| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Projekt ustawy o bezpłatnej pomocy, informacji i edukacji prawnej dla niezamożnych

Projekt ustawy o bezpłatnej pomocy, informacji i edukacji prawnej dla niezamożnych

Minister sprawiedliwości Borys Budka jestem przekonany, że jeszcze w tej kadencji uda się uchwalić projekt ustawy o bezpłatnej pomocy, informacji i edukacji prawnej dla niezamożnych. Nowe regulacje przewidują m.in. utworzenie blisko 1,6 tys. punktów bezpłatnej pomocy prawnej.

Budka wziął udział w Chorzowie w IV Kongresie „Obywatel Senior”, gdzie przedstawił seniorom założenia rządowego projektu ustawy ws. pomocy prawnej.

Na początku wystąpienia Budka zaznaczył, że w ramach realizacji expose premier Ewy Kopacz dostał za zadanie „doprowadzenie do końca w parlamencie” tej „pierwszej ustawy, która kompleksowo reguluje kwestie bezpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym”.

Coraz więcej przepisów prawnych

Podkreślił, że to „regulacja przewidująca utworzenie blisko 1,6 tys. punktów bezpłatnej pomocy prawnej” (co najmniej dwa w każdym powiecie).

„Punkty te będą obsługiwane bądź to przez organizacje pozarządowe, które to organizacje wykażą się odpowiednim, co najmniej dwuletnim doświadczeniem; bądź też - w drugiej części - przez fachowych pełnomocników, radców prawnych lub adwokatów, którzy to pełnomocnicy, w ramach samorządów zawodowych, będą zawierali umowy z starostami” – powiedział Budka.

„Po raz pierwszy gwarantujemy w budżecie państwa środki - w przyszłym roku ponad 90 mln zł na prowadzenie tych punktów pomocy prawnej. Co więcej, środki te nie są przeznaczane na biurokrację, to nie jest tworzenie nowych miejsc dla urzędników (…). 97 proc. idzie bezpośrednio, żeby zapłacić za pomoc prawną, tylko 3 proc. to kwestia administracyjna” – dodał.

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

Minister zapewnił, że samorządy są bardzo zainteresowane tego typu pomocą i wiedzą, jak bardzo pomoc prawna jest potrzebna ich mieszkańcom.

„Dlatego też udało się te koszty zminimalizować. Samorząd da pomieszczenia, wkład w postaci ekspertów zapewnia państwo, ale tak jak wspomniałem na zasadzie konkursowej, na zasadzie zlecenia tego fachowcom z organizacji pozarządowych bądź też radcom prawnym lub adwokatom. To pozwoli, że te olbrzymie środki - bo zaprojektowane jest to na najbliższe 10 lat w kwocie przekraczającej miliard zł – trafią do osób najbardziej potrzebujących” – mówił szef resortu sprawiedliwości.

Problemy z wykonywaniem wyroków Trybunału Konstytucyjnego

Z bezpłatnej pomocy prawnej będą mogli skorzystać m.in. seniorzy, osoby objęte Kartą Dużej Rodziny, objęte pomocą społeczną, kombatanci, weterani. Z szacunków wynika – dodał Budka - że z bezpłatnej pomocy prawnej będzie mogło skorzystać ponad 5 mln obywateli.

„Należy wyraźnie podkreślić: nie zamykamy dotychczasowej drogi pomocy prawnej, dalej będziemy starać się wspomagać inne organizacje pozarządowe, wspomagać również fundacje, stowarzyszenia, żeby mogły tę pomoc prawną mieć na dotychczasowych zasadach. Jest to dołożenie nowej cegiełki, wypełnienie pewnej luki z pozostawieniem tego, co świetnie funkcjonuje do tej pory” - mówił minister. Jak dodał, że jest „bardzo zbudowany i optymistycznie nastawiony do tej ustawy”.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »