Opodatkowania firm powiązanych - zmiany w PIT i CIT w 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z nowelą firmy powiązane ze sobą o kosztach lub przychodach powyżej 10 mln euro będą musiały przygotowywać analizy porównawcze, w których będą musiały uzasadnić rynkowy poziom cen stosowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi. Nowela przewiduje też, że największe grupy - o przychodach powyżej 750 mln euro - powinny przygotowywać także raporty o wysokości dochodów i zapłaconym podatku oraz miejscach prowadzenia działalności gospodarczej jednostek zależnych, a także zakładów zagranicznych należących do grupy kapitałowej.
Parlament Europejski krytykuje planowane przepisy o wymianie informacji podatkowych
"Podstawowym celem przedłożonej ustawy jest dostosowanie polskich przepisów podatkowych do zmian w prawie Unii Europejskiej w zakresie opodatkowania dochodów z oszczędności oraz wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek powiązanych. Wprowadzone w latach 2014 – 2015 przepisy unijne przewidują również wspólne dla krajów Unii Europejskiej podejście w zakresie wymogów związanych z dokumentacją transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi" - napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.
Wskazano, że nowelizacja implementuje trzy dyrektywy unijne: w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności w formie wypłacanych odsetek, w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich, w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Kancelaria poinformowała, że nowelizacja wchodzi w życie z dniem 31 grudnia 2015 r., z wyjątkiem części przepisów, które mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r. i 1 stycznia 2017 r. Odnoszą się one do regulacji w zakresie dokumentacji podatkowej transakcji lub innych zdarzeń pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz do regulacji w zakresie zwolnień z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ustawa zakłada też wyłączenia osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz mikroprzedsiębiorców (przychody poniżej 2 mln euro) z obowiązku sporządzania dokumentacji pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz zróżnicowania istniejącego obecnie obowiązku dla pozostałych przedsiębiorców.
Nowela składa się z dwóch części. Pierwsza wprowadza przepisy trzech dyrektyw, których termin wdrożenia upływa z końcem 2015 r. Dwie z nich nowelizują dyrektywę regulującą opodatkowanie dywidend wypłacanych między podmiotami powiązanymi. Zmiany dotyczą dopisania do listy podmiotów, w stosunku do których zastosowanie znajdą preferencyjne zasady opodatkowania dochodów z dywidend, dwóch spółek prawa rumuńskiego. Zdaniem Ministerstwa Finansów jest to zmiana czysto techniczna.
Zasiłki macierzyńskie dla przedsiębiorców - Prezydent podpisał ustawę
Ustawa wprowadza dodatkowy warunek wykluczający z preferencji, zgodnie z którym zwolnienie to nie powinno być przyznane, jeśli dywidendy wypłacane są w związku z fikcyjnymi uzgodnieniami i nie odzwierciedlają rzeczywistości gospodarczej, a jedynym celem było uzyskanie tego typu zwolnienia. (PAP)
mmu/ son/
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat