reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Lepsza obsługa podatnika od 1 września

IFK poleca: Lepsza obsługa podatnika od 1 września

Od 1 września 2015 r. zaczną funkcjonować centra obsługi wspomagające prawidłowe wypełnianie obowiązków podatkowych przez podatników m.in. w zakresie przyjmowania podań i deklaracji oraz wydawania zaświadczeń. Nowo powstałe mikroprzedsiębiorstwa będą mogły uzyskać takie wsparcie od wyznaczonego dla nich asystenta podatnika od 1 stycznia 2016 r. Docelowo w urzędzie skarbowym będzie możliwe złożenie również dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych ZUS.

Obsługa i wsparcie podatników nie będą dotyczyć m.in. sporządzania pism i opinii, prowadzenia ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz sporządzania zeznań i deklaracji podatkowych.

Centra obsługi

Podatnik otrzyma wsparcie w zakresie samodzielnego, prawidłowego i dobrowolnego wypełniania obowiązków podatkowych. Będą temu służyć centra obsługi. Niezależnie od właściwości miejscowej organu podatkowego centra będą przyjmować podania i deklaracje, wydawać zaświadczenia, udzielać wyjaśnień dotyczących przepisów prawa podatkowego. Wsparcie otrzymają także podmioty, które dopiero zamierzają podjąć działalność gospodarczą. Ponadto płatnik składek na ubezpieczenia społeczne będzie mógł złożyć w dowolnym urzędzie skarbowym, w którym znajduje się centrum obsługi, dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe ZUS.

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Asystent podatnika

Mikroprzedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z pomocy asystenta. Taka możliwość będzie istniała przez okres do 18 miesięcy od dnia wydania podatnikowi potwierdzenia nadania NIP. Asystent podatnika będzie odpowiedzialny m.in. za nawiązywanie kontaktu z nowo powstałymi przedsiębiorcami, a także udzieli im informacji na temat wypełniania zeznań i deklaracji podatkowych oraz pomocy w indywidualnych sprawach, w tym dotyczących wyboru formy opodatkowania. Asystent może zostać przydzielony innym podatnikom, jeżeli będzie to konieczne ze względu na ich ważny interes lub interes publiczny. Naczelnik urzędu skarbowego wyznaczy asystenta w ciągu 3 dni roboczych od otrzymania wniosku od podatnika.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jakie ułatwienia dla przedsiębiorców wprowadza ustawa o administracji podatkowej" >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama