REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarbowcy chcą abolicji dla siebie

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Rozpoczęta wczoraj akcja ostrzegawcza w urzędach skarbowych potrwa przynajmniej do końca kwietnia. Urzędnicy skarbówki wystąpili też do ministra finansów z wnioskiem o objęcie ich ubiegłorocznych zarobków zwolnieniem z podatków.

ROZMOWA

Autopromocja

W urzędach skarbowych roz- poczęła się akcja w związku z walką urzędników o lepsze warunki płacy i pracy. Czy wszystkie urzędy włączyły się do akcji?

- Nie wiem czy wszystkie. To jest akcja spontaniczna, którą jedynie koordynujemy na naszej stronie internetowej. Spodziewamy się jednak, że do akcji przyłączy się ponad 80 proc. urzędów, chociaż zgłaszane są do nas przypadki zastraszania pracowników chcących przystąpić do akcji.

Jak długo akcja potrwa?

- Akcja potrwa prawdopodobnie do końca kwietnia, ale nie można wykluczyć jej przedłużenia w przypadku braku reakcji na zgłoszone postulaty i brak propozycji rozwiązania zgłoszonych problemów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O co tak naprawdę toczy się walka? Czy tylko o wyższe wynagrodzenia?

- Nie. Nie chodzi wyłącznie - jak informują niektóre media - o podwyżki wynagrodzeń. Mamy dość niestabilnego prawa podatkowego, niejasnych przepisów, ciągłego zwiększania obowiązków bez zwiększenia liczby etatów i środków niezbędnych do ich wykonywania. To wszystko wpływa na jakość obsługi podatników i powszechne niezadowolenie z istniejącego systemu podatkowego. Odbija się też niekorzystnie na naszym wizerunku, a my przecież musimy stosować prawo bez względu na stopień jego skomplikowania, nieracjonalności i poziomu krytyki ze strony przedsiębiorców i obywateli.

Czy akcję odczują podatnicy?

- Nie chcielibyśmy, żeby akcja spowodowała negatywne skutki dla podatników, chociaż nie możemy tego wykluczyć. Nie może być bowiem tak, że pracownicy, ze względu na niedoetatyzowanie urzędów, muszą pracować w pośpiechu sprzyjającym pomyłkom albo w godzinach nadliczbowych niepłatnych dodatkowo - jak gdzie indziej.

Pracownicy organów skarbowych wystąpili do ministra finansów z wnioskiem o objęcie zwolnieniem PIT ich zarobków za 2007 rok. To nic innego, jak abolicja podatkowa. Skąd ten pomysł? Zaraz mogą z podobnymi występować inne grupy zawodowe.

- To skutek ostatnich wypowiedzi niektórych przedstawicieli rządu. Jeżeli ktoś obiecuje niektórym grupom zawodowym lub społecznym dodatkowe, nieznane pozostałym podatnikom przywileje, np. w postaci zwolnienia z podatków z tytułu dochodów osiąganych za granicą, powinien się liczyć, że inne grupy zawodowe również będą wnosić o to samo. Dlaczego takie zwolnienie miałoby przysługiwać osobom osiągającym przecież o wiele wyższe dochody niż mają emeryci, renciści, nauczyciele czy wreszcie pracownicy skarbówki?

Minister finansów raczej odrzuci ten wniosek.

- Nie spodziewamy się pozytywnego spojrzenia na nasz wniosek. Chodziło raczej o zwrócenie uwagi, że z budżetu państwa finansowane są wydatki o podstawowym znaczeniu dla każdego Polaka i należy ostrożnie podchodzić do wszelkiego ograniczania wpływów budżetowych. Jest to istotne także z tej przyczyny, że z naszej konstytucji wynikają określone obowiązki, a zasada równości w ponoszeniu ciężarów, w tym podatków, dotyczyć powinna wszystkich.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Wojciech Górski

Tomasz Ludwiński, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ Solidarność

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA