reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Tylko spór z fiskusem podlega wznowieniu

Tylko spór z fiskusem podlega wznowieniu

Osoby lub firmy, które mają niekorzystne orzeczenie sądu administracyjnego w sprawie podatkowej, mogą zabiegać o wznowienie postępowania po wyroku ETS. Skarżyć mogą jednak nie wyrok sądu, lecz decyzję organów podatkowych – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

O tym, że sytuacja podatnika mającego prawomocny wyrok sądu w swojej sprawie jest trudna, ale nie beznadziejna, przekonał się Marek O., który sprowadził używane auto i przegrał walkę o zwrot nadpłaconej akcyzy. Nadzieję przywrócił mu Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS). A dokładnie orzeczenie z 18 stycznia 2007 r., w którym ETS zarzucił Polsce dyskryminowanie pod względem podatkowym samochodów używanych sprowadzonych do naszego kraju z innych państw UE.


Sędziowie nakazali Polsce ujednolicić zasady oraz zwrócić tę część akcyzy, która została nadpłacona (sygn. C-313/05). Teraz nasz czytelnik zastanawia się, jak dochodzić swoich praw, skoro postępowanie zakończył prawomocny wyrok sądowy.


Niestety, sprawy nie ułatwia fakt, iż polska ustawa - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2002 r., nr 153, poz. 1270) nie daje żadnej podstawy do wznowienia postępowania po wyroku ETS odmiennym od tego, który wydał polski sąd. Ustawa ta nie wymienia bowiem orzeczeń Trybunału w Luksemburgu jako podstawy do wznowienia postępowania, tak jak jest z wyrokami Trybunału Konstytucyjnego (art. 272 ww. ustawy).


Więcej w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”

reklama

Czytaj także

VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama