REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarbowcy chcą abolicji dla siebie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Rozpoczęta wczoraj akcja ostrzegawcza w urzędach skarbowych potrwa przynajmniej do końca kwietnia. Urzędnicy skarbówki wystąpili też do ministra finansów z wnioskiem o objęcie ich ubiegłorocznych zarobków zwolnieniem z podatków.

ROZMOWA

REKLAMA

Autopromocja

W urzędach skarbowych roz- poczęła się akcja w związku z walką urzędników o lepsze warunki płacy i pracy. Czy wszystkie urzędy włączyły się do akcji?

- Nie wiem czy wszystkie. To jest akcja spontaniczna, którą jedynie koordynujemy na naszej stronie internetowej. Spodziewamy się jednak, że do akcji przyłączy się ponad 80 proc. urzędów, chociaż zgłaszane są do nas przypadki zastraszania pracowników chcących przystąpić do akcji.

Jak długo akcja potrwa?

- Akcja potrwa prawdopodobnie do końca kwietnia, ale nie można wykluczyć jej przedłużenia w przypadku braku reakcji na zgłoszone postulaty i brak propozycji rozwiązania zgłoszonych problemów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O co tak naprawdę toczy się walka? Czy tylko o wyższe wynagrodzenia?

- Nie. Nie chodzi wyłącznie - jak informują niektóre media - o podwyżki wynagrodzeń. Mamy dość niestabilnego prawa podatkowego, niejasnych przepisów, ciągłego zwiększania obowiązków bez zwiększenia liczby etatów i środków niezbędnych do ich wykonywania. To wszystko wpływa na jakość obsługi podatników i powszechne niezadowolenie z istniejącego systemu podatkowego. Odbija się też niekorzystnie na naszym wizerunku, a my przecież musimy stosować prawo bez względu na stopień jego skomplikowania, nieracjonalności i poziomu krytyki ze strony przedsiębiorców i obywateli.

Czy akcję odczują podatnicy?

- Nie chcielibyśmy, żeby akcja spowodowała negatywne skutki dla podatników, chociaż nie możemy tego wykluczyć. Nie może być bowiem tak, że pracownicy, ze względu na niedoetatyzowanie urzędów, muszą pracować w pośpiechu sprzyjającym pomyłkom albo w godzinach nadliczbowych niepłatnych dodatkowo - jak gdzie indziej.

Pracownicy organów skarbowych wystąpili do ministra finansów z wnioskiem o objęcie zwolnieniem PIT ich zarobków za 2007 rok. To nic innego, jak abolicja podatkowa. Skąd ten pomysł? Zaraz mogą z podobnymi występować inne grupy zawodowe.

- To skutek ostatnich wypowiedzi niektórych przedstawicieli rządu. Jeżeli ktoś obiecuje niektórym grupom zawodowym lub społecznym dodatkowe, nieznane pozostałym podatnikom przywileje, np. w postaci zwolnienia z podatków z tytułu dochodów osiąganych za granicą, powinien się liczyć, że inne grupy zawodowe również będą wnosić o to samo. Dlaczego takie zwolnienie miałoby przysługiwać osobom osiągającym przecież o wiele wyższe dochody niż mają emeryci, renciści, nauczyciele czy wreszcie pracownicy skarbówki?

Minister finansów raczej odrzuci ten wniosek.

- Nie spodziewamy się pozytywnego spojrzenia na nasz wniosek. Chodziło raczej o zwrócenie uwagi, że z budżetu państwa finansowane są wydatki o podstawowym znaczeniu dla każdego Polaka i należy ostrożnie podchodzić do wszelkiego ograniczania wpływów budżetowych. Jest to istotne także z tej przyczyny, że z naszej konstytucji wynikają określone obowiązki, a zasada równości w ponoszeniu ciężarów, w tym podatków, dotyczyć powinna wszystkich.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Wojciech Górski

Tomasz Ludwiński, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ Solidarność

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

REKLAMA

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA