Rząd chce znieść obowiązek meldunkowy od 2018 roku
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z obowiązującą ustawą o ewidencji ludności obowiązek meldunkowy ma być zniesiony od 1 stycznia 2016 roku. Jak podało we wtorek CIR przygotowywany jest projekt nowelizacji ustawy o ewidencji ludności, w którym przewiduje się zniesienie tego obowiązku od 1 stycznia 2018 r.
REKLAMA
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Rada Ministrów przyjęła we wtorek do wiadomości sprawozdanie dodatkowe międzyresortowego zespołu do spraw przygotowania administracji rządowej do zniesienia obowiązku meldunkowego.
Jak podało Centrum Informacyjne Rządu zaakceptowano wypracowaną przez zespół koncepcję prostej rejestracji adresu faktycznego pobytu. Obywatel sam zdecyduje, czy będzie chciał podać adres swojego pobytu. Będzie mógł to zgłosić osobiście w urzędzie gminy lub elektronicznie. Rząd chce, aby nowe rozwiązania weszły w życie 1 stycznia 2018 roku.
Obywatele polscy i państw członkowskich Unii Europejskiej, przebywający w lokalu dłużej niż trzy miesiące, będą mieli prawo zgłoszenia adresu, pod którym aktualnie przebywają.
Adres będzie można zgłosić: osobiście w gminie, elektronicznie za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP lub za pomocą podpisu elektronicznego weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym. Adres ten zostanie wówczas zarejestrowany w bazie PESEL.
Cudzoziemcy spoza państw UE (tak jak obecnie), będą zobowiązani do rejestracji adresu miejsca faktycznego pobytu. Zmienią się jednak terminy z tym związane, np. rejestracja będzie obowiązkowa dla cudzoziemców przebywających na terytorium Polski dłużej niż 14 dni. Pobyt nieprzekraczający dwóch tygodni nie będzie wymagał zgłoszenia.
Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia
VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Rekomendacje międzyresortowego zespołu w grudniu 2014 roku przyjął Komitet Stały Rady Ministrów. W trakcie prac zespołu określono ponad 100 ustaw i rozporządzeń, które wymagałyby zmiany w przypadku zniesienia obowiązku meldunkowego.
Jak informowało MSW, adres zamieszkania jest niezbędny do realizacji m.in.: organizacji wyborów, planowania obwodów szkolnych, realizacji powszechnego obowiązku obrony, określania funduszy sołeckich i subwencji dla gmin, kontroli legalności pobytu cudzoziemców. Ponadto, obywatele - na potrzeby postępowań sądowych - pozyskują dane o adresie z rejestru PESEL.
Zespół zaproponował także, aby w przyszłości rejestr ten uzupełniony został o adres do korespondencji; byłby on gromadzony fakultatywnie. "Zespół wskazał również, że konieczne jest rozwiązanie zmierzające do skomunikowania rejestru zawierającego dane adresowe z innymi rejestrami państwowymi, co w przyszłości zagwarantuje całej administracji dostęp do jednego adresu obywatela" - informowało MSW.
Zniesienie obowiązku meldunkowego od 2016 roku - będzie paraliż państwa?
Część przepisów regulujących kwestię meldunku obowiązuje od 2013 r. W myśl tych regulacji nie trzeba najpierw wymeldowywać się w jednym miejscu, aby móc zameldować się w nowym. Wszystkie te czynności można wykonać w jednym urzędzie, z chwilą zameldowania się w nowym miejscu. Wydłużony został z 4 do 30 dni termin na zgłoszenie meldunku. Te formalności może załatwić ustanowiony pełnomocnik.
REKLAMA
Przy dopełnianiu obowiązku meldunkowego nie trzeba podawać m.in. informacji o wykształceniu i obowiązku wojskowym. Od 2013 r. zniesione zostały również sankcje za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Złagodzono procedury związane z wyjazdem za granicę. Obowiązek zgłoszenia wyjazdu dotyczy osób, które wyjeżdżają na okres powyżej sześciu miesięcy (obecnie dotyczy to wyjazdów powyżej trzech miesięcy).
Zniknął też obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy nieprzekraczający trzech miesięcy. Zrezygnowano z obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów. Właściciele, dozorcy, administratorzy nieruchomości oraz zakładów pracy nie weryfikują wypełniania obowiązku meldunkowego przez mieszkańców lub pracowników. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat