REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wizyta premiera Liechtensteinu w Niemczech pod znakiem afery podatkowej

REKLAMA

Wizytę szefa rządu maleńkiego Liechtensteinu w Niemczech media zapewne odnotowałyby tylko zdawkowo, gdyby nie afera podatkowa i związana z nią wymiana oskarżeń między obu krajami.

Teraz Otmar Hasler może być pewien, że gdy w spotka się z kanclerz Angelą Merkel, o jego wizycie będzie głośno w Niemczech, w całej Europie i na innych kontynentach.

REKLAMA

Autopromocja


Liechtenstein jest w Berlinie na cenzurowanym jako "raj podatkowy" umożliwiający wielu Niemcom bezpieczne "zaparkowanie" pieniędzy poza zasięgiem rodzimego fiskusa. W Niemczech prowadzone są właśnie w tej sprawie setki postępowań. Szef Poczty Niemieckiej Klaus Zumwinkel, który korzystał z "gościnności finansowej" Liechtensteinu, musiał już podać się do dymisji.


Premier Otmar Hasler odpierał w środę na łamach "Financial Timesa" niemieckie zarzuty, twierdząc, że niemiecka afera podatkowa jest sprawa samych Niemców, a oskarżenia pod adresem Liechtensteinu są "zupełnie nie na miejscu".


Książę Alois, następca tronu w Liechtensteinie, posunął się nawet nieco dalej, uznając za "afront" rozpętanie afery podatkowej na kilka dni przed wizytą premiera Haslera w Berlinie.


"Niemcy nie rozwiążą w ten sposób problemu ze swoimi podatnikami" - uważa książę i radzi Berlinowi, by zainwestował w nowy system podatkowy, zamiast wydawać miliony na informacje, których przydatność jest, od strony formalnoprawnej, co najmniej wątpliwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Książę Alois nawiązał w ten sposób do faktu, że służby niemieckie zapłaciły podobno byłemu pracownikowi jednego z banków w Liechtensteinie ponad 4 miliony euro za dane o niemieckich pieniądzach w tym księstwie.


Liechtenstein bardzo poważnie podchodzi do tajemnicy bankowej i nie zamierza iść na rękę Niemcom, ścigającym swoich "podatkowych grzeszników". Władze księstwa dobrze wiedzą także, iż mają bardzo wiele do stracenia - w dosłownym, finansowym sensie, gdyby za sprawą afery podatkowej w Niemczech klienci zaczęli tracić zaufanie do jego banków.


Gazeta "Handelsblatt" informuje w środę, że Liechtenstein zwrócił się już do kilku niemieckich kancelarii prawniczych i wybitnych prawników o ekspertyzę w sprawie legalności zakupu informacji o grzesznikach podatkowych.


Z kolei niemiecki resort finansów zarzuca księstwu "oferowanie warunków, umożliwiających cudzoziemcom unikanie płacenia podatków w swoich krajach bez większego ryzyka" - tak przynajmniej wynika z resortowego dokumentu, który "przeciekł" do kilku niemieckich gazet.


Kanclerz Niemiec Angela Merkel i minister finansów Peer Steinbrueck będą nalegać na Otmara Haslera o zapewnienie przez Liechtenstein większej przejrzystości w transgranicznych sprawach podatkowych.


Liechtenstein tradycyjnie już reaguje na takie postulaty powołaniem się na wysiłki, jakich nie szczędzi w ostatnich latach, by zwalczać pranie brudnych pieniędzy, finansowanie terroryzmu oraz korupcję. Natomiast podatki, to dla Vaduz zupełnie inna sprawa, a kupowanie przez niemiecki wywiad BND informacji wykradzionych z jednego z banków w Liechtensteinie - to dopiero prawdziwy skandal...Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA