IFK poleca: Korekta VAT-27 bez wyjaśnienia przyczyn jej złożenia
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku stwierdzenia błędów w danych zawartych w złożonej informacji podsumowującej w obrocie krajowym, czyli VAT-27, podatnik musi złożyć niezwłocznie korektę tej informacji. Do korekty służy ten sam formularz. Podatnik jest zobowiązany zaznaczyć tylko odpowiednie pozycje, tj. kwadrat 2 w poz. 8 i kwadrat „tak” w kol. a przy korygowanej pozycji.
REKLAMA
Składając korektę, podatnik przepisuje wszystkie pozycje z pierwotnej deklaracji, a przy pozycjach korygowanych w kol. a zaznacza kwadrat „tak”. Korektę deklaracji VAT-27 podatnik będzie składał tylko wtedy, gdy musi złożyć korektę deklaracji VAT-7. Jeśli korekta deklaracji VAT-7 odbywa się na bieżąco, nie składamy korekty deklaracji VAT-27.
Powstał problem, czy do składanych korekt VAT-27 trzeba dołączyć pismo wyjaśniające przyczynę jej złożenia. Zdaniem resortu finansów nie ma takiej potrzeby. Z wydanego komunikatu wynika, że:
(...) składając dokument VAT-27 - INFORMACJA PODSUMOWUJĄCA / KOREKTA INFORMACJI PODSUMOWUJĄCEJ W OBROCIE KRAJOWYM po zaznaczeniu w poz. 8 Cel złożenia formularza kwadratu 2. korekta informacji, nie jest wymagane dołączanie uzasadnienia korekty ORD-ZU.
Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)
Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
Należy uznać, że również gdy podatnik nie korzysta z formularza ORD-ZU, nie musi składać uzasadnienia korekty sporządzonego własnoręcznie.
oprac. Joanna Dmowska
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat