Tylko spór z fiskusem podlega wznowieniu
REKLAMA
O tym, że sytuacja podatnika mającego prawomocny wyrok sądu w swojej sprawie jest trudna, ale nie beznadziejna, przekonał się Marek O., który sprowadził używane auto i przegrał walkę o zwrot nadpłaconej akcyzy. Nadzieję przywrócił mu Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS). A dokładnie orzeczenie z 18 stycznia 2007 r., w którym ETS zarzucił Polsce dyskryminowanie pod względem podatkowym samochodów używanych sprowadzonych do naszego kraju z innych państw UE.
REKLAMA
Sędziowie nakazali Polsce ujednolicić zasady oraz zwrócić tę część akcyzy, która została nadpłacona (sygn. C-313/05). Teraz nasz czytelnik zastanawia się, jak dochodzić swoich praw, skoro postępowanie zakończył prawomocny wyrok sądowy.
Niestety, sprawy nie ułatwia fakt, iż polska ustawa - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2002 r., nr 153, poz. 1270) nie daje żadnej podstawy do wznowienia postępowania po wyroku ETS odmiennym od tego, który wydał polski sąd. Ustawa ta nie wymienia bowiem orzeczeń Trybunału w Luksemburgu jako podstawy do wznowienia postępowania, tak jak jest z wyrokami Trybunału Konstytucyjnego (art. 272 ww. ustawy).
Więcej w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA