| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Akcyza na prąd - trwają uzgodnienia wartości zwolnień

Akcyza na prąd - trwają uzgodnienia wartości zwolnień

Trwają jeszcze uzgodnienia ws. skumulowanej wartości zwolnienia przedsiębiorstw energochłonnych z części akcyzy na energię elektryczną, które przewiduje program Śląsk 2.0. Według wiceszefa śląskiej PO Tomasza Tomczykiewicza dyskusja toczyła się wokół kwoty 600 mln zł.

Ta sprawa jest jeszcze w trakcie uzgodnień. Dyskusja toczyła się wokół sześciuset milionów dla całej branży” - powiedział PAP Tomczykiewicz podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Tomczykiewicz, który był do 10 czerwca 2015 r. wiceministrem gospodarki, przypomniał, że resort ten brał udział w trwających od 7 stycznia pracach nad programem. We wtorek minister gospodarki wicepremier Janusz Piechociński akcentował, że proponowane ulgi dla przemysłu energochłonnego to sztandarowy pomysł tego resortu na wkład do programu, mający m.in. pobudzać produkcję w sektorze stalowym.

Przyjęty we wtorek w Katowicach przez rząd dokument „Śląsk 2.0. Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej” wspomina m.in. o trudnej sytuacji europejskich przedsiębiorstw energochłonnych wobec szeregu obciążeń fiskalnych i pozafiskalnych, które wiążą się przede wszystkim z rosnącymi kosztami ochrony środowiska. Wpływa to na osłabienie konkurencyjności tych spółek, a jednocześnie – na spadek ich produkcji.

Program przypomina, że poprzez Dyrektywę 2003/96/WE Unia Europejska dała państwom członkowskim możliwość zwolnienia z części opłat dodatkowych wliczanych do ceny energii elektrycznej.

Mogą być one udzielane w formie ulg: w akcyzie na energię elektryczną (dla wybranych procesów przemysłowych np. metalurgii, elektrolizy oraz redukcji chemicznej bądź też całego przemysłu energochłonnego), w formie ulg w koszcie energii elektrycznej z tytułu opłat na rzecz odnawialnych źródeł energii oraz w formie ulg w koszcie energii elektrycznej z tytułu opłat związanych z emisją gazów cieplarnianych.

Program wskazuje, że na pełne lub częściowe zwolnienia w tym zakresie przedsiębiorstwa energochłonne mogą liczyć w większości państw członkowskich UE, w tym we wszystkich państwach o silnym przemyśle. Ze zwolnień z akcyzy na energię elektryczną mogły dotąd korzystać przedsiębiorstwa energochłonne we wszystkich państwach UE z wyjątkiem Cypru, Łotwy, Malty, Polski oraz Portugalii.

Tomczykiewicz przypomniał w środę 1 lipca 2015 r., że do niedawna w Polsce nie mogło być mowy o wprowadzeniu takiej ulgi ze względu na trwającą procedurę nadmiernego deficytu. KE zdecydowała o zdjęciu procedury w połowie maja br.

Poprzez brak ulg tego typu przedsiębiorstwa z tradycyjnych gałęzi przemysłu, liczne w woj. śląskim i w zachodniej Małopolsce (których dotyczy program), były w sytuacji gorszej niż firmy z państw trzecich, ale też większość ich europejskich konkurentów. Widać to szczególnie w branży metalurgicznej, która jest ważnym odbiorcą węgla koksowego i energii elektrycznej produkowanej z polskiego węgla.

Program Śląsk 2.0 zakłada więc m.in. zwolnienie przedsiębiorstw reprezentujących przemysł energochłonny (m.in. górnictwo, hutnictwo, metalurgię oraz przemysł chemiczny) z części kosztów systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii (tj. obowiązku zakupu zielonych certyfikatów oraz od 2016 r. obowiązku uiszczania tzw. opłaty OZE), które są częścią kosztów energii elektrycznej.

Przewidziana w programie skumulowana wartość tego zwolnienia w skali kraju to ok. 450 mln zł w ujęciu rocznym. Z legislacyjnego punktu widzenia rozwiązanie wprowadza Ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE), podpisana przez prezydenta 11 marca br. Tomczykiewicz zaznaczył w środę, że ta ulga jest już negocjowana z Unią Europejską.

Jak sprowadzić auto z Niemiec – PDF

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Drugą ulgą ma być zwolnienie przedsiębiorstw energochłonnych z części akcyzy wliczonej do ceny energii elektrycznej. Rozwiązanie to ma zostać wprowadzone w formie zmiany Ustawy o podatku akcyzowym. Szacowanej skumulowanej wartości tego zwolnienia program Śląsk 2.0 nie podaje.

Wskazuje natomiast, że wprowadzany system zwolnień w skali kraju obejmie ponad 3,5 tys. przedsiębiorstw. Spośród nich, za prawie 82 proc. całkowitej kwoty zwolnień odpowiadają 43 duże firmy, z czego na terenie woj. śląskiego i zachodniej małopolski znajduje się 14 z nich. Łącznie duzi odbiorcy energii elektrycznej w regionie zatrudniają ponad 100 tys. pracowników.(PAP)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »