reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Kaucja gwarancyjna – zmiany od 1 lipca

IFK poleca: Kaucja gwarancyjna – zmiany od 1 lipca

Od 1 lipca 2015 r. prawodawca wprowadzi zmiany, mające na celu zarówno zabezpieczenie interesów Skarbu Państwa, jak i podatników biorących udział w transakcjach na tzw. towarach wrażliwych. Celem nowelizacji w tym zakresie jest wprowadzenie takich rozwiązań, które przyczynią się do zapobiegania wyłudzeniom na tle podatku VAT. Zmiany mają ponadto na celu wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących kaucji gwarancyjnej oraz prowadzenia wykazu podmiotów, które złożyły kaucję.

Jeżeli sprzedawca towarów wskazanych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT wpłaci kaucję gwarancyjną, to nabywca tych towarów przestaje być odpowiedzialny (solidarnie ze sprzedawcą) za VAT należny od dokonywanych pomiędzy nimi transakcji.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia
VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Kaucję gwarancyjną może złożyć dostawca towarów wskazanych w załączniku nr 13 do ustawy, jeśli nie posiada zaległości podatkowych. Stanowi ona zabezpieczenie spłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę oraz ewentualnie powstałych po wniesieniu kaucji zaległości podatkowych, odnoszących się do tych towarów.

Od 1 lipca 2015 r. kaucja gwarancyjna będzie chronić nabywcę towarów wrażliwych, jeżeli na dzień dokonania dostawy łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

a) dostawca towarów będzie wymieniony w wykazie podmiotów, które złożyły kaucję gwarancyjną, prowadzonym w formie elektronicznej przez Ministra Finansów w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów,

b) wysokość kaucji gwarancyjnej, wnoszonej przez dostawcę towarów wrażliwych, odpowiadała co najmniej jednej piątej kwoty podatku należnego przypadającej na dostawy dokonane w danym miesiącu na rzecz danego podatnika lub kaucja ta wynosiła co najmniej:

– 3 000 000 zł – w przypadku dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy innych niż paliwa,

– 10 000 000 zł – w przypadku dostawy paliw wymienionych w poz. 10 i 11 załącznika nr 13 do ustawy.

Mając to na uwadze, należy stwierdzić, że zmianie uległy kwoty kaucji gwarancyjnej niezbędnej do tego, aby nabywca nie był obowiązany do ponoszenia solidarnej odpowiedzialności wraz z dostawcą towarów wrażliwych.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule : "Plusy i minusy zmian w VAT wprowadzanych od 1 lipca 2015 r." >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama