Projekt nowego Prawa działalności gospodarczej - konsultacje rozpoczęte
REKLAMA
REKLAMA
Projekt ustawy Prawo o działalności gospodarczej powinien trafić do Sejmu w lipcu 2015 r. - poinformował w czwartek 25 czerwca 2015 r. wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj. Zanim regulacja zostanie skierowana do Sejmu musi jeszcze ją przyjąć rząd.
REKLAMA
Dokument przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki liczy 113 stron. To sztandarowa inicjatywa tego resortu do końca kadencji. Zapowiedziała ją w swoim expose premier Ewa Kopacz. Mówiła wówczas, że fundamentem regulacji gospodarczych będzie przekonanie, iż 99 proc. prowadzących działalność gospodarczą wykonuje ją rzetelnie i uczciwie.
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Nowe przepisy mają zastąpić wielokrotnie nowelizowaną ustawę o swobodzie działalności gospodarczej z 2004 r. 12 maja 2015 r. rząd przyjął założenia do tego projektu.
Rząd, przyjmując założenia PDG, rozstrzygnął m.in. rozbieżność na linii MG-MF dotyczącą obniżenia z 15 tys. euro do 3 tys. euro progu obowiązkowego rozliczania się bezgotówkowego przez przedsiębiorców. Obniżenie progu postulowało Ministerstwo Finansów, uzasadniając to potrzebą walki z szarą strefą. Jednak rząd uznał za zasadne pozostawienie limitu na dotychczasowym poziomie, czyli 15 tys. euro.
"Zwiększenie przejrzystości prawa gospodarczego wymaga przyjęcia ustawy zupełnej i zajmującej centralne miejsce w systemie prawa gospodarczego. Oczekiwanym efektem projektowanego rozwiązania będzie poprawa funkcjonowania przedsiębiorstw, zwiększenie pewności prawa i kultury prawnej, w tym poprzez zwiększenie świadomości prawa wśród przedsiębiorców" - zaznaczają autorzy propozycji w ocenie skutków regulacji (OSR). Projekt we wtorek trafił do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.
Pierwszym celem projektowanych przepisów jest wzmocnienie praw i gwarancji dla przedsiębiorców. Zdaniem autorów projektu ma to zostać osiągnięte poprzez wyraźne zapisanie wytycznych interpretacyjnych, z których będą mogły korzystać organy stosujące prawo gospodarcze. "Zostanie sformułowany katalog praw i obowiązków przedsiębiorców i organów oraz wyraźna zasada, że przepisy prawa gospodarczego należy stosować uwzględniając zasady ustanowione w ustawie Prawo działalności gospodarczej (PDG)" - czytamy w OSR. Wśród zasad, które wprowadzi ustawa, wymieniono m.in. zasadę proporcjonalności oraz uprawnionych oczekiwań przedsiębiorcy.
Poza tym zmianie ma ulec stosunek administracji do przedsiębiorcy, czyniąc ich relacje bardziej przyjaznymi i partnerskimi. Głównym środkiem do osiągnięcia tego celu będzie wprowadzenie do PDG zasady domniemania uczciwości przedsiębiorcy. Dodatkowo organy administracji uzyskają prawo do częstszego korzystania z porozumienia i dialogu z firmą, dzięki wprowadzeniu do postępowania administracyjnego mechanizmu mediacji oraz instytucji informowania o niespełnianiu przesłanek wydania decyzji zgodnej z wnioskiem. Autorzy wskazują, że obecny brak takich regulacji powoduje "zbyt formalistyczne działanie organów, które często nie uwzględniają uzasadnionych interesów firm".
Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia
REKLAMA
Innym proponowanym w projekcie "konstytucji dla przedsiębiorców" rozwiązaniem jest wprowadzenie ogólnych zasad nakładania kar administracyjnych, dzięki czemu organy administracyjne będą mogły uwzględniać m.in.: stopień naruszenia prawa, upływ czasu od naruszenia lub podejmowane przez przedsiębiorcę działania naprawcze. Ponadto w nowych przepisach ma znaleźć się zasada pierwszeństwa pouczenia przed nałożeniem kary w przypadkach kiedy np. firma nie miała wpływu na powstanie naruszenia lub jego szkodliwość jest znikoma.
Oprócz tego nowe przepisy mają być kompletną regulacją, w której osoby prowadzące firmę znajdą wszystkie podstawowe ograniczenia działalności gospodarczej, czyli tzw. obszary reglamentowane. Autorzy projektu wskazują w OSR, że obecnie działalność wymagająca zezwolenia jest uregulowana w 27 ustawach, uzyskanie licencji w dwóch, a otrzymanie zgody na wykonywanie działalności jest uregulowane kolejną.
Projekt zawiera również rozwiązania umożliwiające zaangażowanie organizacji przedsiębiorców w realizację niektórych zadań publicznych, promocję uczciwych przedsiębiorców oraz reprezentowanie ich w postępowaniach administracyjnych i sądowych. "Zaangażowanie organizacji pozwoli na wykorzystanie ich doświadczenia i wiedzy o zjawiskach charakterystycznych dla danej branży. W przypadku postępowań sądowych lub administracyjnych, wiele podmiotów, zwłaszcza małych, nie dysponuje wystarczającą wiedzą lub doświadczaniem, które umożliwiłyby sprawne załatwienie sprawy" - czytamy w OSR projektu.
Projekt ustawy - Prawo działalności gospodarczej
Projekt ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo działalności gospodarczej
Kolejnym obszarem prawa gospodarczego, którego dotkną zmiany zawarte w projekcie, są kontrole. Autorzy nowych przepisów chcą, aby organy kontrolne uzyskały możliwość przeprowadzania wspólnych, a przez to mniej czasochłonnych i uciążliwych dla przedsiębiorców kontroli. Proponują także zwiększenie uprawnień firm w stosunku do tych organów. Projekt wprowadza m.in. możliwość zaskarżenia do sądu administracyjnego na postanowienia o kontynuowaniu kontroli. Poza tym organy kontrolne zostaną zobowiązane do umieszczania na swoich stronach internetowych szczegółowych ("krok po kroku") opisów procedur kontrolnych.
Rząd zakłada, że ustawa – Prawo działalności gospodarczej wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat