REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza na prąd - trwają uzgodnienia wartości zwolnień

Akcyza na prąd - trwają uzgodnienia wartości zwolnień
Akcyza na prąd - trwają uzgodnienia wartości zwolnień

REKLAMA

REKLAMA

Trwają jeszcze uzgodnienia ws. skumulowanej wartości zwolnienia przedsiębiorstw energochłonnych z części akcyzy na energię elektryczną, które przewiduje program Śląsk 2.0. Według wiceszefa śląskiej PO Tomasza Tomczykiewicza dyskusja toczyła się wokół kwoty 600 mln zł.

Ta sprawa jest jeszcze w trakcie uzgodnień. Dyskusja toczyła się wokół sześciuset milionów dla całej branży” - powiedział PAP Tomczykiewicz podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach.

REKLAMA

Autopromocja

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Tomczykiewicz, który był do 10 czerwca 2015 r. wiceministrem gospodarki, przypomniał, że resort ten brał udział w trwających od 7 stycznia pracach nad programem. We wtorek minister gospodarki wicepremier Janusz Piechociński akcentował, że proponowane ulgi dla przemysłu energochłonnego to sztandarowy pomysł tego resortu na wkład do programu, mający m.in. pobudzać produkcję w sektorze stalowym.

Przyjęty we wtorek w Katowicach przez rząd dokument „Śląsk 2.0. Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej” wspomina m.in. o trudnej sytuacji europejskich przedsiębiorstw energochłonnych wobec szeregu obciążeń fiskalnych i pozafiskalnych, które wiążą się przede wszystkim z rosnącymi kosztami ochrony środowiska. Wpływa to na osłabienie konkurencyjności tych spółek, a jednocześnie – na spadek ich produkcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program przypomina, że poprzez Dyrektywę 2003/96/WE Unia Europejska dała państwom członkowskim możliwość zwolnienia z części opłat dodatkowych wliczanych do ceny energii elektrycznej.

Mogą być one udzielane w formie ulg: w akcyzie na energię elektryczną (dla wybranych procesów przemysłowych np. metalurgii, elektrolizy oraz redukcji chemicznej bądź też całego przemysłu energochłonnego), w formie ulg w koszcie energii elektrycznej z tytułu opłat na rzecz odnawialnych źródeł energii oraz w formie ulg w koszcie energii elektrycznej z tytułu opłat związanych z emisją gazów cieplarnianych.

REKLAMA

Program wskazuje, że na pełne lub częściowe zwolnienia w tym zakresie przedsiębiorstwa energochłonne mogą liczyć w większości państw członkowskich UE, w tym we wszystkich państwach o silnym przemyśle. Ze zwolnień z akcyzy na energię elektryczną mogły dotąd korzystać przedsiębiorstwa energochłonne we wszystkich państwach UE z wyjątkiem Cypru, Łotwy, Malty, Polski oraz Portugalii.

Tomczykiewicz przypomniał w środę 1 lipca 2015 r., że do niedawna w Polsce nie mogło być mowy o wprowadzeniu takiej ulgi ze względu na trwającą procedurę nadmiernego deficytu. KE zdecydowała o zdjęciu procedury w połowie maja br.

Poprzez brak ulg tego typu przedsiębiorstwa z tradycyjnych gałęzi przemysłu, liczne w woj. śląskim i w zachodniej Małopolsce (których dotyczy program), były w sytuacji gorszej niż firmy z państw trzecich, ale też większość ich europejskich konkurentów. Widać to szczególnie w branży metalurgicznej, która jest ważnym odbiorcą węgla koksowego i energii elektrycznej produkowanej z polskiego węgla.

Program Śląsk 2.0 zakłada więc m.in. zwolnienie przedsiębiorstw reprezentujących przemysł energochłonny (m.in. górnictwo, hutnictwo, metalurgię oraz przemysł chemiczny) z części kosztów systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii (tj. obowiązku zakupu zielonych certyfikatów oraz od 2016 r. obowiązku uiszczania tzw. opłaty OZE), które są częścią kosztów energii elektrycznej.

Przewidziana w programie skumulowana wartość tego zwolnienia w skali kraju to ok. 450 mln zł w ujęciu rocznym. Z legislacyjnego punktu widzenia rozwiązanie wprowadza Ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE), podpisana przez prezydenta 11 marca br. Tomczykiewicz zaznaczył w środę, że ta ulga jest już negocjowana z Unią Europejską.

Jak sprowadzić auto z Niemiec – PDF

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Drugą ulgą ma być zwolnienie przedsiębiorstw energochłonnych z części akcyzy wliczonej do ceny energii elektrycznej. Rozwiązanie to ma zostać wprowadzone w formie zmiany Ustawy o podatku akcyzowym. Szacowanej skumulowanej wartości tego zwolnienia program Śląsk 2.0 nie podaje.

Wskazuje natomiast, że wprowadzany system zwolnień w skali kraju obejmie ponad 3,5 tys. przedsiębiorstw. Spośród nich, za prawie 82 proc. całkowitej kwoty zwolnień odpowiadają 43 duże firmy, z czego na terenie woj. śląskiego i zachodniej małopolski znajduje się 14 z nich. Łącznie duzi odbiorcy energii elektrycznej w regionie zatrudniają ponad 100 tys. pracowników.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

REKLAMA