REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specjalny system ochrony dla produktów nierolniczych w UE

Specjalny system ochrony dla produktów nierolniczych w UE
Specjalny system ochrony dla produktów nierolniczych w UE
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Parlament Europejski chce jak najszybszego stworzenia w Unii Europejskiej specjalnego systemu ochrony dla produktów nierolniczych, których produkcja jest ściśle związana z lokalną tradycją. Dzisiaj jedynie produkty rolne o charakterystycznych cechach dla danego regionu Europy podlegają specjalnej ochronie.

REKLAMA

Autopromocja

Europosłowie niemal jednomyślnie poparli niewiążący raport socjalistki Virginie Roziere (608 głosów za, 43 przeciw, 43 wstrzymujących się), który wzywa do rozszerzenia istniejącego obecnie systemu ochrony nazw lokalnych produktów rolnych takich jak grecki ser feta czy włoska szynka parmeńska na inne wyroby.

Roziere z zadowoleniem przyjęła wynik głosowania, twierdząc, że zdecydowanie poparcie dla jej raportu to "pierwszy krok ku stworzeniu systemu ochrony europejskiego know-how". "Teraz czas na działanie Komisji Europejskiej, które - mam nadzieję - doprowadzi do powstania projektu aktu prawnego w tej sprawie" - dodała Roziere.

Sprzedaży przetworzonych produktów rolnych z własnej uprawy lub hodowli od 1 stycznia 2016 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KE nie potwierdziła jeszcze formalnie, czy zamierza wystąpić z takim projektem. Nieformalnie wiadomo, że dyrekcja generalna ds. wzrostu (ang. DG GROW), w której gestii znajduje się ta sprawa, jest "przychylna" pomysłowi ustanowienia specjalnej ochrony dla lokalnych produktów nierolniczych takich jak szkło, ceramika, tkaniny czy sztućce.

Obecnie jedynie produkty rolne o charakterystycznych cechach dla danego regionu Europy podlegają specjalnej ochronie. System ten obejmuje ponad 3 tys. tzw. oznaczeń geograficznych, wśród których znajduje się 39 polskich produktów, takich jak kiełbasa jałowcowa czy miód kurpiowski. Jego łączna wartość rynkowa szacowana jest na ok. 54 miliardy euro (2013 rok).

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

W praktyce działa to w ten sposób, że nazwa produktu, który objęty został systemem oznaczeń geograficznych, nie może być używana przez producentów spoza danego regionu Europy.

Europosłowie chcą, by podobny jednolity system obowiązywał także dla produktów nierolniczych. W tej chwili w piętnastu krajach członkowskich obowiązują różne narodowe regulacje dotyczące ochrony oznaczeń geograficznych produktów nierolniczych. W pozostałych państwach kwestia ta nie została jeszcze uregulowana, co prowadzi do fragmentaryzacji rynku europejskiego oraz nierównej konkurencji.

W 2014 roku Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje z zainteresowanymi środowiskami, by ustalić, czy system ochrony oznaczeń geograficznych można rozciągnąć na produkty nierolnicze. Konsultacje zakończyły się w październiku 2014 roku. Wyraźna większość pytanych opowiedziała się za podjęciem działań na rzecz ustanowienia takiego systemu w skali europejskiej.

Zmiany w podatku rolnym od 2016 roku

System oznaczeń geograficznych, do którego stworzenia wzywają posłowie, pozwoliłby oznaczać geograficzne pochodzenie, specyficzne cechy produktów i tradycyjne techniki ich wytwarzania. Proces rejestracji powinien być, ich zdaniem jasny i przyjazny dla producentów.

Lista potencjalnych produktów, które mogłyby zostać objęte specjalną ochroną obejmuje ponad 800 produktów, w tym sześć z Polski (np. strzegomski granit, koniakowskie koronki, krośnieńskie szkło i bolesławicka ceramika). Kraje z których zgłoszono najwięcej produktów to Austria (73), Francja (96), Niemcy (187) i Włochy (73).

Joanna Sopińska (PAP)

jso/ kot/ ap/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy youtuberzy mogą wrzucić wszystko w koszty? Granice kreatywności w podatkach: Jest ważny wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdza, że wydatki youtuberów związane z produkcją filmów, takie jak bilety lotnicze, noclegi czy sprzęt filmowy, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Wyrok jest istotny dla twórców internetowych, którzy ponoszą wysokie koszty związane z tworzeniem treści na YouTube.

Nowa era regulacji krypto – CASP zastępuje VASP. Co to oznacza dla firm?

W UE wchodzi w życie nowa era regulacji krypto – licencja CASP stanie się obowiązkowa dla wszystkich firm działających w tym sektorze. Dotychczasowi posiadacze licencji VASP mają czas na dostosowanie się do końca czerwca 2025 r., a z odpowiednim wnioskiem – do września. Jakie zmiany czekają rynek i co to oznacza dla przedsiębiorców?

Outsourcing pojedynczych procesów księgowych, czy zatrudnienie dodatkowej osoby w dziale księgowości - co się bardziej opłaca?

W stale zmieniającym się otoczeniu biznesowym przedsiębiorcy coraz częściej stają przed dylematem: czy zatrudnić dodatkową osobę do działu księgowego, czy może zdecydować się na outsourcing wybranych procesów księgowych? Analiza kosztów i korzyści pokazuje, że delegowanie pojedynczych zadań księgowych na zewnątrz może być znacznie bardziej efektywnym rozwiązaniem niż rozbudowa wewnętrznego zespołu.

Kto ma prawo odliczyć ulgę na dziecko? Po rozwodzie rodziców dziecko mieszka z matką a ojciec płaci alimenty i widuje się z dzieckiem

Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma prawo do odliczenia kwoty ulgi prorodzinnej w zależności od tego z kim jego dziecko mieszka i kto faktycznie sprawuje nad nim opiekę. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 14 stycznia 2025 r. wyjaśnił, kto może odliczyć ulgę na dziecko, gdy rodzice są rozwiedzeni, dziecko mieszka z matką na stałe, a ojciec płaci alimenty i co jakiś czas widuje się z dzieckiem.

REKLAMA

Odpowiedzialność członków zarządów spółek – co zmienia wyrok TSUE w sprawie Adjak?

W dniu 27 lutego 2025 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał przełomowy wyrok w sprawie C-277/24 (Adjak), w którym zakwestionował przyjęty w Polsce model solidarnej odpowiedzialności członków zarządu za zaległości podatkowe spółki. W opinii TSUE obecne przepisy naruszają prawo unijne, ponieważ uniemożliwiają kwestionowanie decyzji wymiarowych organów podatkowych, zapadłych w sprawie przeciwko spółce w trakcie postępowania przeciwko członkom zarządu – tym samym godząc w podstawowe zasady ochrony praw jednostki. Orzeczenie to może wymusić istotne zmiany w polskim systemie prawnym oraz wpłynąć na dotychczasową praktykę organów administracji skarbowej wobec członków zarządów spółek.

Można już zapłacić podatek PIT kartą płatniczą w e-Urzędzie Skarbowym

Od 20 marca 2025 r. podatnicy mogą opłacać podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą karty płatniczej. Dotychczas użytkownicy e-Urzędu Skarbowego mogli zapłacić podatek online przelewem bankowym lub BLIK-iem.

E-księgowość z biurem rachunkowym: jak przedsiębiorca może zoptymalizować obowiązki księgowe i podatkowe oraz rozliczenia w biznesie

Biura rachunkowe coraz częściej oferują swoim klientom usługi z zakresu e-księgowości do zarządzania finansami firmy online. Z perspektywy biura rachunkowego, wprowadzenie klienta w świat systemów zautomatyzowanych może być wyzwaniem.

Prof. Witold Modzelewski: nienależny zwrot VAT to prawdopodobnie 40-50 mld zł rocznie

Prof. Witold Modzelewski szacuje, że nienależne zwroty VAT w Polsce mogą wynosić nawet 40-50 miliardów złotych rocznie. W 2024 roku wykryto blisko 292 tys. fikcyjnych faktur na łączną kwotę 8,7 miliarda złotych, co oznacza wzrost o ponad 130% w porównaniu do roku poprzedniego. Choć efektywność kontroli skarbowych rośnie, eksperci wskazują, że skala oszustw wciąż jest ogromna, a same kontrole mogą nie wystarczyć do rozwiązania problemu.

REKLAMA

Czy zegarek od szefa jest bez PIT? Skarbówka: To nie przychód, ale może być darowizna

Czy upominki na jubileusz pracy i dla odchodzących na emeryturę podlegają opodatkowaniu? Skarbówka potwierdza – nie trzeba płacić podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). W grę może jednak wchodzić podatek od spadków i darowizn.

VAT 2025: Kto może rozliczać się kwartalnie

Kurs euro z 1 października 2024 r., według którego jest ustalany limit sprzedaży decydujący o statusie małego podatnika w 2025 r. oraz prawie do rozliczeń kwartalnych przez spółki rozliczające się według estońskiego CIT wynosił 4,2846 zł za euro. Kto zatem może rozliczać VAT raz na 3 miesiące w bieżącym roku?

REKLAMA