reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyższe dodatki do zasiłku rodzinnego dla rodziców na urlopie wychowawczym - projekt

Wyższe dodatki do zasiłku rodzinnego dla rodziców na urlopie wychowawczym - projekt

Wyższe dodatki do zasiłku rodzinnego dla rodziców przebywających na urlopie wychowawczym, którzy mają pod opieką więcej niż jedno dziecko - to główne założenie projektu noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych autorstwa posłów PO. Pierwsze czytanie projektu zaplanowano na środę 18 marca 2015 r.

Pobierz bezpłatnego e-booka – Zasiłki rodzinne po zmianach

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje rodzicom lub opiekunom dziecka podczas korzystania z urlopu wychowawczego. Wysokość zasiłku to 400 zł miesięcznie.

Obecnie niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu, pracownikowi przysługuje jeden urlop wychowawczy i jeden dodatek - urodzenie np. bliźniąt nie uprawnia do dwóch dodatków. Ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje dla takich rodziców jedynie dłuższy okres pobierania tego świadczenia - przez okres 36 miesięcy, a więc 12 miesięcy dłużej niż w przypadku urodzenia jednego dziecka.

PO chce, by rodzice przebywający na urlopie wychowawczym, którzy mają pod opieką więcej niż jedno dziecko, dostawali wyższy dodatek do zasiłku rodzinnego.

Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Według propozycji PO, jeśli osoba przebywająca na urlopie wychowawczym ma pod opieką równocześnie także starsze dzieci w wieku do 5 lat, ma dostawać na każde z nich po 200 zł dodatkowo. Również wtedy, gdy pod opieką ma się np. bliźnięta czy trojaczki, kwota dodatku zwiększana byłaby o 200 zł na drugie i każde kolejne dziecko do ukończenia przez nie 5. roku życia.

Według autorów projektu roczny koszt wprowadzenia proponowanych rozwiązań to 46 mln zł.(PAP)

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych - przebieg procedury legislacyjnej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama