Szybszy zwrot podatku dla Dużych Rodzin
REKLAMA
REKLAMA
"Z punktu widzenia jednolitości postępowania i priorytetów związanych z obsługą dużych rodzin istotne jest, aby jednolicie traktować w całej administracji podatkowej rodziny z trojgiem i większą liczbą dzieci. Rodziny takie będą mogły liczyć na szybszy zwrot nadpłaconego podatku - w terminie jednego miesiąca od momentu rozliczenia" - poinformował Kapica. Zaznaczył, że obecnie każdy podatnik ze względu np. na swoją trudną sytuację może napisać do naczelnika urzędu skarbowego wniosek o szybszy zwrot nadpłaty podatku. Takie podanie jest rozpatrywane indywidualnie.
REKLAMA
Kapica wyjaśnił, że zmiana nie wynika ze zmiany prawa, ale polityki fiskusa. Dodał, że miesięczny termin jest przewidziany dla podatników, którzy korzystają z ulgi na dzieci, ale mają zbyt niskie dochody, aby wykorzystać ją w pełni. Od przyszłego roku dostaną oni swego rodzaju zwrot podatku odpowiadający różnicy między dostępną kwotą ulgi, a kwotą wykorzystaną. Zgodnie z ogólną zasadą podatnicy, którzy w rozliczeniu wykażą nadpłatę czekają na jej zwrot do trzech miesięcy.
W ubiegłym tygodniu prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Karcie Dużej Rodziny (Dziennik Ustaw rok 2014 poz. 1863), która uprawnia członków rodzin wielodzietnych do zniżek i ulg. Do tej pory karta funkcjonowała na mocy rządowego programu; od stycznia będzie mieć rangę ustawy.
Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015
REKLAMA
Karty będą przysługiwały rodzinom, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do 18 lat, lub do 25 - gdy się dziecko uczy. W przypadku dziecka niepełnosprawnego (musi mieć orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności) nie ma granicy wieku. Karta przysługiwać będzie samotnemu rodzicowi, rodzicom (także zastępczym, opiekunom w pieczy zastępczej), małżonkowi rodzica. Kartę otrzymać będą mogli nie tylko obywatele polscy, ale też cudzoziemcy mający pozwolenie na pobyt stały w Polsce, długoterminową rezydenturę, uchodźcy.
Dzięki karcie osoby z rodzin wielodzietnych otrzymają m.in. zniżki na przejazdy kolejowe - 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na miesięczne; zniżki w opłatach paszportowych - 75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. dla rodziców i małżonków rodziców; darmowe wstępy do parków narodowych.
Karta uprawnia - i po wprowadzenia ustawy dalej będzie uprawniać - do zniżek nie tylko w instytucjach publicznych, ale też oferowanych przez przedsiębiorców, którzy mają umowy z ministrem pracy lub wójtami. Wykaz uprawnień oraz instytucji i podmiotów je przyznających MPiPS zamieszcza na stronie internetowej. Podmioty, które przyznają zniżki, będą miały prawo posługiwać się w materiałach reklamowych oraz informacyjnych znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny".
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Według resortu pracy w program KDR zaangażowanych jest 350 instytucji i firm, które oferują ulgi w ponad tysiącu podmiotów handlowych, kulturalnych, sportowych. Ich wykaz znajduje się na stronie www.rodzina.gov.pl. Z danych GUS wynika, że rodziny wielodzietne w Polsce to 3,4 mln osób. Do tej pory - w ramach rządowego programu - ponad 100 tys. rodzin złożyło wnioski o 523 tys. kart. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat