Tymczasowo aresztowani celnicy nie będą zwalniani
REKLAMA
zmiana prawa
REKLAMA
Na wczorajszym posiedzeniu sejmowych Komisji Finansów Publicznych oraz Administracji i Spraw Wewnętrznych odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Służbie Celnej. Projekt zakłada uchylenie przepisów, które nakazują obligatoryjne zwalnianie celników ze służby w przypadku wniesienia aktu oskarżenia o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego oraz tymczasowego aresztowania.
- Zniesienie tych regulacji ma na celu eliminację nierównego traktowania funkcjonariuszy celnych wobec innych służb mundurowych - powiedział Jacek Kapica, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
Komisje zdecydowały o powołaniu podkomisji, która rozpatrzyła propozycje zmian zgłoszonych przez związki zawodowe Służby Celnej. Postulowały one wprowadzenie regulacji w zakresie restytucji uprawnień dla funkcjonariuszy celnych, którzy zostali zwolnieni w wyniku wniesienia aktu oskarżenia lub tymczasowego aresztowania. Wiceminister Jacek Kapica restytucję uprawnień uznał za zasadną. Podkreślił, że obecnie przy zamkniętym budżecie trudno byłoby wskazać źródła jej finansowania.
Projekt tzw. małej nowelizacji ustawy o Służbie Celnej zakłada też wprowadzenie możliwości zawieszenia w czynnościach funkcjonariusza, przeciwko któremu toczy się postępowanie karne, do czasu jego zakończenia. Celnika będzie można zwolnić ze służby, jeżeli toczące się przeciwko niemu postępowanie karne będzie trwało powyżej 12 miesięcy. W przypadku wydania wyroku uniewinniającego funkcjonariusz będzie otrzymywał, wstrzymaną w okresie zawieszenia część uposażenia oraz obligatoryjne podwyżki.
Nowelizacja zakłada też, że funkcjonariusze celni w postępowaniu dyscyplinarnym mogą korzystać z pomocy radców prawnych i adwokatów jako obrońców.
MAGDALENA MAJKOWSKA
magdalena.majkowska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat