REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Orzeczenia w sprawach cywilnych automatycznie wykonalne w całej UE

Subskrybuj nas na Youtube
Orzeczenia w sprawach cywilnych automatycznie wykonalne w całej UE
Orzeczenia w sprawach cywilnych automatycznie wykonalne w całej UE
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od 10 stycznia 2015 r. orzeczenia w sprawach cywilnych i handlowych wykonalne w jednym państwie członkowskim stają się automatycznie wykonalne w całej Unii, zaś konsumenci w sporach z firmami spoza UE mogą pójść do sądu w swoim kraju. Ułatwienie egzekwowania orzeczeń w sprawach cywilnych i handlowych sądów krajów unijnych w Polsce i polskich sądów w Unii Europejskiej jest celem obszernej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego oraz nowych unijnych dyrektyw i rozporządzeń.

Nowe dyrektywy i rozporządzenia UE

Komisja Europejska przypomniała w piątek 9 stycznia 2015 r., że dzień później wejdą w życie przepisy, dzięki którym przedsiębiorstwa i konsumenci będą mogli łatwiej rozwiązywać transgraniczne spory prawne. Według szacunków KE rocznie przyniesie to w całej Unii nawet 48 mln euro oszczędności. Jak oceniła komisarz ds. sprawiedliwości i równości Vera Jourova nowe przepisy pomogą zaoszczędzić od 2 tys. do 12 tys. euro na sprawę. "Różnicę odczują przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa, a przed firmami z całej Europy otworzy się wiele nowych możliwości" - powiedziała Jourova cytowana w komunikacie KE.

REKLAMA

Autopromocja

Od soboty 10 stycznia 2015 r. orzeczenia w sprawach cywilnych i handlowych wykonalne w jednym państwie członkowskim będą się stawać automatycznie wykonalne w każdym kraju Unii. Zlikwidowano procedurę pośrednią, tzw. exequatur, która w ponad 95 proc. przypadków była czystą formalnością. Wierzyciel z chwilą wydania orzeczenia w jednym państwie będzie mógł rozpocząć jego egzekucję w innym kraju. Pozostawiono możliwość wstrzymania egzekucji przez sądy w wyjątkowych okolicznościach, np. w razie naruszenia prawa do rzetelnego procesu.

Wchodzące w życie przepisy mają też lepiej chronić konsumentów i pracowników w sporach prawnych dotyczących państw spoza UE. W razie zakupu towarów od przedsiębiorstwa, które ma siedzibę poza Unią, konsument z Europy będzie miał dostęp do wymiaru sprawiedliwości w swoim kraju i nie będzie musiał wnosić sprawy do sądu w państwie nienależącym do UE. Analogicznie pracownicy będą mogli podejmować kroki prawne przeciwko swoim pracodawcom spoza UE przed sądem państwa członkowskiego.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Nowe przepisy gwarantują też, że sąd wskazany przez spółki w umowie będzie miał pierwszeństwo w przypadku równoległych postępowań. "W przeszłości umowy dotyczące właściwości sądu można było obejść, wnosząc sporną sprawę do sądu innego państwa członkowskiego UE (zamiast do sądu wskazanego w umowie), aby opóźnić rozwiązanie sporu. Nowe przepisy uniemożliwiają stosowanie tego typu praktyk" - napisano w komunikacie KE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wchodzące w życie w sobotę zmiany obejmują unijne rozporządzenie ws. jurysdykcji, uznawanie orzeczeń sądowych oraz ich wykonywanie w sprawach cywilnych i handlowych (tzw. Bruksela I). Projekt reformy Komisja przedstawiła w 2010 r., a ostateczną wersję przyjęto w grudniu 2012 r. Przepisy opublikowano w Dzienniku Urzędowym UE przed dwoma laty. Zmiany przygotowano po przeprowadzonym w 2010 r. badaniu, z którego wynikało, że prawie 40 proc. przedsiębiorstw byłoby w większym stopniu zainteresowanych wymianą handlową poza swoim rynkiem krajowym, gdyby uproszczono procedury sądowego rozstrzygania sporów.

Z Brukseli Rafał Lesiecki (PAP)

Zmiany w kpc

Nowelizacja polskiego Kodeksu postępowania cywilnego obowiązuje od 10 stycznia 2015 r., gdyż tego dnia także wchodzą w życie unijne dyrektywy i rozporządzenia, do których nowelizacja dostosowuje polskie prawo. "My i tak jesteśmy tymi rozporządzeniami związani, a nowe przepisy K.p.c. mają jedynie uzupełnić te regulacje, tak, by można je było bezpiecznie i w sposób dogodny dla obywateli stosować w naszym porządku prawym" - tłumaczył w drugiej połowie grudnia wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk.

Sejm uchwalił te zmiany w K.p.c. na początku grudnia, Senat nie zaproponował do nich poprawek. Prezydent podpisał ustawę 23 grudnia zeszłego roku.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Nowelizacja zakłada, że orzeczenia w sprawach cywilnych i handlowych wydane przez sądy innych państw członkowskich Unii Europejskiej, a także ugody sądowe i dokumenty urzędowe z tych państw będą mogły być egzekwowane w Polsce – bez konieczności uzyskania klauzuli wykonalności. Te same zasady dotyczą polskich orzeczeń, które będą wykonywane w innych państwach członkowskich UE. Nowe przepisy wprowadzają więc tzw. system automatycznej wykonalności.

Zmiany mają w praktyce skrócić czas egzekwowania długów i zmniejszyć koszty obsługi tej procedury. Jednocześnie niezbędną ochronę interesów dłużnika ma zapewnić uruchamiana na jego wniosek procedura odmowy uznania lub wykonania orzeczenia.

Formularze PIT 2014/2015

W części K.p.c. dotyczącej przepisów z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego na mocy nowelizacji pojawiła się nowa księga zatytułowana: "Uznanie i wykonanie niektórych orzeczeń sądów państw członkowskich Unii Europejskiej oraz pochodzących z tych państw ugód i dokumentów urzędowych".


Nowe rozwiązania mają ułatwić też uznawanie i wykonywanie tzw. środków ochrony orzeczonych w sprawach cywilnych. W praktyce dotyczy to przestrzegania np. zakazu przebywania w miejscu zamieszkania poszkodowanego. "Oznacza to, że poszkodowany na terytorium całej Unii Europejskiej będzie korzystał z prawa do skutecznej ochrony" - wyjaśniał rząd w informacji po zaakceptowaniu tych propozycji w połowie października zeszłego roku.

Nowelizacja zmienia także niektóre z zapisów ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych w związku z wprowadzeniem regulacji dotyczących opłat od wniosków składanych na podstawie rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady. (PAP)

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA