Coraz łatwiej założyć nową firmę
REKLAMA
REKLAMA
Polska znalazła się w tegorocznym rankingu Banku Światowego tuż za Francją i przed Hiszpanią, wyprzedając pozostałe gospodarki centralnej Europy (Czechy, Słowację i Węgry). Pierwsze miejsce na świecie zajął Singapur, tuż za nim uplasowały się Nowa Zelandia, Hongkong i Dania.
REKLAMA
Raport Doing Business na 2015 r. wskazuje, że w Polsce jest coraz łatwiej założyć nową firmę (np. dzięki zniesieniu wymogu rejestracji działalności gospodarczej w Państwowym Inspektoracie Pracy), uproszczono też np. przekazywanie majątku (dzięki wprowadzeniu procedur umożliwiających załatwienie formalności on-line oraz obniżeniu płatności notarialnych). Ponadto Bank Światowy odnotował ułatwienia w handlu transgranicznym oraz pozyskiwaniu zezwoleń na budowę, a także zmniejszenie kosztów pozyskiwania energii elektrycznej.
Zmiany w PIT i CIT w 2015 r. - kontrolowane spółki zagraniczne (CFC)
– Wysoka pozycja Polski w najnowszym raporcie Doing Business jest odzwierciedleniem naszych działań, ograniczających bariery administracyjne – ocenił minister finansów Mateusz Szczurek. Przypomnę, że dwa lata temu jedną z głównych konkluzji raportu Banku Światowego było stwierdzenie, że Polska najszybciej na świecie przeprowadza reformy ułatwiające prowadzenie biznesu. Ten proces cały czas jest kontynuowany, co widać w tegorocznym rankingu. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że zostało jeszcze sporo do zrobienia – stąd zapowiedzi zmian w expose Pani Premier, które będziemy systematycznie wprowadzać – dodał minister.
W kategorii „handel transgraniczny" Polska awansowała w stosunku do ubiegłego roku o 5 pozycji. W raporcie doceniono zwłaszcza skrócenie odprawy towarów w portach morskich do jednego dnia, co jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu z wieloma innymi krajami. Aby to osiągnąć, Służba Celna, uwzględniając specyfikę odpraw morskich, wdrożyła nową usługę „odprawę przed przybyciem". Daje ona przedsiębiorcom możliwość przekazania w zgłoszeniu celnym informacji dotyczących przesyłki jeszcze przed dostarczeniem towaru, co znacząco przyspiesza odprawę celną. Jest to element zainicjowanego przez Służbę Celną rozwiązania w polskich portach morskich, polegającego na przeprowadzeniu wszystkich czynności urzędowych, niezbędnych do dopuszczenia towaru do obrotu (przez wszystkie służby), w ciągu 24 godzin od momentu przedstawienia towaru do kontroli granicznej (projekt porty24). Służba Celna także koordynuje ten projekt.
Jak polskie firmy radzą sobie z budżetowaniem?
Jest to kolejna zewnętrzna, pozytywna ocena działań Służby Celnej po październikowym raporcie Komisji Europejskiej w ramach programu „Eurobarometr", dotyczącym elektronicznych usług. Polska Służba Celna zajęła tam pierwsze miejsce w kategorii wpływu usług elektronicznych na uproszczenie procedur celnych oraz w kategorii spowodowania obniżenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw.
Służba Celna konsekwentnie wdraża nowe usługi i ułatwienia dla przedsiębiorców, a tym samym sprzyja rozwojowi gospodarczemu kraju.
Więcej o ułatwieniach Służby Celnej na stronie internetowej: http://www.mf.gov.pl/sluzba-celna/dzialalnosc/ulatwienia-dla-przedsiebiorcow-i-podroznych/dla-przedsiebiorcow
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat