IFK poleca: Kaucja gwarancyjna – zmiany od 1 lipca
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli sprzedawca towarów wskazanych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT wpłaci kaucję gwarancyjną, to nabywca tych towarów przestaje być odpowiedzialny (solidarnie ze sprzedawcą) za VAT należny od dokonywanych pomiędzy nimi transakcji.
REKLAMA
Kaucję gwarancyjną może złożyć dostawca towarów wskazanych w załączniku nr 13 do ustawy, jeśli nie posiada zaległości podatkowych. Stanowi ona zabezpieczenie spłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę oraz ewentualnie powstałych po wniesieniu kaucji zaległości podatkowych, odnoszących się do tych towarów.
Od 1 lipca 2015 r. kaucja gwarancyjna będzie chronić nabywcę towarów wrażliwych, jeżeli na dzień dokonania dostawy łącznie zostaną spełnione następujące warunki:
a) dostawca towarów będzie wymieniony w wykazie podmiotów, które złożyły kaucję gwarancyjną, prowadzonym w formie elektronicznej przez Ministra Finansów w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów,
b) wysokość kaucji gwarancyjnej, wnoszonej przez dostawcę towarów wrażliwych, odpowiadała co najmniej jednej piątej kwoty podatku należnego przypadającej na dostawy dokonane w danym miesiącu na rzecz danego podatnika lub kaucja ta wynosiła co najmniej:
– 3 000 000 zł – w przypadku dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy innych niż paliwa,
– 10 000 000 zł – w przypadku dostawy paliw wymienionych w poz. 10 i 11 załącznika nr 13 do ustawy.
Mając to na uwadze, należy stwierdzić, że zmianie uległy kwoty kaucji gwarancyjnej niezbędnej do tego, aby nabywca nie był obowiązany do ponoszenia solidarnej odpowiedzialności wraz z dostawcą towarów wrażliwych.
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule : "Plusy i minusy zmian w VAT wprowadzanych od 1 lipca 2015 r." >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat