REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady ustalania odsetek w transakcjach handlowych

Ekspert Lewiatana: projekt o terminach zapłaty korzystny dla wierzycieli
Ekspert Lewiatana: projekt o terminach zapłaty korzystny dla wierzycieli
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana metodologii ustalania odsetek za zwłokę w transakcjach handlowych - takie rozwiązanie zakłada projekt zmian w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, Kodeksie cywilnym oraz niektórych innych ustaw, którym zajmie się Sejm. Ekspert Lewiatana Bartosz Wyżykowski zwraca uwagę, że kwestię tę w inny sposób reguluje ustawa antylichwiarska.

Nowy serwis: Biura rachunkowe

Autopromocja

Celem projektu zmian w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, Kodeksie cywilnym oraz niektórych innych ustaw jest "przeciwdziałanie opóźnieniom w płatnościach w transakcjach handlowych oraz wprowadzenie ujednoliconego mechanizmu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym". Projekt przygotowało Ministerstwo Gospodarki. Najważniejsze zmiany, według Ministerstwa Gospodarki, to między innymi wprowadzenie mechanizmu obliczania odsetek za opóźnienie w obrocie profesjonalnym i nowy mechanizm naliczania odsetek ustawowych z Kodeksu cywilnego.

"Co do zasady, pierwotnie ten projekt ocenialiśmy pozytywnie, bo zmienia on metodologię ustalania odsetek" - powiedział PAP radca prawny Bartosz Wyżykowski, zastępca dyrektora Departamentu Prawnego Konfederacji Lewiatan. "Dzisiaj mamy właściwie tylko jeden sposób ustalania odsetek od czynności prawnych, czyli czterokrotność stopy lombardowej. Ale ostatnio mamy permanentny spadek stóp procentowych, teoretycznie moglibyśmy dojść do zera. A to by nie było korzystne, bo odsetki cywilne i karne powinny się należeć i być na określonym poziomie niezależnie od tego, jak kształtują się stopy. I w tym sensie ta propozycja, żeby był (oprócz stopy referencyjnej) element stały jest dobra. Wiadomo będzie, że jest stopa NBP plus 3 procent albo stopa referencyjna plus 5 procent. Niezależnie od tego, co się będzie działo" - mówił.

Zbyt niskie odsetki ustawowe

"Z punktu widzenia wierzycieli jest to pozytywne, bo mamy element stały i nie będzie takiej sytuacji, że kiedyś odsetki spadną na przykład do zera. Z punktu widzenia dłużnika jest to w tym sensie dobrze, że nakładany jest limit też w przypadku odsetek karnych i nie będzie można go przekroczyć. Przynajmniej w relacji przedsiębiorca-konsument. Niektórzy przedsiębiorcy- wierzyciele narzekali z tego powodu, że w pierwotnej wersji projektu te stopy były skalkulowane nieco wyżej, czyli stopa plus 4 i 6 procent. Z niewiadomych powodów w drugiej wersji zmniejszono to do 3 i 5 procent" - dodał Wyżykowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy produkt: Zmiany wprowadzone w zakresie podatku od towarów i usług od 1 lipca 2015 - Wyjaśnienia MF (PDF)

Zwrócił uwagę, że "jest w tym projekcie jedna rzecz, która w przyszłości może budzić duże wątpliwości". "Otóż w Senacie będzie rozpatrywana, uchwalona już przez Sejm, ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym zwana +prawem antylichwiarskim+. W tej ustawie utrzymuje się dotychczasową zasadę, że odsetki wynikające z czynności cywilnoprawnych to będzie maksymalnie czterokrotność stopy lombardowej, i taki mamy limit. Natomiast jeśli chodzi o odsetki karne, wprowadza się sześciokrotność stopy lombardowej. To, że one są różne i to, że karne są wyższe niż cywilne, to w porządku. Tylko, że z jednej strony mamy ustawę, której projekt przyjęła Rada Ministrów, która pozostaje przy lombardzie, z drugiej mamy projekt autorstwa Ministerstwa Gospodarki, również przyjęty przez Radę Ministrów, w którym wprowadzamy stopę referencyjną i ten stały element" - mówił.

"+Prawo antylichwiarskie+ ma wejść w życie za pół roku, a nowelizacja w sprawie odsetek wchodzi w życie wcześniej, 1 stycznia 2016 roku. Zgodnie z obowiązującym prawem przepisy wchodzące w życie później uchylają, jeśli jest sprzeczność, te uchwalone wcześniej. Zmiany dotyczą Kodeksu cywilnego. Jeżeli nic się nie zrobi, od 1 stycznia 2016 roku wejdą w życie przepisy zaproponowane przez MG, ale już na przełomie lutego i marca wejdzie w życie ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym. I będziemy mieli znowu powrót do lombardu. Zakładam, że nie jest intencją ustawodawcy to, aby przez 2 miesiące mieć próbę ze stopą referencyjną, a na przełomie lutego i marca wracamy do lombardu. Myślę, że doszło do zbiegu okoliczności, trzeba skorelować te dwie ustawy" - zwrócił uwagę Bartosz Wyżykowski. (PAP)

mah/ son/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA