznie rządzi polityką podatkową w Polsce. Wieloletni faktyczny wakat na ulicy Świętokrzyskiej

Od prawie piętnastu lat resort finansów korzysta z usług doradczych (chyba nie za darmo) co najmniej jednej „międzynarodowej” czyli anglosaskiej firmy doradczej, która faktycznie rządzi polityką podatkową – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora Modzelewskiego, to jeden z objawów "faktycznego wakatu" na stanowisku ministra finansów.

Cudzoziemcy od 2025 r. tylko na etacie. Krytyka projektu ustawy, który wprowadza ograniczenia w zatrudnianiu

Najnowsza wersja ustawy o warunkach zatrudniania cudzoziemców w Polsce wywołuje obawy przedsiębiorców. Projekt ogranicza możliwość pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, co może negatywnie wpłynąć na rynek pracy. Konfederacja Lewiatan ostrzega przed konsekwencjami tych zmian.

Koniec blokady amerykańskich portów. Eksport do USA - duża szansa dla polskich firm

Strajk amerykańskich dokerów a sprawa polska – czy można rozpatrywać w tym świetle kwestię ubiegłotygodniowej blokady amerykańskich portów? Odbiorcy z USA generują w tym roku rekordowo dużo nowych zamówień dla polskich eksporterów, na szczęście krótki czas blokady amerykańskich portów nie powinien wpłynąć na ich sprzedaż - ocenia Allianz Trade.

REKLAMA

Hołownia: Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną

Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną, tej sprawy nie odpuścimy - deklarował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Mówił też o kredycie zero procent, rozliczeniach i zatrudnianiu w państwowych spółkach.

Nakaz ujawniania informacji o uzgodnieniach podatkowych narusza prawo do prywatności klienta. Wyrok TSUE

Przepis nakazujący pośrednikom ujawnianie organom informacji o transgranicznych uzgodnieniach podatkowych narusza szeroko rozumiane prawo do poszanowania prywatności klienta. W celu ochrony tajemnicy zawodowej z tego obowiązku zwolnić się może prawnik, jednak warunkiem jest poinformowanie o tym innego pośrednika. Wyrokiem z 29 lipca 2024 r. TSUE potwierdził, że obowiązek nie dotyczy sytuacji gdy inny pośrednik nie jest klientem prawnika. W Polsce nakaz nie może obejmować adwokatów i radców prawnych (sprawa C 623/22, Belgian Association of Tax Lawyers i in., przeciwko Premier minister).

Ryczałt 2025 (od przychodów ewidencjonowanych): limity, stawki, najem prywatny, działalność gospodarcza

Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2025 roku? Kto może płacić ryczałt w 2025 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2025 r.? Jakie stawki ryczałtu obowiązywać będą w przyszłym roku?

Ostateczny termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Jakie skutki prawne upływu tego terminu? Kary, przedawnienie

W ostatnim czasie wiele się mówi o zachowaniu równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Zwolennikami doktryny „work-life-balans” nie są już tylko pracownicy, ale coraz częściej przekonują się do niej również pracodawcy, oferując co rusz nowe przywileje swoim współpracownikom. Jednym, nierzadko spotykanym jest udzielenie pracownikom dodatkowych, płatnych dni wolnych np. z okazji urodzin. Jest to jednak dobrowolność zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownika. Przywilejem pracownika, który z pewnością pomoże zachować równowagę w życiu, jest urlop wypoczynkowy. Udzielenie go jest jednym z obowiązków pracodawcy, którego nieprzestrzeganie podlega karze grzywny. 

REKLAMA

Które firmy płacą największy CIT? Orlen już nie jest liderem - zapłacił tylko 1,38 mld zł, rok wcześniej było to 4,37 mld zł

Orlen dopiero na trzecim miejscu. Tym razem to banki zdominowały listę największych indywidualnych podatników CIT w 2023 r. W pierwszej dziesiątce największych podatników znalazło się siedem banków m.in. Pekao, Santander Bank Polska, czy ING BSK.

Stopy procentowe NBP 2024: bez zmian w październiku. Prezes Glapiński: obniżka stóp najwcześniej w II kw. 2025 r.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1-2 października 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków i ekonomistów. Wydaje się, że Rada Polityki Pieniężnej zacznie cykl obniżek stóp procentowych w II kw. 2025 r. Tak wynika z wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego z comiesięcznej konferencji prasowej, która odbyła się 3 października 2024 r.

REKLAMA