reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Tylko spór z fiskusem podlega wznowieniu

Tylko spór z fiskusem podlega wznowieniu

Osoby lub firmy, które mają niekorzystne orzeczenie sądu administracyjnego w sprawie podatkowej, mogą zabiegać o wznowienie postępowania po wyroku ETS. Skarżyć mogą jednak nie wyrok sądu, lecz decyzję organów podatkowych – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

O tym, że sytuacja podatnika mającego prawomocny wyrok sądu w swojej sprawie jest trudna, ale nie beznadziejna, przekonał się Marek O., który sprowadził używane auto i przegrał walkę o zwrot nadpłaconej akcyzy. Nadzieję przywrócił mu Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS). A dokładnie orzeczenie z 18 stycznia 2007 r., w którym ETS zarzucił Polsce dyskryminowanie pod względem podatkowym samochodów używanych sprowadzonych do naszego kraju z innych państw UE.


Sędziowie nakazali Polsce ujednolicić zasady oraz zwrócić tę część akcyzy, która została nadpłacona (sygn. C-313/05). Teraz nasz czytelnik zastanawia się, jak dochodzić swoich praw, skoro postępowanie zakończył prawomocny wyrok sądowy.


Niestety, sprawy nie ułatwia fakt, iż polska ustawa - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU z 2002 r., nr 153, poz. 1270) nie daje żadnej podstawy do wznowienia postępowania po wyroku ETS odmiennym od tego, który wydał polski sąd. Ustawa ta nie wymienia bowiem orzeczeń Trybunału w Luksemburgu jako podstawy do wznowienia postępowania, tak jak jest z wyrokami Trybunału Konstytucyjnego (art. 272 ww. ustawy).


Więcej w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”

reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Realizuje rządową politykę ochrony konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama